ردپای زبان برنامه‌نویسی Swift اپل در سیستم‌عامل مرموز Fuchsia گوگل

ردپای زبان برنامه‌نویسی Swift اپل در سیستم‌عامل مرموز Fuchsia گوگل

به‌روزرسانی ریپازیتوری گوگل در گیت‌هاب نشان از این داشته که این کمپانی زبان برنامه‌نویسی Swift را فورک کرده است؛ زبانی که اپل آن را برای ساخت اپلیکیشن‌های ‌iOS ،macOS ،tvOS ،watchOS جایگزین Objective C کرده است. 

پیش از این گوگل اعلام کرده بود که هدف از فورک این زبان، ساخت ابزارهای داخلی برای آیفون و آیپد بوده است اما گویا قضیه به همین جا ختم نمی‌شود! وب‌سایت Android Police، متوجه شده است که کدهای موجود در ریپازیتوری Swift گوگل، نشان از آن دارند که این کمپانی در تلاش برای ایجاد پشتیبانی و سازگاری زبان Swift با سیستم‌عامل مرموز خود تحت عنوان Fuchsia است (برای آشنایی بیشتر با این OS، به مقالهٔ سیستم عامل اپن سورس جدید گوگل به نام Fuchsia مراجعه نمایید).

با اینکه تقریباً چندین ماهی است از زمانی که در مورد پلتفرم جدید گوگل شنیده‌ایم گذشته است، اما این کمپانی همچنان در مورد هدف خود از ساخت آن چیزی نمی‌گوید. این احتمال وجود دارد که این سیستم‌عامل برای گجت‌های اینترنت اشیاء و یا حتی به عنوان نسخه‌ای جایگزین برای سیستم‌عامل اندروید ساخته شده باشد.

این سیستم‌عامل هم‌اکنون از نرم‌افزارهایی که با دارت، سی‌پلاس‌پلاس و گو نوشته شده‌اند پشتیبانی می‌کند و افزوده شدن سوئیفت به این لیست باعث خواهد شد تا ابزارهایی که برای اپل ساخته شده‌اند، به راحتی داخل پلتفرم Fuchsia OS پورت شوند (حتی اگر یک بازنویسی کوچک و یا طراحی مجدد اینترفیس نیاز باشد نیز، اینکار اصلاً سخت نخواهد بود). فعلاً در این مورد شاید نتوان بیشتر سخن گفت و باید منتظر اتفاقات جدید باشیم و ببینیم که گوگل با Swift چه خواهد کرد. 

سؤالی که اینجا به ذهن خطور می‌کند این است که اگر دولوپرهای پر و پا قرص اپل بتوانند ابزارهای این شرکت را در پلتفرم‌های دیگری تحت پشتیبانی کمپانی گوگل استفاده کنند، آیا اقدام به مهاجرت به سمت سرویس‌های گوگل خواهند کرد و یا همچنان به استفاده از محصولات اپل ادامه خواهند داد؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را در این مورد و همچنین دلایل گرفتن این تصمیم را با ما و دیگر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع