آیا سخنرانی‌های استیو جابز و تیم کوک در رویدادهای اپل توسط یک نفر نوشته شده‌اند؟

آیا سخنرانی‌های استیو جابز و تیم کوک در رویدادهای اپل توسط یک نفر نوشته شده‌اند؟

اپل در آخرین کنفرانس خود تمام تلاشش خود را به کار برد تا فنون سخنوری استیو جابز فقید را به نمایش بگذارد (حتی به رسم یادبود، تصویر او در این کنفرانس به نمایش درآمد و به دستاوردها و سخنان وی اشاراتی شد). اما اپل تا چه حد قصد دارد تا یاد و خاطرۀ جابز را برای طرفدارانش زنده کند؟ حین یافتن پاسخ این پرسش، مطلع شدیم که به عقیدۀ یک سیستم هوش مصنوعی که وظیفه‌اش منحصراً تجزیه و تحلیل گفتار است، سخنان تیم کوک، مدیرعامل کنونی اپل، توسط همان فردی که سخنان استیو جابز را برای کنفرانس‌ها آماده می‌کرده، نگاشته می‌شوند!

هرقدر هم گمان کنید که این فرض صحت ندارد، اما در نوع خود بسیار جالب است؛ این سیستم هوش مصنوعی به نام Emma توسط شرکت Unicheck و با هدف جلوگیری از مواردی مانند تقلب در امتحانات دانشگاه به وجود آمده است!

این سیستم هوش مصنوعی با استفاده از یک سری الگوریتم، به صورت خودآموز و بر اساس اطلاعات زبانی ارائه شده، شیوۀ نگارش یک نویسنده را تحلیل می‌کند و طبق ادعای این وب‌سایت، این سیستم هوش مصنوعی از دقت 85 درصدی در تحلیل‌های خود برخوردار است.

شیوۀ کارکرد این سیستم به این گونه است که در ابتدا 5000 کلمه از متن نگارش شده توسط یک نویسنده را به عنوان ورودی دریافت نموده و برای بررسی و تطبیق متن مورد نظر با متن اولیه کافی است تنها 200 کلمه از آن را وارد سیستم کنید.

تیم تحقیقاتی این پروژه، متن آغازین سخنرانی استیو جابز در سال 2005 و سخنرانی معرفی آیفون 4 را وارد این سیستم کردند و آنها را با سخنرانی سال 2016، کنفرانس توسعه‌دهندگان 2017 و معرفی آیفون X مقایسه کردند. طبق تحلیل این سیستم هوش مصنوعی، متن سخنرانی ۲ مورد نخست بدون شک و مورد آخر (معرفی آیفون X) با احتمال 86٪ توسط همان کسی نگارش شده که سخنرانی سال 2005 استیو جابز را تهیه کرده بود.

نظرات در مورد صحت این ادعا بسیار ضد و نقیض است. جابز آشکارا برای سخنرانی‌اش در دانشگاه استنفورد در سال 2005 از فیلمنامه‌نویس معروف، Aaron Sorkin، تقاضای کمک کرده بود؛ اما سورکین بعدها مدعی شد که تنها چند مورد اندک نگارشی را برای جابز اصلاح کرده بود.

یقیناً در گذشته مدیران اپل از افراد خاصی برای تهیۀ متون سخنرانی خود کمک می‌گرفتند اما با توجه به آنچه که در زندگینامۀ رسمی و تأیید شدۀ استیو جابز ذکر شده، وی تمام متون سخنرانی‌اش را به تنهایی می‌نوشته است (با این تفاسیر، گمان می‌رود که کنفرانس سال 2005 برای جابز موردی خاص بوده یا زندگینامۀ وی از صحت کامل برخوردار نیست!)

علاوه بر این مورد، شایان ذکر است که این سیستم هوش مصنوعی همواره ارزیابی صحیحی ارائه نمی‌دهد. یکی از نویسندگان وب‌سایت TheNextWeb.com برای آزمایش این سیستم، 5000 واژه از مقالات خود را وارد این سیستم کرد و سپس به سیستم دستور داد تا آنها را با مقالات سایر نویسندگان این وب‌سایت مقایسه کند. طبق ادعای وی، 80٪ تحلیل‌ها درست از آب درآمدند که با ادعای شرکت سازندۀ این سیستم مبنی بر احتمال صحت تحلیل‌ها مطابقت دارد اما در یک مورد خاص، سیستم با اطمینان 100٪ اعلام کرد که یکی از مقالات این نویسنده متعلق به شخص دیگری است که این ارزیابی کاملاً اشتباه بود (البته شایان ذکر است که هر دوی این مؤلفین دربارۀ موضوعات تقریباً مشابهی می‌نویسند).

با وجود تمام این مسائل، نمی‌توان منکر توانایی خارق‌العادۀ استیو جابز در معرفی محصولات اپل شد؛ او این توانایی را داشت که مسیر پیشرفت صنعت تکنولوژی را تغییر دهد و هر لحظه به آن جهت جدیدی بدهد. این شرکت هم در طول سالیان متمادی تمام تلاشش را کرده که سنت استیو جابز را حداقل هنگام ارائۀ محصولات زنده نگاه دارد.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. آیا تیم کوک هم دقیقاً مسیر استیو جابز را برای معرفی نوآوری‌های اپل پیش می‌گیرد یا اینکه خلاقیت به خرج داده و متودولوژی شخصی خود را به کار می‌گیرد؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع