هفدهمین دورهٔ مسابقات برنامه‌نویسی ACM-ICPC دانشگاه امیرکبیر

هفدهمین دورهٔ مسابقات برنامه‌نویسی ACM-ICPC دانشگاه امیرکبیر

مسابقهٔ برنامه‌نویسی ACM-ICPC (مخفف مسابقه‌ٔ بین‌المللی برنامه‌نویسی دانشجویی) شامل یک سلسله‌ مسابقات است که به صورت مرحله‌ای و به منظور کسب سهمیه برای حضور در مرحله‌ٔ جهانی این مسابقه صورت می‌گیرند. این مسابقه بین تیم‌های دانشگاهی برگزار می‌شود و اصلی‌ترین شرکت‌کنندگان آن، دانشجویان رشته‌های علوم کامپیوتر، مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق و ریاضی هستند. 

این دوره از مسابقه طبق روال سال‌های گذشته، در سطح بین‌المللی به طور هم‌زمان در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای شرکت دانشجویان داخل کشور و در تعدادی از دانشگاه‌های برتر قارهٔ اروپا برای شرکت تیم‌هایشان با همکاری دانشگاه KTH Royal Institute of Technology سوئد و دانشگاه university of munich آلمان برگزار خواهد شد (مسابقه به طور هم‌زمان مولتی‌سایت، از سه سایت تهران، مونیخ آلمان و استکهلم سوئد، برگزار می‌شود).

روند کلی این مسابقه بدین صورت است که شرکت‌کنندگان در قالب تیم‌های سه نفره در یک سایت بدون ارتباط با محیط خارجی قرار می‌گیرند و به هر تیم یک کامپیوتر داده می‌شود؛ شرکت‌کنندگان پس از حل هر سئوال، پیاده‌سازی پاسخ را به یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی رسمی مسابقه (معمولاً C++ ،C و Java) به منظور بررسی برای سیستم داوری ارسال می‌کنند.

تیم‌ها بر اساس تعداد سئوالات حل شده، جریمه‌های ارسال پاسخ نادرست و زمان حل سئوالات رتبه‌‌‌‌‌بندی می‌شوند و شرکت‌کنندگان می‌توانند جدول رده‌بندی لحظه‌ای را تا قبل از پایان مسابقه، به صورت زنده مشاهده کنند.

تاریخچهٔ مسابقات ACM-ICPC 
مسابقهٔ برنامه‌نویسی ACM-ICPC از سال ۱۹۷۰ برگزار شده و اکنون به عنوان معتبرترین و مهم‌ترین مسابقه‌ٔ برنامه‌نویسی دنیا شناخته می‌شود. این مسابقه زیر نظر «انجمن ماشین‌های محاسباتی یا ACM» که معتبرترین انجمن جهان در رشته‌های علوم و مهندسی کامپیوتر است برگزار می‌شود. لازم به ذکر است که در سال گذشتهٔ میلادی، ۴۰۲۶۶ دانشجو از ۲۷۳۶ دانشگاه و ۱۰۲ کشور جهان در این مسابقه شرکت کردند (حامی رسمی این مسابقات از سال ۱۹۹۷، شرکت IBM می‌باشد).

برگزار کننده‌ٔ مسابقه‌ٔ برنامه‌نویسی دانشجویی ACM، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، انجمن علمی دانشجویی دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی امیرکبیر است (همچنین گروه ICPC دانشکده مهندسی کامپیوتر نیز در برگزاری این مسابقات همکاری می‌کند).

جهت ثبت‌نام و شرکت در هفدهمین دورهٔ ACM-ICPC دانشگاه امیرکبیر، می‌توانید به سایت رسمی مسابقات برنامه‌نویسی ACM-ICPC مراجعه نمایید.