بچه‌ها چقدر در روز می‌بایست تلویزیون تماشا کنند یا با تبلت خود بازی کنند؟

بچه‌ها چقدر در روز می‌بایست تلویزیون تماشا کنند یا با تبلت خود بازی کنند؟

امروزه سؤالی با این مضمون که «بچه ها چند ساعت باید تلویزیون تماشا کنند؟» به عنوان یکی از اصلی‌ترین سؤالات والدینی مبدل شده است که دغدغه فرزندان خود را دارند. اما شاید بایستی این سؤال را به «بچه ها چند ساعت باید تلویزیون تماشا کنند یا با موبایل/ تبلت کار کنند؟» تغییر داد چرا که با وجود عرضه ی اپ های بسیاری که برای بچه‌ها طراحی شده اند، شاید در حال حاضر بچه‌ها زمان کمتری را پای تلویزیون سپری کنند اما در عین حال با موبایل یا تبلت خود بازی کنند. نکته اینجا است که عدد دقیقی برای این میزان استفاده از تلویزیون یا ابزارهای هوشمند نمی‌توان تعیین کرد چرا که پارامترهای مختلفی در تعیین این میزان ساعت دخیل هستند. در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید تا این قضیه را به صورت علمی مورد بررسی قرار دهیم.

یک سازمانی فرهنگی آمریکایی تحت عنوان AAP پیشنهاد می‌کند که بچه‌ها می بایست چیزی در حدود یکی دو ساعت در روز تلویزیون تماشا کنند یا با تبلت بازی کنند (البته این عدد نسبی است و بسته به نوع کشور، فرهنگ موجود در خانواده و ... متغیر است.) استفاده ی بیشتر از حد از این دستگاه‌ها دارای تاثیراتی منفی در رشد کودک است. تحقیقات حاکی از آنند که اگر بچه‌ها بیش از حد استاندارد از تلویزیون یا ابزارهای هوشمند استفاده کنند، این مسأله منجر به چاقی، عادات خواب نامرتب، و همچنین برخی ناهنجاری‌های اجتماعی می‌شود (البته ناگفته نماند که استفاده ی صحیح از این ابزارها حتماً دارای تأثیرات مثبتی هم هست.)

آنچه والدین می بایست انجام دهند این است که بسته به شرایط خاص خانوادگی خود، در نظر گرفتن روحیات فرزند یا فرزندانشان و دیگر پارامترها، زمان مناسب برای استفاده از این ابزارها را تعیین کرده و تمام تلاش خود را به کار بندند تا حداکثر استفاده را از آن زمان داشته باشند.

استفاده از این ابزارها زمانی بهترین ثمره را دارا است که والدین و فرزندان با همدیگر اقدام به استفاده از آن‌ها کنند. به طور مثال، ما -به عنوان پدر یا مادر- می‌توانیم فرهنگ کتابخوانی دیجیتال را با استفاده از تبلت به فرزندان خود بیاموزیم که نه تنها کتاب‌های داستان به صورت پی دی اف و … روی دستگاه‌های هوشمند فرزندانمان قرار دهیم، بلکه خودمان هم سعی کنیم تا حد ممکن به این شکل کتاب مطالعه کنیم تا از یک سو فرهنگ کتابخوانی را به فرزندانمان بیاموزیم و از سوی دیگر فرهنگ حمایت از درختان و جنگل ها را به نوآموزان گوش زد کنیم.

نکته ی دیگری که در اینجا می بایست مد نظر قرار دهیم این است که ۲ ساعت تلویزیون نگاه کردن هرگز معادل با ۲ ساعت کار با تبلت نیست. به عبارت دیگر، میزان یادگیری بچه‌ای که با تلویزیون نگاه کردن صرفاً یک مصرف کننده است با میزان یادگیری بچه‌ای که با استفاده از اپلیکیشن های آموزشی ذهن اش درگیر می‌شود یکسان نمی باشد.

تحقیقات علمی حاکی از آنند که پیش از هر چیز، ما انسان‌ها زمانی که در فعالیتی مشارکت می کنیم، آن را بهتر یاد می گیریم. در اینجا منظور از مشارکت اصلاً استفاده از انگشتان دست در استفاده از تبلت نیست بلکه استفاده از ذهن برای حل یک مسئله، یافتن جواب، حل کردن یک چالش و … است.

علاوه بر این، بچه‌ها برای یادگیری بهتر می بایست غرق در موضوع شوند. اپ هایی که دارای صوت، ویدیوهای نامرتبط و از همه بدتر تبلیغات هستند اصلاً متضمن یادگیری بهتر بچه‌ها نمی باشند حتی اگر موضوع اپ آموزشی باشد.

یکی دیگر از چیزهایی که متضمن یادگیری بهتر می‌شود این است که داده‌های جدیدی که در اختیار کودک قرار می‌گیرد مرتبط با آموخته های گذشته ی وی باشد. به عبارت دیگر، والدین همواره می بایست سعی کنند اپ هایی در اختیار فرزندانشان قرار دهند که با دانش قبلی بچه‌ها مرتبط باشد.

به عنوان مورد آخر هم می بایست ذکر کنیم اپلیکیشن هایی برای بچه‌ها مفیدتر هستند که این امکان را در اختیار ایشان قرار دهند تا با سایر بچه‌ها در تعامل باشند تا از همین سنین کودکی کار گروهی، تعاملات و مهارت های اجتماعی را فرا بگیرند (البته توجه داشته باشیم که ایران با همه جای دنیا فرق دارد و فراهم کردن بستری برای ایجاد روابط اجتماعی بچه‌ها -اگر اصولی نباشد- می‌تواند منجر به از دست رفتن بچه از همان سنین پایین شود!)

نتیجه اینکه والدین می بایست تمام تلاش خود را به کار بندند تا اصطلاحاً Screen Time فرزندان خود را به حداقل برسانند و آن حداقل زمان را هم تا حد ممکن مفید و آموزشی کنند. البته در اینجا منظور این نیست که بچه‌ها اصلاً روی تبلت خود بازی نداشته باشند بلکه منظور این است که محتوای قرار گرفته روی تبلت ایشان گزینش شده باشد. بسیاری از بازی‌ها هستند که نه تنها سرگرم کننده می‌باشند بلکه بار آموزشی داشته، تفکر انتقادی را به کودک می آموزند و از همه مهم تر، راه درست فکر کردن را به مخاطب آموزش می دهند.

منبع