الگوریتم پیشنهاددهندهٔ آمازون لیست خریدهایی را برای ساخت بمب توصیه می‌کند!

الگوریتم پیشنهاددهندهٔ آمازون لیست خریدهایی را برای ساخت بمب توصیه می‌کند!

آیتم‌های پیشنهادی در فروشگاه آنلاین آمازون که معمولاً با هم خریداری می‌شوند می‌توانند برای ساخت بمب‌های انفجاری دست‌ساز مورد استفاده قرار گیرند! که اخیراً محققان آژانس خبری Channel 4 انگلستان از این موضوع بالقوه خطرناک و تهدید‌آمیز پرده برداشته‌اند.

در این بین، بررسی‌کنندگان دریافتند که جست‌وجوی یک ماده یا چیزی که به خودی خود بی‌خطر است و یا افزودن آن به سبد خرید، موتور پیشنهاد دهندهٔ سایت آمازون را وا می‌دارد تا به شما سایر مواد آتش‌زا که سایر مشتریان خریداری کرده‌اند را نشان دهد و به نوعی غیرمستقیم دستورالعمل ساخت بمب‌های انفجاری را نشر می‌دهد. در اینجا به دلایل امنیتی لیست مواد پیشنهادی آورده نمی‌شود ولی مثال‌هایی که آن‌ها آورده بودند شامل ترمیت و باروت بود (ترمیت یا ترمایت ترکیبی آتش‌زا از ترکیب نوعی فلز و اکسید فلزهای دیگر است؛ زمانی که ترمیت توسط حرارت روشن می‌شود، سلسله واکنش‌های گرمازایی ایجاد می‌شود که باعث ایجاد حرارت بسیار زیادی می‌شود).

سایر مواد پیشنهادی بیشتر شامل اجناس کاربردی بودند تا شیمیایی؛ قطعاتی از بلبرینگ گرفته که طبق گفته‌های شبکه خبری 4 انگلیس می‌توانند به عنوان گلوله‌های انفجاری استفاده شوند تا طناب‌های ایجاد جرقه و چاشنی‌های انفجار از راه دور.

این موضوع فقط به ساخت بمب محدود نمی‌شود. تیم تحریریهٔ وب‌سایت Gizmodo متوجه شد که یکی از همین آیتم‌هایی که معمولاً با هم خریداری می‌شوند، دستورالعملی است برای ساخت نوعی داروی روان‌گردان!

این را به خاطر بسپارید که برای بعضی از این موارد احتمالاً یک دلیل و توضیح کاملاً منطقی قابل ارائه است؛ به طور مثال، ترمیت غالباً در جوشکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد بنابراین دور از ذهن نیست که شخصی تمامی این مواد را برای استفادهٔ صلح‌آمیزی به یک‌باره خریده باشد.

به همین منوال، مواد انفجاری مانند باروت، که این محققان به آن اشاره کرده‌اند، در فرایندهای آتش‌زا مثل پرتاب موشک و یا آتش‌بازی و همچنین صنعت کاربرد دارد؛ پس احتمال اینکه خریداران یک‌جای همهٔ این مواد با هم قصد کاملاً خیرخواهانه‌ای داشته‌اند بسیار زیاد است.

با این وجود به نظر می‌رسد که آمازون احتمال استفادهٔ شرارت‌آمیز در این زمینه را به شدت جدی گرفته است به طوری‌ که یکی از سخنگویان این شرکت اظهار داشته است:

تمامی محصولاتی که در آمازون به فروش می‌رسه، باید با قوانین اصول فروش ما تطابق داشته باشن و ما فقط و فقط محصولاتی رو می‌فروشیم که با قوانین انگلستان در تضاد نباشن. در سایهٔ اتفاقات ترویستی اخیر در انگلیس، ما در حال بازنگری وبگاه خود هستیم تا مطمئن شیم تمام این محصولات با کاربرد خطرناک به روش مناسبی عرضه می‌شن. ما همپنین به همکاری نزدیک خود با پلیس و آژانس‌های برقراری امنیت ادامه می‌دیم به خصوص زمانی که شرایطی به وجود آمده که ما می‌تونیم آنها رو در تحقیقات‌شان کمک کنیم.

منبع