لطفا جاواسکریپت مرورگر خود را فعال سازید!

نحوه فعال سازی در کروم
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
نحوه فعال سازی در فایرفاکس
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
Google Dart در برابر JavaScript حرفی برای گفتن نخواهد داشت!

Google Dart در برابر JavaScript حرفی برای گفتن نخواهد داشت!

گوگل از افزودن زبان برنامه نویسی دارت به مرورگرکروم صرف نظر کرده است. Dart یک زبان برنامه نویسی است که به منظور جایگزینی زبان محبوب JavaScript طراحی شده است. در حال حاضر، گوگل تمام تلاش خود را به کار بسته تا امکان کامپایل دارت به جاوااسکریپت با سهولت بیشتر صورت گیرد. برای آشنایی بیشتر با برنده ی این رقابت تنگاتنگ، با سکان آکادمی همراه باشید.

زمانی که Google Dart منتشر شد، مورد انتقاد بسیاری از توسعه دهندگان قرار گرفت که شاید یکی از دلایل شکل گیری انتقاداتی این چنین، مقایسه ای بود که افراد مابین زبان های برنامه نویسی دارت و جاوااسکریپت انجام می دادند. جاوااسکریپت از ایدوئولوژی Open Web و زبان هایی که در همه ی مرورگرها به خوبی کار می کنند حمایت می کند اما گوگل با انتشار دارت، به دنبال توسعه ی زبانی بود که به خوبی در گوگل کروم اجرا می شود اما در فایرفاکس، اینترنت اکسپلورر و سافاری چنین عملکردی نداشته است. Lars Bak و Kasper Lund، موسسان دارت در وبلاگ دارت، این طور نوشته اند:

برای این که بهترین کار را نه تنها برای مرورگر گوگل کروم بلکه برای کاربران و وب انجام دهیم، تلاش های خود را بر روی کامپایل کردن دارت به جاوا اسکریپت متمرکز خواهیم کرد. تصمیم گرفته ایم تا ماشین مجازی دارت (Dart VM) را در کروم ادغام نکنیم. استراتژی جدید ما در وب، این است که ویژگی های مورد نیاز کاربرانمان برای ساخت اپلیکیشن های مبتنی بر وب با استفاده از زبان دارت را فراهم کنیم. این زبان، کار گسترش و تست برنامه ها توسط توسعه دهندگان را ساده می کند چرا که این توسعه دهندگان تنها بر روی یک راه برای ساختن، تست کردن و گسترش دادن اپلیکیشن های مبتنی بر وب و ساخته شده با استفاده از دارت تمرکز خواهند کرد.

دارت شامل ویژگی های متعددی مانند Mixin ها، Method Cascading، کتابخانه ی غنی، پارامترهای نام گذاری شده و ... است. اما این پایان گوگل دارت نیست. گرچه در گذشته گوگل بسیاری از پروژه های موفق را متوقف کرده است اما به نظر می رسد که این خبر، مسیر های جدیدی را پیش پای گوگل گشوده است. بزرگترین مشتری گوگل (Google Ads (AdSense and AdWords است که در آینده از دارت استفاده خواهد کرد.

گوگل دارت چیزی فراتر از یک یک زبان برنامه نویسی است؛ پلتفرمی است با قابلیت هایی نظیر ابزارهای توسعه و کتابخانه ها. این زبان عملکردی مشابه Node.js برای اپلیکیشن های سرور و Real-Time Networking دارد. این خبر تاکیدی است بر این واقعیت که جاوااسکریپت، زبان وب باقی خواهد ماند. نظر شما در این باره چیست؟ دارت یا جاوااسکریپت؟ نظرات خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع