چگونه کاربران را عاشق سرویس آنلاین خود کنیم؟

چگونه کاربران را عاشق سرویس آنلاین خود کنیم؟

امروزه رقابت شدیدی مابین شبکه‌های اجتماعی مبنی بر جذب تعداد کاربران بیشتر در گرفته است که از میان این شبکه‌های اجتماعی می‌توان به توییتر، اینستاگرام، تلگرام و … اشاره کرد. توسعه‌دهندگان این شبکه‌های اجتماعی به خوبی می‌دانند که با چه استراتژی‌هایی کاربران را اصطلاحاً عاشق سرویس‌های خود نمایند. در ادامه قصد داریم ببینیم که با به‌کارگیری چه استراتژی‌هایی می‌توان کاربران بیشتری را به وب‌سایت یا بهتر بگوییم سرویس آنلاین خود جذب کرد. 

برآورده کردن نیازهای کاربران 
وب‌سایت‌هایی که به خوبی کاربران را به سمت خود جذب می‌کنند همواره احساسات کاربران را مد نظر قرار داده و به نوعی دردی از دردهای روزمرهٔ ایشان را دوا می‌کنند! در واقع، موفقیت همان جایی است که وقتی فردی خسته می‌شود، به صورت ناخودآگاه با خود می‌گوید که «باید یک سری به اینستاگرام بزنم!»

ایجاد تمایل در کاربران
سایت‌های موفق آنهایی هستند که عادات کاربران را به چیزی که خود می‌خواهند تغییر می‌دهند و این تغییر عادات توسط ایجاد تمایل در کاربران شکل می‌گیرد. سایت‌های موفق با راهنمایی کاربران از طریق یکسری تجربیات مرتبط با عادات کاربران، اقدام به ایجاد تمایل در ایشان می‌نمایند که اصطلاحاً این اقدام‌ها را موتورهای انگیزشی می‌نامند و جالب است بدانیم که هرچه کاربران بیشتر توسط این موتورها به گردش درمی‌آیند، ایشان تمایل بیشتری به استفاده از خدمات آن سایت پیدا می‌کنند.

استارت زدن موتور
موتوری که در بالا به آن اشاره کردیم برای کار کردن نیاز به شمع دارد که این شمع در طراحی استراتژی این سایت‌ها به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم‌بندی می‌شود. این سایت‌ها با استفاده از عوامل خارجی همچون ایمیل، خبرنامه و یا هر چیز دیگری کاربران را از وجود سرویسی مطلع می‌سازند (استراتژی‌های داخلی).

پس از آنکه کاربران با سرویس مد نظر آشنا شدند، به مرور زمان عواملی انگیزشی داخلی برای ایشان شکل می‌گیرد که این عوامل انگیزشی با احساسات فردی کاربران ارتباط مستقیم دارد و از این پس، این عوامل داخلی سایت است که ایشان را به سمت و سوی استفاده از آن سرویس سوق می‌دهد (استراتژی‌های خارجی).

شروع فرایند
پس از ایجاد یک حس تمایل اولیه، آن عملی که از کاربر انتظار می‌رود رخ خواهد داد. در اینجا می‌بایست توجه داشته باشیم که طراح تجربهٔ کاربری بایستی کاربران را به همان سمت و سویی سوق دهد که هدف اصلی سایت یا اپلیکیشن است و در این مسیر طراحان سایت می‌بایست کاربری را تا حد ممکن ساده‌سازی کنند که همین ساده‌سازی مسیر منجر به ایجاد انگیزهٔ بیشتر در کاربران به منظور استفاده از سایت می‌گردد.

پاداش
سایت ما می‌بایست در کاربران انگیزه ایجاد کند که مجدد به آن سر بزنند. ما می‌بایست برای کاربران خود سوپرایزهای متعددی در نظر بگیریم تا این سورپرایزها منجر به ایجاد یک حس خوب در کاربر شوند (به نظر می‌رسد که دیجی‌کالا این کار را به خوبی بلد است!)

پاداش یکی از استراتژی‌هایی است که سایت‌های موفق از آن به منظور وفادار کردن کاربران استفاده می‌کنند. تحقیقات حاکی از آنند که سطح دوپامین (یا همان هورمون خوشحالی) در مغز زمانی که کاربر انتظار دریافت پاداش دارد، افزایش می‌یابد. با افزایش دوپامین، کاربران کمتر منطقی بلکه بیشتر احساسی خواهند شد و همین بازی کردن با احساسات کاربران می‌تواند ما را به هدف‌مان نزدیک‌تر سازد.

تعهد
آخرین مرحله از کارکرد موتور انگیزشی جایی است که از کاربر می‌خواهیم تا کاری را انجام دهد که هدف از این مرحله دو چیز است:
- اول اینکه کاربر را با سرویس خود درگیرتر سازیم
- دوم اینکه درخواست انجام کاری توسط کاربر را داشته باشیم

در مرحلهٔ دوم، باتوجه به غرق شدن مغز کاربران در دوپامین به خاطر مراحل قبل و خوشحال بودن کاربر از یک سو و همچنین از آنجا که کاربر خیلی منطقی فکر نمی‌کند از سوی دیگر، وی حاضر است به راحتی بهایی را برای خدمات یا محصولات سایت بپردازد.

این بهایی که می‌گوییم حتماً پول نیست، بلکه می‌تواند به اشکال مختلفی همچون ثبت‌نام در سایت، دادن یکسری دیتا، اختصاص کمی زمان برای پر کردن یک فرم، دعوت دوستانش به استفاده از سایت، کامنت گذاشتن، لایک کردن و … باشد.

نتیجه‌گیری
امروزه -برخلاف گذشته که کاربران فقط از طریق دسکتاپ به اینترنت دسترسی داشتند- کاربران به راحتی از هر کجا و هر زمانی می‌توانند در دنیای وب حضور داشته باشند و همین مسأله راه را برای مدیران وب‌سایت‌ها هموارتر می‌سازد تا سرویس‌های خود را راحت‌تر و بیشتر در معرض استفادهٔ کاربران قرار دهند.

خیلی از ما فکر می‌کنیم که اعتیاد صرفاً به وابسته شدن به مواد مخدر گفته می‌شود که این طرز تفکر اصلاً درست نیست. در‌ واقع، اگر شما عادت کنید که پس از صرف غذا حتماً چای بنوشید، شما به «چای پس از غذا» معتاد شده‌اید.

با این تفاسیر، اصلاً نیاز به توضیح نیست که اینترنت یک چیز اعتیادآور بسیار قوی است؛ پس همان‌طور که یک معتاد برای گرفتن مواد حاضر است دست به هر کاری بزند، کاربری هم که به اینترنت -و سرویس‌های محبوب آن مثل اینستاگرام، توییتر و غیره- معتاد شده باشد را به راحتی می‌توان تحت کنترل خود درآورده و با معتاد کردن کاربران به سایت خود، موفقیت بیشتری برای سایت خود رقم بزنید!

نظر شما چیست؟ آیا ایجاد تمایل در کاربران، پاداش دادن به ایشان، به وجود آوردن تعهد و در نهایت معتاد کردن کاربران در وب فارسی به سادگی وب جهانی است یا داستان کاملاً متفاوت است؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع


بهزاد مرادی