هند در حال ساخت اولین کامپیوتر کوانتومی خود است

هند در حال ساخت اولین کامپیوتر کوانتومی خود است

کامپیوتر کوانتومی نسل جدیدی از ماشین‌های محاسباتی است که توانایی واقعی آنها هنوز توسط انسان‌ها کشف نشده است. در این بین، نام کشور چین با ساخت کامپیوتر‌های کوانتومی همراه شده است و به همین منوال در فضای شرکت‌های خصوصی ایالات متحدهٔ آمریکا، کامپیوتر‌های کوانتومی شرکت‌های IBM و D-Wave نیز شناخته شده‌اند. طبق گزارش وب‌سایت The Hindu، وزارت علم و فناوری هند در حال برنامه‌ریزی برای سرمایه‌گذاری در اولین پروژۀ ساخت کامپیوتر کوانتومی هند است (لازم به ذکر است که تصویر فوق مربوط به یک کامپیوتر کوانتومی موسوم به D-Wave 2X مربوط به لابراتوار هوش مصنوعی ناسا در مرکز تحقیقاتی این سازمان در کالیفرنیا است).

پیش از این در مقاله‌ای تحت عنوان پیشرفته‌ترین کامپیوتر کوانتوم دنیا با همکاری روسیه و آمریکا ساخته شد، گفتیم که کشورهای مختلف دنیا من‌ جمله آمریکا، روسیه و غیره در تلاش برای سرمایه‌گذاری در تولید کامپیوترهای کوانتومی هستند چرا که به این باور رسیده‌اند که در دنیای فناوری، کامپیوتر‌های فعلی پاسخگوی نیاز آیندهٔ بشر نخواهد بود!

در همین راستا، تلاش‌هایی توسط مؤسساتی دانشگاهی از جمله Bangalor و IISc و همچنین موسسۀ تحقیقاتی Harish Chandra در Allahabad به صورت نظری و تئوری در کشور هند انجام گرفته است. یک کارگاه آموزشی، به زودی در الله‌آباد هند برگزار می‌شود که کارشناسان سرتاسر کشور هند را جذب خواهد کرد تا زمینۀ کاری این کامپیوتر کوانتومی را مورد بحث قرار دهند.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. فکر می‌کنید که این کامپیوتر در چه زمینه‌ای به کار گرفته شود؟ و دیگر اینکه آیا کشور هند می‌تواند پابه‌پای کشور‌های پیشرفتۀ دیگر همچون آمریکا در زمینۀ علمی حرکت کند؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع


علی‌اکبر محمدی