Dart در برابر JavaScript

Dart در برابر JavaScript

Dart یک زبان برنامه‌نویسی است که در ابتدا به منظور جایگزینی زبان محبوب JavaScript طراحی شد. علیرغم اینکه گوگل تمام تلاش خود را به کار بسته تا امکان کامپایل دارت به جاوااسکریپت با سهولت بیشتری صورت گیرد،‌ اما این زبان اختصاصی گوگل آن طور که باید و شاید مورد استقبال دولوپرهای سراسر دنیا قرار نگرفته و این زبان بیشتر کاربردی درون شرکتی برای این غول نرم‌افزاری دنیا پیدا کرد.

زمانی که دارت منتشر شد، مورد انتقاد بسیاری از توسعه‌دهندگان قرار گرفت که شاید یکی از دلایل شکل‌گیری انتقاداتی این چنین، مقایسه‌ای بود که ایشان مابین زبان‌های برنامه‌نویسی دارت و جاوااسکریپت انجام می‌دادند. جاوااسکریپت از ایدوئولوژی Open Web و زبان‌هایی که در همهٔ مرورگرها به خوبی کار می‌کنند حمایت می‌کند اما گوگل با انتشار دارت، به دنبال توسعهٔ زبانی بود که به خوبی در گوگل کروم اجرا شود اما این در حالی بود که در دیگر مرورگرهای محبوب همچون فایرفاکس، سافاری و غیره چنین عملکرد مثبتی نداشت. Lars Bak و Kasper Lund، طراحان اصلی زبان دارت در وبلاگ دارت، این‌طور نوشته‌اند که:

برای اینکه بهترین کار رو نه تنها برای مرورگر گوگل کروم بلکه برای همهٔ کاربران و به طور کلی وب انجام دهیم، تلاش‌های خود رو بر روی کامپایل کردن دارت به جاوااسکریپت متمرکز خواهیم کرد. تصمیم گرفته‌ایم تا ماشین مجازی دارت (Dart VM) رو در کروم ادغام نکنیم. استراتژی جدید ما در وب، اینه که ویژگی‌های مورد نیاز کاربرانمون برای ساخت اپلیکیشن‌های مبتنی بر وب با استفاده از زبان دارت رو فراهم کنیم. این زبان، کار گسترش و تست برنامه‌ها توسط توسعه‌دهندگان رو ساده می‌کنه چرا که این توسعه‌دهندگان تنها بر روی یک راه برای ساختن، تست کردن و گسترش دادن اپلیکیشن‌های مبتنی بر وب و ساخته شده با استفاده از دارت تمرکز خواهند کرد.

دارت شامل ویژگی‌های متعددی مانند Mixin ،Method Cascading، لایبرری غنی، پارامترهای نام‌گذاری شده و ... است؛ اما این پایان راه زبان دارت نیست. گرچه در گذشته گوگل بسیاری از پروژه‌های خود را متوقف کرده است، اما به نظر می رسد که این کمپانی در حال حاضر تصمیم به متوقف کردن توسعهٔ این زبان ندارد. یکی از بزرگترین سرویس‌های گوگل، Google Ads است که در حال حاضر بخش‌هایی از آن با استفاده از دارت توسعه یافته است.

در یک کلام، این داده‌ها تأکیدی است بر این واقعیت که جاوااسکریپت، زبان وب باقی خواهد ماند و دارت بیشتر به عنوان یک زبان درون سازمانی گوگل به راهش ادامه خواهد داد.

منبع