گیت‌هاب و فیسبوک ادیتور Atom را به یک IDE کامل تبدیل کرده‌اند!

گیت‌هاب و فیسبوک ادیتور Atom را به یک IDE کامل تبدیل کرده‌اند!

ادیتور Atom یک ویرایشگر کد اپن‌سورس یا به اصطلاح متن‌باز است که بر پایهٔ Electron طراحی شده و به عنوان یکی از ادیتور‌های محبوب میان برنامه‌نویسان و دولوپرها محسوب می‌گردد که توسط گیت‌هاب به دنیا عرضه شده است. به تازگی، گیت‌هاب با همکاری فیسبوک، طراحی Atom IDE را اعلام کرده است که در این مقاله به بررسی آن و طریقه‌ٔ نصبش خواهیم پرداخت. 

Atom IDE چیست؟
Atom IDE مجموعه‌ای از پکیج‌های اختیاری است که می‌توانید آنها را دانلود کنید تا ادیتور اتم خود را به یک IDE مبدل سازید؛ نسخهٔ اولیهٔ Atom IDE شامل پکیج‌های JavaScript ،TypeScript ،Java ،C# ،PHP و Flow می‌باشد. در آینده، گیت‌هاب قصد پشتیبانی از زبان‌های بیشتری از جمله Rust ،Go ،Python و غیره را نیز دارا است.

این پکیج‌ها با استفاده LSP که توسط شرکت‌هایی مانند مایکروسافت، گیت‌هاب، فیسبوک و غیره به تأیید و تصویب رسیده‌اند، به خوبی سینتکس کدها را تحلیل نموده و فرایند کدنویسی را بهبود خواهد بخشید (LSP مخفف واژگان Language Server Protocol است که یک پروتکل باز مبتنی بر JSON-RPC است که در ادیتورهای کد و IDEها استفاده می‌شود تا ویژگی‌های منحصر به فرد هر زبان را مشخص سازد).

ویژگی‌های برتر Atom IDE چیست؟
اکثر ویژگی‌های IDE اتم استانداردهایی هستند که می‌توانید در دیگر IDE‌های محبوب نیز آنها را بیابید اما قابل‌توجه ترین ویژگی‌های Atom IDE عبارتند از:
- تکمیل خودکار کدها
- تشخیص سینتکس
- پیدا کردن رفرنس‌ها
- فرمت سورس‌کد
- رفتن به تعریف عبارت
- نمای کلی
- هایلایت کردن رفرنس‌ها
- قابلیت هاور کردن

Atom IDE‌ را چگونه نصب کنیم؟
برای استفاده از Atom IDE، پیشنهاد گیت‌هاب استفاده از نسخه‌ٔ بتای Atom 1.21 است که آن را با تمام فرایندهای لازم کنترل و مانیتورینگ فایل‌ها منتشر کرده است تا از اینکه LSP به درستی پیاده‌سازی شده اطمینان حاصل کند.

برای اجرای Atom-IDE، شما باید رابط کاربری IDE و پکیج پشتیبانی از زبان انتخابی خود را نصب کنید؛ شما می‌توانید این کار را با جستجوی پکیج atom-ide-ui در بخش نصب پکیج‌های Atom انجام دهید.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. آیا Atom IDE می‌تواند در مقابل غول‌های این حوزه همچون IntelliJ IDEA ،‌Eclipse و ... حرفی برای گفتن داشته باشد؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع


علی‌اکبر محمدی