استراتژی های ارزشمند برای پیاده سازی سیستم های نرم افزاری جدید

استراتژی های ارزشمند برای پیاده سازی سیستم های نرم افزاری جدید

در پیمودن مسیر پیشرفت تغییر اجتناب ناپذیر است، با این حال این امر مهم همواره با چالش های خاص خود همراه است و این موضوع در مورد تغییرات تکنولوژیک در محیط های کاری دو چندان می شود. قطعاً بکارگیری نرم افزارهای جدید و پیشرفته مسیر رشد شرکت شما را هموارتر خواهد کرد و بازده ی شرکت را افزایش خواهد داد، اما تغییر روش های قدیمی و انجام کارها به شیوه های نوین ممکن است سخت باشد و با شکایت هایی از سوی کارکنان همراه شود. تشخیص این مسئله و انجام اقدامات پیشگیرانه با استفاده از روش هایی که فرآیند بکارگیری نرم افزارهای جدید را در شرکت تسهیل می کند، پیاده سازی تکنولوژی های نوین را سرعت بخشیده و پذیرش آن ها را برای کارکنان راحت تر خواهد کرد. در این مقاله به بررسی استراتژی هایی می پردازیم که به شرکت ها کمک خواهند کرد تا به بهترین شکل ممکن نرم افزارهای جدید را در محیط کارخود جا بیاندازند.

زمانی را صرف آماده سازی شرکت برای پذیرش سیستم جدید کنید
مطمئن باشید هیچ چیز ارزشمندی یک شبه به انجام نمی رسد. قبل از آن که شروع به تعیین تاریخ قطعی ورود تکنولوژی جدید به شرکت خود کنید این موضوع را در نظر بگیرید که پیش از پیاده سازی سیستم جدید تا چه حد نیاز به آماده سازی مقدمات دارید. این آماده سازی شامل سنجش و پیدا کردن خطاها و عیب زدایی توسط مسئولین آی تی شرکت و هم چنین برگزاری دوره های آموزشی مناسب در یک بازه ی زمانی به اندازه کافی برای کارمندانی که می خواهند از سیستم جدید استفاده کنند می شود. اگر شما تاریخی را در ذهن دارید که می خواهید در آن زمان شروع به استفاده از نرم افزار جدید کنید، با گام های مناسب تا مرحله ی اجرا برنامه ریزی و زمان بندی کنید تا بدانید برای رسیدن به فردا از امروز چه کارهایی را باید انجام دهید. اگر زمینه های مناسب و اساس کارها به درستی پی ریزی نشده باشند، هیچ موفقیتی از تغییرات نرم افزاری حاصل نخواهد شد، بنابراین هرگز اهمیت فرآیند پیاده سازی را نادیده نگیرید و به سادگی از آن عبور نکنید.

واقع گرا باشید
حتی در صورتی که بهترین دوره های آموزشی را برای کارمندان درگیر با سیستم جدید برگزار کرده و تست های مناسب و کافی را روی نرم افزار تازه انجام داده باشید، باز هم دست اندازهایی در مسیر ورود تکنولوژی جدید به شرکت وجود دارند. هرگز تضمینی وجود ندارد که فرآیندها آن طور که برنامه ریزی شده اند پیش روند. کارمندان با ورود تکنولوژی جدید مستأصل خواهند شد. طراحان هر تکنولوژی همواره به سؤالاتی که ممکن است در زمان کار با آن سیستم برای کاربران جدید مطرح شوند از پیش فکر می کنند و پاسخ هایی را برای آن ها آماده می کنند، با این وجود ورود تکنولوژی های جدید به شرکت سؤالات تازه ای را برای کارمندان شما پیش خواهد آورد که از قبل به آن ها فکر نشده است. اما مهم ترین نکته این است که بروز این مسائل اجتناب ناپذیر است و شما نباید در مواجه با آن ها مستأصل و نا امید شوید، در عوض برای پاسخگویی به آن ها برنامه ریزی کنید. داشتن نگرش درست در مورد این که حقیقتاً چه مدت زمانی نیاز دارید تا به بهترین حالت ممکن یک سیستم را به کار بگیرید و همه ی مسائل مطرح شده را حل کنید، برای موفقیت بلند مدت شما در زمینه ی ارائه ی خدمات و محصولاتتان اهمیت زیادی دارد.

فضاهای ارتباطی را باز بگذارید
این نکته اهمیت زیادی خواهد داشت که به کارمندان خود تأکید کنید که آن ها می توانند آزادانه هر گونه سؤال یا مسئله ای را با شما مطرح کنند. آن ها هرگز نباید از پرسیدن سؤال خجالت بکشند. در حقیقت کارمندان وقتی مطمئن شوند که در مسیر یادگیری سیستم نرم افزاری جدید با قدرت پشتیبانی می شوند و مسئولین شرکت صبورانه به مسائل مطرح شده توسط آن ها پاسخ خواهند داد، سکوت خود را می شکنند و در فرآیند یادگیری تعامل بیش تری خواهند داشت و با رغبت بیش تری تغییرات را قبول خواهند کرد.

پشتیبانی بلند مدت داشته باشید
مطمئن باشید که پشتیبانی گسترده و همه جانبه در ارتباط با نرم افزار جدید وجود داشته باشد تا بتوانید در مورد تمام اتفاقاتی که رخ خواهند داد به کارمندان خود کمک کنید. این پشتیبانی شامل ارائه ی پاسخ نامه ای برای سؤالات متداول، ارائه ی خدمات ارتباط تلفنی برای پاسخ گویی به مشتریان، و حتی اختصاص دادن ساعتی از وقت واحد تکنولوژی جهت پاسخ گویی به سؤالات مراجعان می باشد. اگر شرکت شما با کمپانی فروشنده ی تکنولوژی جدید کار می کند، روی این موضوع برنامه ریزی داشته باشید که چه طور شرکت فروشنده بعد از تکمیل  مراحل مقدماتی و پیاده سازی اولیه ی سیستم برای کمک به شما از آن پشتیبانی خواهد کرد. این اتفاق بسیار خوشایند خواهد بود اگر همه چیز از همان آغاز خوب کار کند و همه ی کارمندان از روز اول بدانند چگونه باید از تکنولوژی جدید استفاده کنند، اما تا زمان پیاده سازی کامل نرم افزار جدید پشتیبانی ها باید ادامه داشته باشند.

این نکته اهمیت زیادی دارد که
هدف اصلی بهبود نرم افزارها و ترفیع و بهنگام ساختن آن ها کسب سود در دراز مدت است. گاهی اوقات به دلیل برخی مشکلات جزئی که در زمان پیاده سازی بروز می کنند این هدف به راحتی کم رنگ می شود. زمانی که شرایط طاقت فرسا و سردرگم کننده می شود، شرکت خود را در 6 ماه آینده تصویر کنید. با وارد شدن این نرم افزار جدید در مجموعه، شرکت شما تا چه اندازه پیشرفت خواهد کرد؟ تا چه اندازه مؤثرتر و سودبخش تر اداره خواهد شد و کارها پیش می روند؟ به واسطه ی تصویر کردن این پیشرفت ها برداشتن گام های سنگینی که منجر به رسیدن به مقصد نهایی و یکپارچه سازی کامل شرکت با سیستم نرم افزاری جدید می شود آسان تر خواهد بود.

منبع