نحوۀ جستجو و استفاده از Wikipedia در ترمینال لینوکس

نحوۀ جستجو و استفاده از Wikipedia در ترمینال لینوکس

Wikipedia پلتفرمی جهت دریافت اطلاعات جامع و گسترده‌ای در هر زمینه‌ای است که اغلب در زندگی روزمرهٔ اکثر کاربران اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بسیاری از موارد، هنگام سرچ در گوگل، نتایج جستجو در ویکیپدیا در بالاترین جایگاه نمایش داده‌ می‌شوند تا شما زودتر به پاسخ مدنظرتان برسید. اما آیا تا به حال به استفاده از ویکیپدیا در ترمینال لینوکس فکر کرده‌اید؟ چنین فیچری می‌تواند برای افرادی که بیشتر وقت خود را در ترمینال لینوکس می‌گذرانند مفید باشد.

چندین دستور ترمینال لینوکس وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توانید در ویکیپدیا جستجو کنید و به نتایج مطلوب دست پیدا کنید (برخی از این موارد خلاصه‌ای از مقاله را به شما نشان می‌دهند و در وقت شما صرفه‌جویی می‌کنند). در ادامه مسیری ساده برای به سرعت رسیدن به پاسخ‌ در ترمینال لینوکس را بررسی خواهیم کرد.

ابزار Wikit برای دسترسی به ویکیپدیا در ترمینال
Wikit ابزاری برای دسترسی به خلاصه‌ای از مقالات مرتبط با موضوع مورد نظر است که با مراجعه به ریپازیتوری Wikit در گیت‌هاب، اطلاعات بیشتری در مورد این ابزار کسب خواهید کرد (بر اساس تعریف دیکشنری Urbon، کلمۀ Wikit‌ به معنی «یافتن چیزی در ویکیپدیا» است).

نصب Node.js
پیش از هر چیز، شما باید Node.js را روی سیستم خود نصب کنید. برای انجام این کار روی سیستم‌‌عامل اوبونتو، دبیان و مینت دستور زیر را اجرا کنید:

$ sudo apt-get install nodejs

سپس npm که به منظور نصب پکیج‌های نُود مورد استفاده قرار می‌گیرد را با استفاده از کامند زیر نصب نمایید:

$ sudo apt-get install npm

برای اطمینان حاصل کردن از نصب صحیح ابزارهای فوق، می‌توانید به ترتیب دستورات nodejs -v و npm -v را در ترمینال اجرا کنید و چنانچه ابزارهای فوق به درستی روی سیستم‌عامل نصب شده باشند، ورژن ابزارهای مد نظر در معرض دیدتان قرار خواهد گرفت.

نصب Wikit
بعد از نصب Node.js روی سیستم خود باید Wikit را برای استفاده از ویکیپدیا در ترمینال نصب کنید. کامند زیر، برای نصب این ابزار در اوبونتو مورد استفاده قرار خواهد گرفت:

$ sudo npm install wikit -g

نحوۀ استفاده از Wikit
هنگامی که Wikit را نصب کردید، استفاده از آن برای دریافت خلاصۀ مطالب از ویکیپدیا بسیار آسان خواهد بود. با دستور زیر به‌ راحتی می‌توانید مطلب مورد نظر خود را سرچ کنید. همچنین می‌توانید از چندین کلمۀ پشت سر هم نیز استفاده کنید و نیازی نیست که آنها را در بین کوتیشن‌ها (' ' یا " ") قرار دهید:

$ wikit linux

همچنین شما می‌توانید از فلگ‌ها برای جستجوهای دقیق‌تر نیز استفاده کنید (Flag همان آپشن‌هایی است که در هر دستور برای کنترل و شخصی‌سازی بیشتر، استفاده می‌شود). فلگ‌ها می‌توانند در هر نقطه، قبل یا بعد از عبارت مد نظر قرار بگیرند:

$ wikit -lang ja linux

در کامند فوق،‌ مفهوم Linux در زبان چینی سرچ خواهد شد؛ فلگ‌هایی که می‌توانید استفاده کنید عبارتند از:
- فلگ b-: مقالۀ کامل در ویکیپدیا را در مروگرتان باز می‌کند.
- فلگ lang langCode-: برای مشخص کردن زبان به کار می‌رود (langCode یک استاندارد تعیین زبان برای سینتکس HTML است).
- فلگ line num-: طول هر خط را مشخص می‌کند (حداقل 15).
- فلگ d-: صفحۀ اصلاح و تصحیح مطلب را در مرورگرتان باز می‌کند.

شما همچنین می‌توانید به اطلاعات کامل‌تری دربارۀ Wikit با وارد کردن دستور زیر در ترمینال، دست پیدا کنید:

$ wikit

به عنوان نمونه‌ای دیگر از استفادۀ از فلگ‌ها، دستور زیر Manjaro Linux را در مرورگرتان باز خواهد کرد:

$ wikit -b manjaro

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. امیدواریم که ابزار Wikit در ترمینال، که امکان دسترسی شما به ویکیپدیا را می‌دهد، برایتان کاربردی باشد. در صورتی که با دستورات جالب و مفید ترمینال لینوکس که باعث راحتی بیشتر کاربران می‌شوند آشنایی دارید، آنها را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید. همچنین برای آشنایی بیشتر با سیستم‌عامل گنو/لینوکس، به دورهٔ رایگان آموزش لینوکس در سکان آکادمی مراجعه نمایید.

منبع


علی‌اکبر محمدی