چگونه کاربران را عاشق وب سایت خود کنیم؟

چگونه کاربران را عاشق وب سایت خود کنیم؟

امروزه رقابت شدیدی مابین شبکه‌های اجتماعی مبنی بر جذب تعداد کاربران بیشتر درگرفته است که از میان این شبکه‌های اجتماعی می‌توان به توییتر، فیسبوک، واتس اپ، تلگرام و … اشاره کرد. مدیران این شبکه‌های اجتماعی به خوبی می‌دانند که با چه استراتژی هایی کاربران را اصطلاحاً عاشق سرویس های خود نمایند. در این مقاله، قصد داریم ببینیم که با به کارگیری چه استراتژی هایی می‌توان کاربران بیشتری را به وب سایت یا بهتر بگوییم سرویس آنلاین خود جذب کرد. با سکان آکادمی همراه باشید.

برآورده کردن نیازهای کاربران: وب سایت‌هایی که به خوبی کاربران را به سمت خود جذب می‌کنند همواره احساسات کاربران را مد نظر قرار داده و دردی از دردهای روزمره ی ایشان را به نوعی دوا می کنند. در واقع، موفقیت همان جایی است که وقتی فردی خسته می شود، به صورت ناخودآگاه با خود می‌گوید که یه سری باید برم فیسبوک!

ایجاد تمایل در کاربران
شرکت ها یا سایت‌های موفق آن‌هایی هستند که عادات کاربران را به چیزی که خود می‌خواهند تغییر می‌دهند و این تغییر عادات توسط ایجاد تمایل در کاربران شکل می گیرد. سایت‌های موفق با راهنمایی کاربران از طریق یکسری تجربیات مرتبط با عادات کاربران، اقدام به ایجاد تمایل در ایشان می نمایند که اصطلاحاً این اقدام‌ها را موتورهای انگیزشی می نامند و جالب است بدانیم که هرچه کاربران بیشتر توسط این موتورهای به گردش در می آیند، ایشان بیشتر تمایل به استفاده از خدمات آن سایت پیدا می کنند.

استارت زدن موتور
موتوری که در بالا به آن اشاره کردیم برای کار کردن نیاز به شمع دارد که این شمع در طراحی استراتژی این سایت‌ها به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم‌بندی می شود. این سایت‌ها با استفاده از عوامل خارجی همچون ایمیل، خبرنامه و یا هر چیز دیگری کاربران را از وجود سرویسی مطلع می سازند. پس از آنکه کاربران با سرویس مد نظر آشنا شدند، به مرور زمان عواملی انگیزشی داخلی برای ایشان شکل می‌گیرد که این عوامل انگیزشی با احساسات فردی کاربران ارتباط مستقیم دارد و از این پس، این احساسات داخلی کاربران است که ایشان را به سمت و سوی استفاده از آن سرویس سوق می دهد.

شروع فرایند
پس از ایجاد یک حس تمایل اولیه، آن عملی که از کاربر انتظار می‌رود رخ خواهد داد. در اینجا می بایست توجه داشته باشیم که طراح تجربه ی کاربری بایستی کاربران را به همان سمت و سویی سوق دهد که هدف اصلی سایت یا اپلیکیشن است و در این مسیر طراحان سایت می بایست کاربری را تا حد ممکن ساده سازی کنند که همین ساده سازی مسیر منجر به ایجاد انگیزه ی بیشتر در کاربران به منظور استفاده از سایت می گردد.

پاداش
سایت ما می بایست در کاربران انگیزه ایجاد کند که مجدد به آن سر بزنند. ما می بایست برای کاربران خود سوپرایزهای متعددی در نظر بگیریم تا این سورپرایزها منجر به ایجاد یک حس خوب در کاربر شوند (به نظر می‌رسد که دیجی کالا این کار را به خوبی بلد است!)

پاداش یکی از استراتژی هایی است که سایت‌های موفق از آن به منظور وفادار کردن کاربران استفاده می کنند. تحقیقات حاکی از آنند که سطح دوپامین -یا همان هورمون خوشحالی- در مغز زمانی که انسان انتظار پاداش دریافت می دارد افزایش می یابد. با افزایش دوپامین، کاربران کمتر منطقی بلکه بیشتر احساسی خواهند شد و همین بازی کردن با احساسات کاربران می‌تواند ما را به هدفمان نزدیک‌تر سازد.

تعهد
آخرین مرحله از کارکرد موتور انگیزشی جایی است که از کاربر می‌خواهیم تا کاری را انجام دهد که هدف از این مرحله دو چیز است: اول اینکه کاربر یا کاربران را با سرویس خود درگیرتر سازیم، دوم اینکه با توجه به غرق شدن مغز کاربران در دوپامین به خاطر مراحل قبل و خوشحال بودن کاربر، حال نوبت به پول گرفتن از کاربر است و از آنجا که کاربر خیلی منطقی فکر نمی کند، حاضر است به راحتی بهایی را برای خدمات یا محصولات سایت بپردازد. این بهایی که می‌گوییم حتماً پول نیست، بلکه می‌تواند به اشکال مختلفی همچون ثبت نام در سایت، دادن یکسری دیتا، اختصاصی کمی زمان برای پر کردن یک فرم، دعوت دوستانش به استفاده از سایت، یادگیری نحوه ی استفاده از سایر بخش‌های سایت و … باشد.

نتیجه گیری
امروزه -بر خلاف گذشته که کاربران فقط از طریق دسکتاپ به اینترنت دسترسی داشتند- کاربران به راحتی از هر کجا و هر زمانی می‌توانند در دنیای وب حضور داشته باشند و همین مسأله راه را برای مدیران وب سایت‌ها هموارتر می‌سازد تا سرویس های خود را راحت‌تر و بیشتر در معرض استفاده ی کاربران قرار دهند.

خیلی از ما فکر می‌کنیم که اعتیاد صرفاً به وابسته شدن به مواد مخدر گفته می‌شود که این طرز تفکر اصلاً درست نیست. در‌ واقع اگر شما عادت کنید که پس از صرف غذا حتماً چای بنوشید، شما به چای پس از غذا معتاد شده اید. با این تفاسیر، اصلاً نیاز به توضیح نیست که اینترنت یک چیز اعتیاد آور بسیار قوی است. پس همان‌طور که یک معتاد برای گرفتن مواد حاضر است دست به هر کاری بزند!، کاربری هم که به اینترنت – و سرویس های محبوب آن مثل فیسبوک، توییتر و …- معتاد شده باشد را به راحتی می‌توان تحت کنترل خود درآورده و با معتاد کردن کاربران به سایت خود، موفقیت بیشتری برای سایت خود رقم بزنید!

نظر شما چیست؟ آیا ایجاد تمایل در کاربران، پاداش دادن به ایشان، به وجود آوردن تعهد و در نهایت معتاد کردن کاربران در وب فارسی به سادگی وب جهانی است یا داستان کاملاً متفاوت است؟ نظرات خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع