انتخاب شدن ترامپ و روانه شدن کارکنان آمریکایی حوزهٔ تکنولوژی به کانادا

انتخاب شدن ترامپ و روانه شدن کارکنان آمریکایی حوزهٔ تکنولوژی به کانادا

بر اساس یک نظرسنجی مشخص شد که شرکت‌های فناوری کانادایی پس از انتخاب شدن دونالد ترامپ به عنوان ریئس جمهور ایالات متحدهٔ آمریکا، شاهد موج وسیعی از متقاضیان شغلی آمریکایی بوده‌اند!

مرکز نوآوری تکنولوژی Mars در تورنتوی کانادا، پس از بررسی 42 استارتاپ در این کشور، گزارش داده‌ است که تقریباً نیمی از این شرکت‌ها در سال جاری شاهد افزایش قابل‌توجه متقاضی شغلی از سوی ایالات متحده بوده‌اند (این مرکز استارتاپ‌هایی را در شبکهٔ جهانی خود بررسی کرده‌ است که درآمد سالیانه‌ای بیش از ۱ میلیون دلار داشته‌اند).

در حالی که هنوز علت دقیق این مسأله مشخص نیست، اما پس از انتخاب دونالد ترامپ، سیاست‌هایی اتخاذ شده‌اند که نگاه متخصصین آمریکایی حوزهٔ فناوری را متوجه شمال (کشور کانادا) ساخته است. البته لازم به ذکر است که کشور کانادا در حوزهٔ فناوری در سال‌های اخیر عملکرد بسیاری خوبی داشته که به همین دلیل توجه آمریکایی‌ها را به خود جلب کرده است. Roy Pereira، مدیرعامل شرکت دستیار مجازی zoom.ai در این باره می‌گوید:

مهاجرت مهندسان به کانادا از کشورهایی مانند هند طبیعیه اما من هرگز شاهد این تعداد متقاضی از ایالات متحده نبوده‌ام. معمولاً تعداد درخواست برای کشور کانادا در بین مهندسان نزدیک به صفر هست.

برای فرصت شغلی مهندس نرم‌افزار فو‌ل‌استک در کمپانی zoom.ai، اخیراً بیش از ۱۰۰ متقاضی درخواست داده‌اند که 31٪ آنها از ایالات متحده آمریکا بوده‌اند. Shopify که یک شرکت تجارت الکترونیک کانادایی است، درخواست‌های زیادی از ایالات متحده آمریکا را در سه ماههٔ اول سال 2017 در مقایسه با سال 2016 دریافت کرده است و در ماه فوریه هم حداکثر تعداد افراد جویای کار آمریکایی نسبت به کل سال مشاهده شده است. 85٪ از متقاضیان برای شغل‌های توسعهٔ کسب‌و‌کار در شرکت دارویی Cyclica هم از ایالات متحده هستند که این آمار 35٪ از سال گذشته بیشتر است.

در یک سرویس شبکهٔ اجتماعی برای متخصصان مراقبت‌های بهداشتی، نسبت درخواست‌ها از ایالات متحده برای موقعیت‌های شغلی سطح بالا در سال جاری دو برابر سال گذشته در یک موقعیت مشابه بوده است و این در حالی است که تعداد متقاضیان آمریکایی در سال جاری 20٪ کل متقاضیان کار را تشکیل داده‌اند.

در اوایل سال جاری، یک مطالعه که توسط پلتفرم استخدام شغل Hire صورت گرفته است، نشان می‌دهد که شرکت‌های فنی آمریکایی متقاضیان بین‌المللی کمتری را برای مصاحبه می‌پذیرند. لازم به ذکر است که بسیاری از شرکت‌های فناوری در سیلیکون‌ولی برای رشد کسب‌وکار خود به استعداد‌های بین‌المللی متکی هستند و اکنون به نظر می‌رسد که آنها نه تنها نمی‌توانند این افراد بااستعداد را جذب کنند بلکه ممکن است استعدادهای بومی خود را نیز از دست بدهند!

منبع