امکان اجرای توزیع‌های لینوکسی روی گوشی‌های سامسونگ

امکان اجرای توزیع‌های لینوکسی روی گوشی‌های سامسونگ

همواره یکی از دغدغه‌های شرکت‌های سازندهٔ گوشی‌های هوشمند این بوده تا بتوانند تجربه‌‌ٔ کاربری کامپیوترهای دسکتاپ را به گوشی‌های هوشمند بیاورند که از آن جمله می‌توان به Microsoft Continuum اشاره کرد. در همین راستا، کمپانی سامسونگ هم با عرضهٔ DeX گام‌های مثبتی در این زمینه برداشته است.

سامسونگ با لانچ آخرین پرچم‌دار خود یعنی گوشی Galaxy S8، به معرفی DeX هم پرداخت. قیمت این دستگاه حدوداً 150 دلار است و توسط آن می‌توان گوشی را به مانیتور وصل کرده و در یک اینترفیس مشابه کامپیوتر، از گوشی استفاده کرد.

همچنین در یک محصول توسعه داده‌ شدۀ مرتبط، که در واقع علاقمندان لینوکس را حتماً هیجان‌زده خواهد کرد، سامسونگ اعلام کرد که روی اپلیکیشنی کار می‌کند که این امکان را به کاربر خواهد داد تا توزیع‌های مختلف لینوکس را در گوشی سامسونگ خود اجرا کنند!

این اپ که Linux On Galaxy نام دارد، به شما این امکان را خواهد داد که توسط DeX، گوشی خود را تبدیل به یک کامپیوتر شخصی کنید و با اتصال ماوس و کیبورد، از بسیاری از اپ‌های دسکتاپ در گوشی خود استفاده کنید (البته این اپلیکیشن هنوز در دسترس نیست). طبق اعلام سامسونگ:

این اپ توسط کامیونیتی دولوپرها توسعه داده می‌شود. با این اپ دولوپرها می‌توانند همه‌‌جا با استفاده از موبایل خود به کد زدن مشغول شوند و کارهای خود را در یک نمایشگر بزرگتر توسط سامسونگ DeX انجام دهند.

Linux On Galaxy یک اپ است و مانند دیگر اپ‌ها روی گوشی هوشمند شما نصب خواهد شد. با این اپ، کاربران می‌توانند توزیع‌های مختلف لینوکسی من جمله اوبونتو و دبیان را بر روی گوشی خود داشته باشند و در یک سیستم‌عامل با محیط لینوکسی کار کنند.

اگر به دیگر محصولاتی که توزیع‌های لینوکس را بر روی گوشی هوشمند آورده‌اند علاقمند هستید، می‌توانید به مقالهٔ postmarketOS: توزیعی از لینوکس برای اسمارتفون‌ها مراجعه نمایید.

منبع