Facebook آزمایشگاه تحقیقاتی هوش مصنوعی خود را در کانادا تأسیس می‌کند

Facebook آزمایشگاه تحقیقاتی هوش مصنوعی خود را در کانادا تأسیس می‌کند

امروزه هوش مصنوعی به یکی از مهم‌ترین و در عین حال چالش‌برانگیزترین موضوعات برای محققان مبدل شده است؛ محققان برجستهٔ هوش مصنوعی، این رشته را با عبارت «مطالعه و طراحی عناصر هوشمند» توصیف می‌کنند که در آن یک عنصر یا عامل هوشمند، سیستمی است که محیط را درک کرده و اقداماتی را برای به حداکثر رساندن احتمال موفقیت خود انجام می‌دهد.  

فیسبوک برای راه‌اندازی مرکز تحقیقاتی در حوزهٔ هوش مصنوعی (AI)، به کانادا سفر می‌کند. همهٔ مراکز تحقیقاتی واقع در مونترال برای ارتقای مهارت ماشین‌ها از پیشرفت‌های اخیر در علم یادگیری ماشینی استفاده می‌کنند که با این تفاسیر، ممکن است اولین دستیاری که کاملاً از هوش مصنوعی استفاده کند، لهجهٔ کانادایی داشته باشد!

فیسبوک اعلام کرد با ایجاد مرکز بزرگ تحقیقاتی هوش مصنوعی خود در مونترال، کانادا برای تأمین استعداد و مهارت هوش مصنوعی انگیزهٔ بیشتری پیدا می‌کند زیرا با ریشه‌یابی برخی از پیشرفت‌های بزرگ اخیر در حوزهٔ هوش مصنوعی، به آزمایشگاه‌های تحقیقاتی در کانادا خواهیم رسید. Joelle Pineau با سمت دانشیار (دانشیار، از مراتب علمی دانشگاهی برای اعضای هیئت علمی و معادل Associate Professor است.) که در دانشگاه McGill در حوزهٔ آموزش یادگیری تقویتی به روبات‌ها فعالیت می‌کند، مسئولیت رهبری این آزمایشگاه را بر عهده خواهد داشت.

فیسبوک امیدوار است این آزمایشگاه جدید بتواند به آنچه در آینده در زمینهٔ هوش مصنوعی کشف می‌شود کمک قابل‌توجهی کند. این مرکز تحقیقاتی جدید روی حوزهٔ خاصی از هوش مصنوعی که Reinforcement Learning (یادگیری تقویتی) نامیده می‌شود تمرکز می‌کند.

یادگیری تقویتی یکی از روش‌های یادگیری در سیستم‌های هوشمند است که بر اساس رابطهٔ علت و معلولی عمل می‌کند. در این روش، یادگیری عامل هوشمند (Agent) با توجه به وضعیتی که در محیط دارد، عملی را بر روی محیط انجام می‌دهد و منتظر نتیجهٔ عملش می‌ماند (این نتیجه می‌تواند در قالب یک پاداش یا تنبیه باشد). اگر نتیجه در قالب پاداش باشد، عمل انجام شده مطلوب بوده و عامل به هدفی که در آن محیط دارد نزدیک شده است ولی اگر نتیجه در قالب تنبیه باشد، عمل انجام شده نامطلوب بوده و عامل از هدفش دور شده است. Agent باید یاد بگیرید که چه اعمالی را انجام دهد تا پاداش بیشتری را کسب کند و در نهایت به هدفش برسد. در همین راستا، Yann LeCun، مدیر تحقیقات هوش مصنوعی در فیسبوک اعلام کرد:

این مرکز برای تولید دستیارهای مجازی سودمند و منسجم، تحقیقات خود رو روی مباحث یادگیری تقویتی و دیگر روش‌های نوین زبان ماشین متمرکز می‌کنه. کودکان در یادگیری مکالمه و گفت‌وگو و همچنین مفاهیم متداول جهان بسیار سریع هستن و ما فکر می‌کنیم مسائلی در زمینهٔ یادگیری وجود داره که هنوز بررسی نشده‌اند؛ برخی پارادایم‌های یادگیری هستن که هنوز چیزی در مورد آنها نمی‌دانیم و از دید ما، این ناشناخته‌های مربوط به مغز از موانع اصلی عدم پیشرفت هوش مصنوعی است. 

فیسبوک در حال حاضر مبالغ هنگفتی برای ساختن سیستم‌های هوشمند گفت‌وگو سرمایه‌گذاری کرده است در حالی که مسئلهٔ زبان، چالش عمیقی برای هوش مصنوعی محسوب می‌شود اما پیشرفت در این زمینه راه را برای هرگونه محصول و سرویس جدید باز می‌کند.

برخلاف محدودیت‌های جدی، دستیارهای صوتی مانند Alexa و Siri و چت‌بات‌های متنی در سال‌های اخیر موفق بودند (Chatbot در واقع برنامه‌ای کامپیوتری است که با استفاده از هوش مصنوعی مکالمه با مردم را تقلید می‌کند). سایر شرکت‌ها مانند اپل علاوه بر اینکه روی سیستم‌های گفت‌و‌گو کار می‌کنند، در حال سرمایه‌گذاری روی یادگیری تقویتی ماشین نیز هستند.

همچنین تعدادی از کارشناسان در حوزهٔ هوش مصنوعی روی  تکنیکی به نام Deep learning (یادگیری عمیق) تأکید می‌کنند که در سال‌های اخیر دنیای تکنولوژی را دربرگرفته است. در یادگیری عمیق، از مقادیر بزرگ داده به عنوان دیتای نمونه استفاده می‌شود که شبکهٔ عصبی را شبیه‌سازی کند و توانایی اجرای کارهایی مانند شناسایی یک شخص خاص در یک عکس یا رمزگشایی کلمات در یک سخنرانی را داشته باشد. یادگیری عمیق در چند سال گذشته پیشرفت چشمگیری در زمینه‌های تشخیص سخنرانی، تبلیغات آنلاین، روبات‌ها و رانندگی خودکار به وجود آورده است.

یادگیری تقویتی در واقع روی یادگیری عمیق سوار می‌شود تا به ماشین اجازه دهد که توسط تجربه، آزمون و خطا مسائل را یاد بگیرد. این روش روبات‌ها را قادر می‌سازد کارهای جدید را توسط تکرار و شبیه‌سازی یاد گیرند. شرکت DeepMind برای توسعه AlphaGo از چنین تکنیک‌هایی استفاده کرد و توانست در بازی GO یک بازیکن حرفه‌ای را در مراحل پایانی شکست دهد. در همین راستا، Richard Socher استاد دانشگاه استنفورد و دانشمند ارشد شرکت Salesforce اظهار داشت:

بیشتر یادگیری تقویتی روی روباتیک متمرکز شده و تا به امروز، برای زبان بهبودهای زیادی صورت نگرفته است و همین مسئله باعث می‌شود این حوزه برای تحقیق مهیج باشه.

محل آزمایشگاه جدید فیسبوک می‌تواند یک هشدار برای آمریکا باشد زیرا دولت کانادا امروزه برای مهارت هوش مصنوعی و تأسیس شرکت‌های جدید در زمینهٔ هوش مصنوعی مبالغ سنگینی هزینه می‌کند.  

چند ماه پیش DeepMind آزمایشگاهی در دانشگاه Alberta تأسیس کرد (برای کسب اطلاعات بیشتر، به مقالهٔ چرا جدیدترین تیم هوش مصنوعی گوگل در کانادا راه‌اندازی می‌شود؟ مراجعه نمایید). از طرفی دولت کانادا و شرکت‌هایی مانند گوگل با وجود کاهش بودجهٔ تحقیقات علمی هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی توسط دولت آمریکا، مرکز دیگری مختص هوش مصنوعی در دانشگاه تورنتو تأسیس کرده‌اند.

امروزه به دست آوردن مهارت هوش مصنوعی یک مسئله بین‌المللی است؛ فیسبوک آزمایشگاه‌های متعددی در بسیاری از شهرها مانند پاریس، نیویورک، منلو پارک و کالیفرنیا دارد و تعدادی از شرکت‌های بزرگ چینی مانند Baidu و Tencent آزمایشگاه‌های هوش مصنوعی در سیلیکون‌ولی و سیاتل دارند؛ از طرفی گوگل اخیراً اعلام کرده که می‌خواهد یک آزمایشگاه تحقیقاتی هوش مصنوعی در چین تا‌ٔسیس کند (به نظر می‌رسد که سیاست جدید آمریکا و ممنوع کردن مهاجرت باعث شده است افراد بااستعداد به سمت کشورهای دیگر جذب شوند).

Michael Bowling دانشمند کامپیوتر، مسئول آزمایشگاهی در دانشگاه Alberta و سازنده ماشینی برای بازی پوکر در همین راستا اظهار داشته که آزمایشگاه جدید فیسبوک به راحتی نشان می‌دهد که کانادا در هوش مصنوعی، جهان را مدیریت می‌کند و این کشور در حال حاضر به عنوان یک مرکز قوی در زمینهٔ هوش مصنوعی و داشتن ایده‌های خلاقانه و همچنین پرورش نسل بعدی الگوریتم‌های هوش مصنوعی شناخته شده است.

علاوه بر این‌، Kirsty Duncan وزیر علوم دولت کانادا اعلام کرده است که دولت کانادا برای تحقیقات در زمینهٔ هوش مصنوعی استراتژی سرمایه‌گذاری دارد چرا که این کشور اعتقاد دارد که هوش مصنوعی پتانسیل ایجاد شغل و فرصت‌هایی برای دانشمندان، مهندسان و کارآفرینان کانادایی را دارا است. در واقع، بعد از مشاهدهٔ از هم پاشیده شدن تحقیقات هوش مصنوعی توسط شرکت‌های بزرگ امریکایی در سال‌های اخیر، کانادا خوش‌بین است که بستر مناسبی توسط آزمایشگاه‌های جدید پرورش پیدا کند و به تدریج شرکت‌هایی تأسیس کند که رقیب غول‌های فناوری ایالات متحدهٔ آمریکا باشند!

منبع