اهمیت نگاه تجاری علاوه بر مهارت‌های فنی در حین استخدام دولوپرها!

اهمیت نگاه تجاری علاوه بر مهارت‌های فنی در حین استخدام دولوپرها!

جاوا، پایتون، سوئیفت، سی‌شارپ، سی‌پلاس‌پلاس و پی‌اچ‌پی. اینها چند مورد از کاربردی‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی مورد استفادهٔ دولوپرهای نرم‌افزار هستند اما این در حالی است که داشتن مهارت در حوزه‌های تجاری و اقتصادی،  به همان اندازه مهم هستند که مهارت‌های فنی یک دولوپر حائز اهمیت می‌باشند و برخورداری از آنها می‌تواند برای دولوپرها یک مزیت رقابتی در فرایند استخدام ایجاد کند. 

یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی جدید در حین کار، برای یک دولوپر بااستعداد کار چندان غیرعادی و ناممکنی نیست؛ مثلاً یک متخصص روبی می‌تواند خیلی سریع پایتون را هم یاد بگیرد. به علاوه اینکه این روزها شرکت‌ها بیش‌تر به دنبال توسعه‌دهندگانی هستند که با دانش جدید و به روز آشنا باشند و یا خیلی سریع بتوانند بین زبان‌های مختلف سوئیچ کنند.

در عصر حاضر، شرکت‌ها بیش‌تر برای استخدام توسعه‌دهندگانی با هم رقابت می‌کنند که روحیهٔ مشارکتی داشته باشند، از عهدهٔ انجام کار تیمی برآیند، هوش اقتصادی داشته باشند و بتوانند جهت‌گیری درست تجاری برای خود و شرکتی که در آن کار می‌کنند داشته باشند. در همین راستا، در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که در زمان استخدام توسعه‌دهندگان، چه فاکتورهایی به غیر از مهارت‌های فنی حائز اهمیت می‌باشند. 

تعامل همه‌جانبه
یکی از فاکتورهای مهم در زمان استخدام نیروها، انتخاب دولوپرهایی است که کاری بیش از وظایف محول شده به آنها انجام می‌دهند و برای حل مشکلات شرکت، ارائهٔ راه‌کار و غیره، داوطلبانه اقدام می‌کنند.

دولوپرهای برجسته نه تنها باید به صورت منظم با سایر اعضای تیم در ارتباط باشند، بلکه باید با سرمایه‌گذاران خارج از شرکت هم که در تجارت آنها دخیل هستند مرتبط باشند. نیروهای استخدام شدهٔ جدید باید بتوانند روابط را کنترل و مدیریت کنند که در غیر این صورت باید بدانند که روش‌های چابک، چنین افرادی را از دور رقابت خارج خواهند کرد و آنها باید پذیرای جایگزینی و تغییر باشند.

تیزهوشی تجاری
به دنبال نیروهایی باشید که به سرعت بتوانند خطوط تجاری سازمان شما و محرک‌های درآمدی را تشخیص دهند. فرآیندهای مبتنی بر تکنولوژی، محرک‌های اصلی درآمدی در بسیاری از شرکت‌ها و استارتاپ‌ها هستند که آنها را به سمت دستیابی به سود هدایت می‌کنند و لازم است دولوپرها ارتباط بین سازمان و این تکنولوژی‌ها را برقرار سازند.

این موضوع شامل ارتباط نزدیک داشتن با نیازهای مشتریان و نحوهٔ استفادهٔ آنها از سیستم می‌شود. علاوه بر این، آشنایی با مشتری و اهداف کسب‌وکار نیازمند یک ساختار فکری سازمان یافته برای بهبود مستمر در هر دو بُعد محصول و فرآیند می‌باشد.

توانایی کار تیمی مؤثر
دولوپرها معمولاً افرادی خلاق هستند. اگرچه در هر سازمانی کارکرد افراد به صورت مستقل ارزش‌گذاری می‌شود، با این حال کار کردن در انزوا به چابکی سازمان ضرر می‌رساند. امروزه دولوپرها باید بدانند که آنها یک نقش انعطاف‌پذیر در تیم کاری سازمان خود خواهند داشت و کمک کردن آنها به دیگر اعضا در جهت دستیابی به هدفی مشترک، ارزشمند خواهد بود.

اشتیاق و علاقهٔ زیاد به کار، یک خصیصهٔ اصلی دولوپرهای برجسته است که نمود آن را نه تنها در انجام کارهای بزرگ مثل طراحی و پیاده‌سازی یک سیستم نرم‌افزاری جدید، بلکه در تکمیل کارهای معمولی مثل انتقال تجربیات مثبت به دیگر اعضای تیم و یا کارهای دم‌دستی همچون تست نمونه کدها نیز باید دید.

همچنین سعی کنید از وظایف شغلی قبلی کاندیداها و سایر کارهایی که به جز کدنویسی انجام داده‌اند اطلاع پیدا کنید تا مأموریت‌ها و وظایفی که به آنها محول می‌کنید با تجربیات گذشتهٔ ایشان مطابقت داشته باشد. به عبارت دیگر، توان ذاتی تنها چیزی نیست که باید به آن توجه شود!

دانش گسترده در زمینهٔ تکنولوژی
همان‌طور که پیش از این گفته شد، امروزه تخصص صرفاً در یک زمینهٔ خاص ارزش بلند مدتی را برای دولوپرها ایجاد نخواهد کرد. به دنبال کسب توانایی و علاقمندی در حین آموزش باشید، مهارت‌های جدید بیاموزید و یک دانش مقدماتی در مورد آخرین ابزارها و تکنولوژی‌ها داشته باشید. دولوپرهایی که سررشته‌ای در زمینهٔ ابزارها و ترفندهای تست کد دارند، یک برگ برندهٔ قابل‌توجه نسبت به کسانی که از این مهارت برخوردار نیستند دارند. 

در شرایط کنونی فعالیت در کسوت یک توسعه‌دهنده و همین طور استخدام توسعه‌دهندگان مسئله‌ای مهم است؛ تکنولوژی‌ها به گونه‌ای تحول یافته‌اند که به عاملی کلیدی برای نوآوری در کسب‌و‌کار و تعامل با مشتریان تبدیل شده‌اند. ممکن است پیدا کردن شخص ایده‌آلی که به صورت متعادل ترکیبی از دانش فناوری و مهارت‌های کسب‌و‌کار را داشته باشد کمی برای استارتاپ‌ها و شرکت‌ها زمان‌بر باشد، با این حال به دلیل آنکه پیدا کردن چنین نیروهایی شما را به سطح بالاتری از مزیت رقابتی می‌رساند، ارزش هزینه و تلاش کردن را دارا است.

نظر شما چیست؟ آیا یک توسعه‌دهندهٔ خوب صرفاً می‌بایست کدزنی کند یا در سایر جنبه‌های توسعهٔ نرم‌افزار مثل مارکتینگ، تجربهٔ کاربری، مسائل تجاری و ... نیز دخالت داشته باشد؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع