صدها وب‌سایت تمامی اعمال ما را بدون اینکه اطلاع داشته باشیم رصد می‌کنند

صدها وب‌سایت تمامی اعمال ما را بدون اینکه اطلاع داشته باشیم رصد می‌کنند

براساس تحقیقات صورت گرفته در دانشگاه پرینستون آمریکا، صدها وب‌سایت کلیک‌ها و نوع رفتار ما در اینترنت را رصد می‌کنند که از جملهٔ این وب‌سایت‌ها می‌توان به The Guardian ،Reuters ،Samsung ،AlJazeera ،WordPress.com و دیگر سایت‌های معروف اشاره کرد.

بیشتر ما که در فضای مجازی حضور داریم، به این موضوع که تمامی رفتار‌ها، سرچ‌ها و بازدیدهای ما از وب‌سایت‌ها و در کل هر کاری که در اینترنت می‌کنیم ثبت می‌شوند آگاهی داریم، اما این گزارش می‌تواند در مورد چگونگی این مسئله مطالب جدیدی را آشکار سازد. با استفاده از چیزی به اسم Session Replays، تمامی رفتارها و هرگونه تعامل کاربران با ماوس و کیبورد ذخیره می‌شود. به عبارت دیگر، به صورت دائم از اطلاعات ما دزدی می‌شود.

در این تحقیق که توسط مرکز فناوری اطلاعات و امنیت پرینستون انجام شده است، برخی از شرکت‌هایی که مبادرت به این کار می‌کنند هم معرفی شدند که از آن میان می‌توان به SessionCam ،UserReplay ،FullStory ،Clicktale ،Yandex ،Smartlook و Hotjar اشاره کرد.

به غیر از نقض حریم خصوصی شما، دانستن اینکه این امر خطرناک است نیز مهم می‌باشد. این گزارش اشاره کرد که اکثر وب‌سایت‌ها پسورد‌ ما را ثبت نمی‌کنند، اما در بسیاری از موارد در نسخه‌های موبایل (ریسپانسیو دیزاین) این کار صد در صد صورت نمی‌گیرد و در نهایت اطلاعات حساسی من‌جمله رمز عبور، شماره کارت اعتباری و حتی رمز کارت اعتباری ممکن است لو رود!

این گزارش توضیح می‌دهد بعضی از شرکت‌هایی که بررسی شده‌اند به کاربران پیشنهاد می‌دهند که تا حد امکان کمتر از قابلیت پر کردن خودکار فرم‌ها استفاده کنند. اطلاعات مهم معمولاً هنگامی توسط خود کاربر به اشتراک گذاشته می‌شوند که برای ثبت یک سرویس یا انجام یک پرداخت اقدام می‌نماید و انتظار دارند که سرویس مد نظر کاملاً ایمن و محرمانه باشد. پل ادن، مدیر شرکت امنیتی Tripwire در مصاحبه‌ای با BBC گفت:

اولین نگرانی اینه که ثبت Keystroke‌ (تعامل کاربر با کیبورد) افراد بدون اطلاع آنها از این واقعیت، مسئله‌ای غیرقانونی هست! اگر وب‌سایت‌ها به کاربران هشدار ندهند که حرکات آنها رو ضبط می‌کنن و بدون دانش قبلی آنها اطلاعات رو ذخیره کنن، فعالیت آنها مجرمانه تلقی می‌شه.

آیا به نظر شما چنین اتفاقی هم در وب فارسی رخ می‌دهد و آیا تجربه‌ای در این زمینه داشته‌اید؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع