مصاحبه با Neil Mc Govern: مدیر اجرایی جدید بنیاد GNOME

مصاحبه با Neil Mc Govern: مدیر اجرایی جدید بنیاد GNOME

فوریهٔ امسال (۲۰۱۷)، بنیاد GNOME از انتصاب Neil Mc Govern به عنوان مدیر اجرایی جدیدش خبر داد (گفتنی است که پروژهٔ گنوم جدا از توسعهٔ گنوم دسکتاپ، به انجام یک سری پروژه‌های متنوع و جدید دیگر نیز می‌پردازد). او که شخصیت شناخته شده‌ای در دنیای نرم‌افزارهای آزاد است، از سال ۲۰۱۴ تا سال ۲۰۱۵ تحت عنوان مدیر پروژهٔ Debian مشغول به فعالیت بوده‌ است. اخیراً مصاحبه‌ای با نیل مک گاورن شده و وی در این مصاحبه به عنوان کردن دیدگاه‌های جالبی پرداخته که شما نیز در ادامهٔ این پست می‌توانید با نقطه‌نظرات وی بیشتر آشنا شوید.

به عنوان مدیر اجرایی بنیاد گنوم که به توسعهٔ گنوم دسکتاپ می‌پردازد، چالش‌ها و نکاتی که بر آنها تأکید دارید چه چیزایی هستند؟
بنیاد گنوم در راستای پیشبرد اهداف گنوم، که همون ایجاد کردن پلتفرمی کامپیوتری که کاملاً جزو نرم‌افزارهای آزاد حساب شده و جوری طراحی شده که مدرن، کارا و سهل‌الاستفاده باشه فعالیت می‌کنه.

با جریان کلودی شدن سرویس‌های اینترنتی، در فضاهای دسکتاپ سنتی همچنان چالش‌هایی وجود داره اما من بر این باورم که این موضوع، چالش نهایی و خیلی بزرگی در زمینهٔ سیستم‌های کامپیوتری نیست. اولاً چون فرض رو بر این می‌گیره که کل دنیا همیشه آنلاینن، که این موضوع خارج از شهرای بزرگ صدق نمی‌کنه و دوماً اینکه تغییر محل داده‌ها از دسکتاپ نگرانی‌های زیادی رو در مورد حریم خصوصی و توانایی مردم در کنترل رایانش یا کامپیوتینگ خودشون بوجود میاره.

چه چیزهایی الهام‌بخش بنیاد گنوم برای ساخت اسمارت‌فون Liberm5 بوده است؟
چون PureOS مبتنی بر گنوم هست، ما مدتی می‌شه که با کمپانی Purism در ارتباط و تعاملیم. به طور خاص در مورد Liberm5 هم من فکر می‌کنم تمرکز محصول بر روی چیزای خیلی خوبیه که این چیزای خوب یعنی تولید یک گوشی‌ آزاد و اپن‌سورس که به کاربر اجازهٔ کنترل دوباره بر روی گوشیش رو می‌ده. این مواردی که تمرکز ما روشون هست، در همکاری با Purism که توانایی‌شون در تولید سخت‌افزار اثبات شدس، باید منجر به تولید همون محصولی بشه که ما می‌خوایم.

همچون موبایل‌های لمسی Ubuntu که با همکاری کمپانی کانونیکال ایجاد شدن، آیا در آینده برنامه‌هایی برای ایجاد اسمارت‌فون‌هایی که کاملاً مبتنی و پشتیبانی شده بر گنوم باشن وجود دارد؟
خب گنوم در حال حاضر بر روی اسمارت‌فون‌های مختلفی مورد استفاده قرار گرفته و تعداد قابل‌توجهی فریمورک هستن که باعث می‌شن گنوم بر روی دیوایس‌های لمسی خوب کار کنه.

اما ایجاد یه ورژن جداگانه از این دیوایس‌ها می‌تونه در وقتی که مردم می‌تونن برای کار روی پروژه بگذارن اختلال ایجاد کنه (به یاد داشته باشید که بسیاری از مشارکت‌ها در پروژهٔ گنوم توسط افراد داوطلب صورت می‌گیرد). ما می‌تونیم بهبودهایی رو به طور کلی برای سرویس‌دهی بهتر روی اسکرین‌های کوچیک‌تر و لمسی ایجاد کنیم ولی چنین کاری به این معنی نیست که گنوم قراره یک دفه به یه محیط کاملاً لمسی تبدیل بشه.

حس شما اکنون که مدیر اجرایی بنیاد گنوم هستید با وقتی که در توسعهٔ دبیان و دیگر پروژه‌های اپن‌سورس نقش داشتید چه فرقی کرده است؟
جامعهٔ گنوم به طرز فوق‌العاده‌ای در پذیرفتن عضو جدید گرم و دوستانه بودن اما این قضیه به این معنی نیست که افرادی که تو بقیهٔ پروژه‌ها فعالیت می‌کردن رفتار دوستانه‌ای نداشتن!

مقایسهٔ جالبی با دبیاینه چون یه سری شباهت‌ها وجود داره، اما نوع مدیریت به طور چشمگیری تو گنوم متفاوته که در اصل نه فقط با دبیان بلکه با دیگر پروژه‌های آزادم متفاوته. علاوه بر این، جامعهٔ توسعهٔ گنوم یه جورایی از دبیان کوچیک‌تره که این باعث میشه راحت‌تر یادت بمونه که هر کسی چیکار می‌کنه و کارش چیه!

آیا بازگشت اخیر اوبونتو به گنوم، مسئولیت و فشار بیشتری را با خودش به همراه داشته است؟
خب من تظاهر نمی‌کنم که داشتن ناگهانی ده‌ها میلیون کاربر جدید موجب فشار و مسئولیت بیشتر نمی‌شه و اینم باید گفت که خیلی باعث خشنودیه که ما داریم در جهت خواست و تمایل کاربران بیشتری فعالیت می‌کنیم. من فکر می‌کنم برای ما مهم اینه که همچنان بر پایهٔ ۳ رکن اصلی خودمون که عبارتند از آزادی نرم‌افزار، کاربران و برتری فنی فعالیت کنیم.

از چه توزیع لینوکسی استفاده می‌کنید و گجت مورد علاقهٔ شما چیست؟
جای تعجب نیست که از دبیان استفاده می‌کنم؛ ۱۷ ساله که ازش استفاده می‌کنم و در مورد گجت هم هدفون رو انتخاب می‌کنم چون گاهی‌اوقات باعث می‌شه بتونی از بقیهٔ دنیا جداشی و فقط روی کاری که می‌کنی تمرکز کنی و این عالیه.

اخیراً بنیاد لینوکس سال ۲۰۱۷ را «سال لینوکس دسکتاپ» نامیده است؛ نظر شما در این مورد چیست؟
بخشی از موضوع اینه که توضیح دادن این عبارت یجورایی سخته. به عنوان مثال، در سه ماههٔ نخست سال ۲۰۱۶، برای اولین بار در آمریکا فروش کروم‌بوک روی دست مک زد و در ماه مارس همون سال بنیاد Raspberry Pi اعلام کرد که بیش از ۱۲.۵ میلیون بورد فروخته. جواب این سؤال واقعاً بسته به اینه که دسکتاپ رو چه‌طور معنی می‌کنی و دسکتاپ چیزیه که این روزا خیلی تعریف مشخصی نداره!

من فکر کنم خیلی مهمه که اشاره کنم که پروژهٔ گنوم چیزی بیش از یه دسکتاپه چرا که تکنولوژی‌های گنوم برای ساخت یه سری محصول بسیار موفق دیگه هم مورد استفاده قرار گرفتن. به علاوه، من بیشتر دوست دارم روی پیامدهای پروژه تمرکز کنم تا فقط خود تکنولوژی. با مستقل بودن، آزاد بودن، برقراری ارتباط با جامعه‌ای گسترده‌تر و متمرکز بودن بر کاربران، این پروژه می‌تونه نرم‌افزار رو به دست کاربران اصلی برسونه.

همچنین ما باید مطمئن شیم که همه به کامپیوتر دسترسی دارن، نه فقط کسایی که توانایی خرید نرم‌افزارهای غیررایگان رو دارن یا کسایی که نیازهایی دارن که به دلیل نبود درآمد و سود کافی تو یه بخش خاص، بهشون پاسخ داده‌ نشده.

منبع