ارائهٔ گواهینامه برای دولوپرهای وب توسط گوگل

ارائهٔ گواهینامه برای دولوپرهای وب توسط گوگل

گوگل به تازگی تصمیم گرفته است که برای وب دولوپرها گواهینامۀ رسمی خود را صادر کند و قرار است در دوره‌های آموزشی خود بر روی توسعۀ وب موبایل تمرکز داشته باشد.

البته لازم به ذکر است که این دوره فقط برای توسعۀ موبایل نخواهد بود و طوری که نشان داده شده است، مهارت‌های مورد نظر در این تست قابل استفاده در دسکتاپ و مرورگرها هم می‌باشد. گواهینامۀ متخصص توسعۀ وب موبایل (Mobile Web Specialist Certification) گوگل بر توسعۀ موبایل تکیه دارد اما در اصل رشد توسعۀ وب هدف آن است. Sarah Clark مدیر برنامهٔ آموزش وب دولوپر گوگل در این‌باره می‌گوید:

بر اساس تحقیقات بازار جامع صورت گرفته، این گواهینامۀ جدید دولوپرهایی رو در نظر داره که در توسعۀ وب موبایل مهارت دارن.

برخلاف اکثر خدمات گوگل، این سرویس رایگان نیست و برای آزمون 99 دلار (یا 6500 روپیه برای داوطلبین هندی) هزینه دارد اما مطالعه و راهنمای خود دوره هزینه‌ای را شامل نمی‌شود. البته گوگل اعلام نکرده است که این برنامه فقط محدود به کشورهای آمریکا و هند است اما بحث این دو ارز، کمی عجیب به نظر می‌رسد.

آزمون اصلی آنلاین، اوپن‌بوک و زمان‌دار (4 ساعت) است. داوطلبان 3 فرصت برای قبولی در آزمون در اختیار دارند و یک مصاحبهٔ خروج 10 دقیقه‌ای هم خواهند داشت؛ مصاحبه طوری طراحی شده‌ است که به شما کمک می‌کند جواب‌های‌تان را توضیح دهید.

به محض اتمام، یک Badge (نشان) دریافت خواهید‌ کرد که گوگل گفته‌ است این نشان مناسب پروفایل شبکه‌های اجتماعی است (به این خاطر که اگر شرکتی برای استخدام شما بخواهد پروفایلتان را چک کند می‌تواند اطمینان حاصل کند که شما مورد تأیید گوگل هستید). آزمون گوگل جدید و تست‌نشده است و معلوم نیست که تفاوتی در استخدام دولوپرها توسط مدیران منابع انسانی شرکت‌های نرم‌افزاری ایجاد خواهد کرد یا نه.

با توجه به اینکه در حال حاضر گوگل برای اکثر دوره‌های رسمی خود Udacity را به‌عنوان همکار انتخاب کرده است، اگر یک گواهینامۀ 99 دلاری را با یک دورۀ MOOC (مخفف Massive Open Online Learning) که صدها و شاید هزاران دلار هزینه دارد مقایسه کنیم، به‌ نظر می‌رسد که دورۀ گوگل زیاد هم باارزش نیست!

در آخر باید گفت که اگر فردی در جایگاه یک موبایل وب دلوپر شایسته باشد که دانش خود را از طریق آموزش، مطالعهٔ آزاد و تجربۀ کاری به دست آورده است، سؤال اینجا است که او به گواهینامۀ گوگل چه احتیاجی دارد؟ در‌ واقع، گوگل جدای از اعلام ارائۀ یک Badge، کاربران را واقعاً قانع نکرده است که چرا باید مشتاق به دریافت این گواهینامه باشند.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. به نظر شما آیا این گواهینامه‌های گوگل می‌توانند مورد اقبال عمومی قرار بگیرند؟ از طرف دیگر، آیا کسی که Badge گوگل را بگیرید، آیا واقعاً فردی حرفه‌ای خواهد بود؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع