لطفا جاواسکریپت مرورگر خود را فعال سازید!

نحوه فعال سازی در کروم
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
نحوه فعال سازی در فایرفاکس
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
توسعه‌دهندگان نرم افزار باید بیش‌تر از مهارت‌های فنی، روی ویژگی‌های شخصیتی خود متمرکز شوند!

توسعه‌دهندگان نرم افزار باید بیش‌تر از مهارت‌های فنی، روی ویژگی‌های شخصیتی خود متمرکز شوند!

جاوا، پایتون، روبی، سی شارپ، سی پلاس پلاس و پی اچ پی. این ها چند مورد از برترین زبان های برنامه نویسی مورد نیاز توسعه دهندگان نرم افزار هستند، با این وجود داشتن مهارت در چارچوب های اجایل و ... مهم تر از شایستگی و مهارت در یک زبان برنامه نویسی خاص است و برخورداری از آن ها می تواند برای توسعه دهندگان مزیت رقابتی ایجاد کند. یادگیری یک زبان برنامه نویسی جدید در حین کار برای یک توسعه دهنده ی با استعداد کار چندان غیر عادی و ناممکنی نیست. مثلاً یک متخصص روبی می تواند خیلی سریع پایتون را هم یاد بگیرد. به علاوه این که این روزها بازار زبان های برنامه نویسی اشباع شده است و شرکت ها بیش تر به دنبال توسعه دهندگانی هستند که با دانش جدید و به روز آشنا باشند. در عصر حاضر، شرکت ها بیش تر برای استخدام توسعه دهندگانی با هم رقابت می کنند که روحیه ی مشارکتی داشته باشند، از عهده ی انجام کار تیمی برآیند، هوش اقتصادی داشته باشند و بتوانند جهت گیری درست تجاری برای خود داشته باشند یا حداقل خواهان آن باشند. در این مقاله می خواهیم به این موضوع بپردازیم که در زمان استخدام توسعه دهندگان چه فاکتورهایی باید بررسی شوند؟ با سکان آکادمی همراه باشید.

فعالیت بیش‌تر از وظیفه ی شغلی
این روزها با توجه به روند سریع بروز اختلال در بسیاری از صنایع، گرایش و تمایل شدید به اشکال یابی خلاقانه خصیصه ای بسیار ارزشمند برای منابع انسانی است. بنابراین یکی از فاکتورهای مهم در زمان استخدام نیروها انتخاب توسعه دهندگانی است که کاری بیش تر از وظایف محول شده به آن ها انجام می دهند و برای حل مشکلات شرکت داوطلبانه اقدام می کنند.

توسعه دهندگان برجسته نه تنها باید به صورت منظم با سایر اعضای تیم در ارتباط باشند، بلکه باید با سرمایه گذاران خارج از شرکت هم که در تجارت آن ها دخیل هستند مرتبط باشند. نیروهای استخدام شده ی جدید باید بتوانند روابط را کنترل و مدیریت کنند که در غیر این صورت باید بدانند که روش های چابک، چنین افرادی را از دور رقابت خارج خواهتد کرد و آن ها باید پذیرای جایگزینی و تغییر باشند.

تیز هوشی تجاری
به دنبال نیروهایی باشید که به سرعت بتوانند خطوط تجاری سازمان شما و محرک های درآمدی را تشخیص دهند. فرآیندهای مبتنی بر تکنولوژی محرک های اصلی درآمدی در بسیاری از شرکت ها هستند که سازمان را به سمت دستیابی به سود هدایت می کنند و لازم است توسعه دهندگان ارتباط بین سازمان و این تکنولوژی ها را برقرار سازند تا ماهیت کار خود را شکل دهند.

این موضوع شامل ارتباط نزدیک داشتن با نیازهای مشتریان و نحوه ی استفاده ی آن ها از سیستم می شود. علاوه بر این، آشنایی با مشتری و اهداف بنگاه تجاری نیازمند یک ساختار فکری سازمان یافته برای بهبود مستمر در هر دو بعد محصول و فرآیند می باشد.

توانایی کار تیمی مؤثر
توسعه دهندگان اساساً افرادی خلاق هستند. اگرچه در هر سازمانی کارکرد افراد به صورت مستقل ارزش گذاری می شود، با این حال کار کردن در انزوا به چابکی سازمان ضرر می رساند. اکنون توسعه دهندگان باید بدانند که آن ها یک نقش انعطاف پذیر در تیم کاری سازمان خود خواهند داشت، و کمک کردن آن ها به دیگر اعضا در جهت دستیابی به هدف مشترک ارزشمند خواهد بود.

اشتیاق و علاقه ی زیاد به کار یک خصیصه ی اصلی توسعه دهندگان برجسته است که نمود آن را نه تنها در انجام کارهای بزرگ مثل طراحی و پیاده سازی یک سیستم نرم افزاری جدید، بلکه در تکمیل کارهای معمولی مثل القای تجربیات مثبت به دیگر اعضای تیم، و یا کارهای دم دستی هم چون تست نمونه کدها نیز باید دید.

سعی کنید از وظایف شغلی قبلی کاندیداها و سایر کارهایی که به جز کدنویسی انجام می دادند اطلاع پیدا کنید تا مأموریت ها و وظایفی که به آن ها محول می کنید با تجربیات گذشته ی ایشان مطابقت داشته باشد. توان ذاتی تنها چیزی نیست که باید به آن توجه شود!

دانش گسترده در زمینهٔ تکنولوژی
همان طور که پیش از این گفته شد، امروزه تخصص صرفاً در یک زمینه ی خاص ارزش بلند مدتی را برای توسعه دهندگان ایجاد نخواهد کرد. به دنبال کسب توانایی و علاقمندی در حین آموزش باشید، مهارت های جدید بیاموزید و یک دانش مقدماتی در مورد آخرین ابزارها و تکنولوژی ها همچون کلود و اطلاعات در حوزه ی سنجش TDD و BDD داشته باشید.

توسعه دهندگانی که سر رشته ای در زمینه ی ابزارها و ترفندهای سنجش دارند می توانند درآمد قابل توجهی داشته باشند. به همین نسبت پتانسیل هر شخص برای مشارکت در جنبه های اقتصادی اهمیت دارد؛ به ویژه کمک به رشد درآمد پروژه های توسعه دهندگان از طریق هم سویی نزدیک با نیازها و تقاضای بنگاه و مشتریان از ارزش زیادی برخوردار است.

در شرایط کنونی فعالیت در کسوت یک توسعه دهنده و همین طور استخدام توسعه دهندگان مسئله ای جذاب است؛ تکنولوژی ها به گونه ای تحول یافته اند که به عاملی کلیدی برای نوآوری در کسب و کار و تعامل با مشتریان تبدیل شده اند. ممکن است پیدا کردن شخص ایده آلی که به صورت متعادل ترکیبی از دانش فناوری و مهارت های کسب و کار را داشته باشد کمی برای سازمان و شرکت شما زمان بر باشد، با این حال به دلیل آن که پیدا کردن چنین نیروهایی شما را به سطح بالاتری از مزیت رقابتی می رساند ارزش هزینه و تلاش را دارد.

نظر شما چیست؟ آیا یک توسعه دهنده ی خوب صرفا می بایست کدزنی کند یا در سایر جنبه های توسعه ی نرم افزار مثل مارکتینگ، تجربه ی کاربری و ... نیز دخالت داشته باشد. نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع