Vy: ادیتوری شبیه به VIM اما نوشته شده با زبان پایتون

Vy: ادیتوری شبیه به VIM اما نوشته شده با زبان پایتون

Vy یک ادیتور کد بسیار قدرتمند است که با استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون نوشته شده است. این ویرایشگر کد جزو ویرایشگرهای ماژولار و مینیمالیستی محسوب می شود که بر پایه ی تولکیت tkinter که یک از ابزارهای گرافیکی بسیار قوی است ساخته شده است. برای آشنایی با قابلیت های بیشتر این ادیتور، با سکان آکادمی همراه باشید.

برای استفاده از این ادیتور، برنامه نویس اصلا نیازی به ماوس ندارد بلکه همه ی دستورات از طریق کیبورد قابل اجرا هستند. حال ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که استفاده از کیبورد کار را کمی سخت می کند. پاسخی که طراحان این ادیتور به شما می دهند این است که شما خواهید توانست با استفاده از ده ها Shortcut Key در نظر گرفته شده برای این نرم افزار، کلیه کارهای خود را همچون کپی و پیست کردن، باز و بسته کردن پنجره ها و ... را انجام دهید.

Syntax Highlighting این ادیتور بر پایه ی python-pygments نوشته شده است که بسیار سریع و قدرتمند است و تمامی زبان هایی که python-pygments پیشتیانی می کند را پوشش می دهد. جالب است بدانید که سورس کد پلاگین Syntax Highlighting این نرم افزار صرفا ۸۰ خط است و این در حالی است که سرعت آن به مراتب از ویرایشگرهای VIM و Emacs بیشتر است. همچنین این امکان وجود دارد تا پلاگین های دیگری به منظور پشتیبانی از Syntax Highlighting زبان های برنامه نویسی مختلف روی آن نصب کرد.

ادیتور Vy با Pure Python نوشته شده است لذا این امکان را به برنامه نویسان می دهد تا با استفاده از کدهای پایتون به راحتی تغییرات مد نظر خود را روی نرم افزار اعمال کنند.

برای دیباگ کردن کدهای پایتون هم، Vy به شما اجازه می دهد تا پلاگین مخصوص این کار را نصب کرده و به راحتی کدهای خود را دیباگ کنید. در ضمن، دیباگر برای سایر زبان های برنامه نویسی را هم می توان به این ادیتور اضافه نمود.

برای آن که در آن واحد بتوان چندین فایل را ویرایش کرد،‌ Vy این امکان را به برنامه نویس می دهد تا چندین پنجره را در داخل نرم افزار باز کرده و شروع به ویرایش فایل های مختلف کند.

فایلی تحت عنوان vyrc در این نرم افزار وجود دارد که با استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون نوشته شده است. با استفاده از این فایل که به خوبی هم مستندسازی شده است، قادر خواهید بود تا پلاگین های اختصای خود برای Vy را بنویسید و این در حالی است که اصلا نیازی به یادگیری زبان های دیگر برای توسعه ی این ادیتور نخواهید داشت.

منبع


فرنوش فهیم