Acumos: پروژۀ اپن‌سورس جدید بنیاد لینوکس برای کاربردهای هوش مصنوعی

Acumos: پروژۀ اپن‌سورس جدید بنیاد لینوکس برای کاربردهای هوش مصنوعی

جامعهٔ اپن‌سورس، ابزارهای مورد نیاز هر دولوپری از هر نقطهٔ دنیا را فراهم می‌سازد تا چیز جدیدی خلق کنند؛ برای ایجاد چنین شرایطی در زمینۀ هوش مصنوعی، بنیاد لینوکس پروژۀ Acumos (آکوموس) را معرفی کرده است (لازم به ذکر است که بنیانگذاران پروژۀ آکوموس، AT&T و Tech Mahindra هستند). در آیندهٔ نزدیک، بعد از کسب مجوزهای لازم توسط این پروژه، انتظار می‌رود که شرکت‌های بیشتری به آن بپیوندند و این در حالی است که پروژهٔ آکوموس در اوایل سال 2018 کار خود را آغاز خواهد کرد.

هدف از لانچ پروژۀ آکوموس، امکان دسترسی همه به هوش مصنوعی به کمک یک فریمورک یا پلتفرم رایگان است که دربرگیرندهٔ یکسری ابزارهای یادگیری ماشینی نیز هست. برخلاف فریمورک TensorFlow که برای ایجاد مدل‌های یادگیری ماشینی استفاده می‌شود، آکوموس یک دایرکتوری برای جستجو و اشتراک‌گذاری مدل‌های هوش مصنوعی و همچنین سیستمی برای کار روی این مدل‌ها خواهد بود (برای آشنایی بیشتر با TensorFlow، به مقالهٔ TensorFlow: فریمورک اپن‌سورس یادگیری ماشینی گوگل مراجعه نمایید).

بنیاد لینوکس همچنین می‌خواهد استانداردی ایجاد کند تا ساخت اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی را برای همهٔ دولوپرها آسان سازد که این کار به واسطهٔ کاربرمحور کردن آکوموس انجام خواهد شد. مدیر اجرایی بنیاد لینوکس، Jim Zemlin، در همین راستا گفته است:

یک پلتفرم باز و همه‌جانبه همکاری رو ترویج می‌ده تا دولوپرها و شرکت‌ها آیندهٔ هوش مصنوعی رو رقم بزنن.

نظر شما دربارۀ پروژۀ آکوموس چیست؟ آیا این پروژه می‌تواند هوش مصنوعی را دسترسی‌پذیرتر سازد؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع