ریچارد استالمن: علاقۀ مایکروسافت به لینوکس به نرم‌افزارهای اپن‌سورس و آزاد آسیب خواهد رساند!

ریچارد استالمن: علاقۀ مایکروسافت به لینوکس به نرم‌افزارهای اپن‌سورس و آزاد آسیب خواهد رساند!

در طی 2 سال گذشته، مایکروسافت در تلاش برای قدردانی از دولوپرهای نرم‌افزارهای اپن‌سورس بوده است؛ این کمپانی در برخی موارد با انتشار کدهای خود در گیت‌هاب و در برخی موارد دیگر با کمک‌های مالی، حمایت خود را از این دولوپرها اعلام کرده است. البته، این سری از فعالیت‌های مایکروسافت، همچون عرضهٔ SQL Server 2017 در کنفرانس ایگنایت سال جاری برای لینوکس، شک و تردید بسیاری از فعالان جامعهٔ اپن‌سورس همچون ریچارد استالمن را برانگیخته است.

هنگامی که علاقه‌مندان دنیای اپن‌سورس با عنوان‌هایی از قبیل «ساب‌سیستم ویندوز برای لینوکس (WSL)» مواجه می‌شوند، شک و شبهۀ آنها بیشتر و بیشتر می‌شود (WSL مخفف عبارت Windows Subsystem for Linux است که به شما اجازۀ اجرای توزیع‌های لینوکسی در ویندوز را می‌دهد).

در گذشته Steve Ballmer، مدیرعامل سابق مایکروسافت، لینوکس را یک سرطان خطاب می‌کرد (جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون این موضوع، به مقالهٔ تغییر نگرش مدیرعامل اسبق مایکروسافت -استیو بالمر- در مورد سیستم عامل گنو/لینوکس مراجعه نمایید). بنابراین با توجه به مواردی که ذکر شد، این سؤال به ذهن می‌رسد که آیا سیاست‌های مایکروسافت تغییر کرده است و سؤال مهم‌تر اینکه آیا تلاش‌های این کمپانی به جامعه و نرم‌افزارهای اپن‌سورس کمک می‌کند یا برعکس به نابود آنها منجر خواهد شد؟

آنچه مسلم است اینکه Richard Stallman در این قضیه هیچ شکی ندارد. در واقع، وی مطمئن است که تصمیم مایکروسافت برای ایجاد WSL، تلاش برای خاموش کردن و از بین بردن نرم‌افزارهای آزاد است! وی در مصاحبه با TechRepublic گفته است:

مطمئناً سوء نیت مایکروسافت واضح و شفافه اما ما نمی‌تونیم به همین سادگی خاموش بشیم چرا که دلایل ما برای استفاده و پیشرفت نرم‌افزارهای آزاد فقط محدود به راحتی کار با اون‌ها نیست. هدف جنبش نرم‌افزارهای آزاد، آزادی هست و ویندوز در زمینهٔ استفاده از کامپیوتر برای آزادی، به موفقیت چندانی دست نیافته.

البته این بدان معنا نیست که تمام رهبران اپن‌سورس قادر به یافتن چیزی شَر و نادرست در سیاست‌های اخیر مایکروسافت هستند. به طور مثال، مؤسس و مدیرعامل کمپانی کانونیکال، Mark Shuttleworth، گفته است که WSL برای کاربران انعطاف‌پذیری را به همراه خواهد داشت. به اعتقاد وی، این‌طور نیست که مایکروسافت اسباب‌بازی ما را دزدیده باشد، بلکه بیشتر این‌گونه است که ما آنها را با مایکروسافت به اشتراک می‌گذاریم تا بهترین تجربۀ ممکن را برای همه به ارمغان بیاوریم.

پیش از این هم پس از پیوستن مایکروسافت به بنیاد لینوکس، مدیر اجرایی این بنیاد (Jim Zemlin)،‌ احساسات مشابهی را ابراز کرد و امیدوار بود که تلاش‌های مایکروسافت برای لینوکس و جامعۀ اپن‌سورس مفید واقع شود.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. آیا مایکروسافت در دراز مدت به لینوکس و جامعۀ اپن‌سورس آسیب وارد خواهد کرد یا این بازی به نفع جامعهٔ اپن‌سورس تمام خواهد شد؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع


علی‌اکبر محمدی