Vy: ادیتوری شبیه به Vim که با زبان پایتون توسعه داده شده است

Vy: ادیتوری شبیه به Vim که با زبان پایتون توسعه داده شده است

Vy یک ادیتور کد بسیار قدرتمند است که با استفاده از زبان برنامه‌نویسی پایتون نوشته شده است. این ویرایشگر کد جزو ویرایشگرهای ماژولار و مینیمالیستی محسوب می‌شود که بر پایهٔ تولکیت tkinter که یک از ابزارهای گرافیکی بسیار قوی است، ساخته شده است. 

برای استفاده از این ادیتور، برنامه‌نویس اصلاً نیازی به ماوس ندارد بلکه همهٔ تسک‌ها از طریق کیبورد قابل اجرا هستند. حال ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که آیا استفاده از کیبورد کار را کمی سخت نمی‌کند؟ پاسخی که طراحان این ادیتور به شما می‌دهند این است که شما خواهید توانست با استفاده از ده‌ها Shortcut Key در نظر گرفته شده برای این نرم‌افزار، کلیهٔ کارهای خود را همچون کپی/پیست کردن، باز/بسته کردن پنجره‌ها و ... را به سادگی انجام دهید.

Syntax Highlighting این ادیتور بر پایهٔ python-pygments نوشته شده است که بسیار سریع و قدرتمند است و تمامی زبان‌هایی که python-pygments پیشتیانی می‌کند را پوشش می‌دهد. جالب است بدانید که سورس‌کد پلاگین Syntax Highlighting این نرم‌افزار چیزی در حدود ۸۰ خط است و این در حالی است که سرعت آن به مراتب از ویرایشگرهای Vim و Emacs بیشتر است. همچنین این امکان وجود دارد تا پلاگین‌های دیگری به منظور پشتیبانی از Syntax Highlighting زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف روی آن نصب کرد.

ادیتور Vy با Pure Python نوشته شده است لذا این امکان را به برنامه‌نویسان می‌دهد تا با استفاده از کدهای پایتون، به راحتی تغییرات مد نظر خود را روی این ادیتور اعمال کنند. برای دیباگ کردن کدهای پایتون هم، Vy به شما اجازه می‌دهد تا پلاگین مخصوص این کار را نصب کرده و به راحتی کدهای خود را دیباگ کنید (در ضمن، دیباگر برای سایر زبان‌های برنامه‌نویسی را هم می‌توان به این ادیتور اضافه نمود).

برای آنکه در آن واحد بتوان چندین فایل را ویرایش کرد،‌ Vy این امکان را به برنامه‌نویس می‌دهد تا چندین پنجره را در داخل نرم‌افزار باز کرده و شروع به ویرایش فایل‌های مختلف کند.

همچنین فایلی تحت عنوان vyrc در این نرم‌افزار وجود دارد که با استفاده از زبان برنامه‌نویسی پایتون نوشته شده است. با استفاده از این فایل -که به خوبی هم مستندسازی شده است- قادر خواهید بود تا پلاگین‌های اختصاصی خود برای Vy را بنویسید و این در حالی است که به غیر از پایتون، اصلاً نیازی به یادگیری زبان‌های دیگری برای توسعهٔ این ادیتور نخواهید داشت.