آیا شرکتی که در آن کار می کنید، یک شرکت طراز اول است؟

در این مقاله، قصد داریم به چیزهایی اشاره کنیم که منجر به وفاداری بیشتر پرسنل یک شرکت، استارتاپ، تیم و ... شده و باعث می گردد تا ایشان به هیچ وجه به فکر تغییر شغل خود نیفتند. در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید.

یادگیری مداوم
شرکت های طراز اول و حرفه ای فضایی برای یادگیری بیشتر پرسنل خود ایجاد می کنند. در این دست شرکت ها و استارتاپ ها، یادگیری چیزهای جدید فقط شعار نیست بلکه مدیران شرکت واقعا برای ارتقاء سطح دانش پرسنل خود هزینه می کنند. این شرکت ها معمولا با دوره های OJT که اختصار کلمات On The Job Training به معنی آموزش حین خدمت است، فضایی برای رشد فردی اعضای خود فراهم می سازند که این کار از طریق کلاس های آموزشی، سمینارها و ... عملی می گردد. حال از خود بپرسید شرکتی که در آن کار می کنید، آیا چنین فضایی برای شما فراهم می سازد یا خیر؟

شایسته سالاری
در شرکت های طراز اول، ملاک برتری کارمندان میزان عملکرد و شایستگی ایشان است نه سابقه ی کار ایشان در شرکت، یا میزان روابط دوستانه ی ایشان با مدیرعامل شرکت! در شرکت های حرفه ای، همواره ساز و کاری برای ارزیابی پرسنل وجود داشته تا هم مدیران شرکت و هم کارمندان بدانند که در کجای نمودار رشد قرار گرفته اند. در شرکت های که شایسته سالار هستند، پرسنل توانمند و شایسته خواهند توانست ره صد ساله را یک شبه بپیمایند!

ریسک پذیری
اگر در شرکتی کار می کنید که مدیر شما از هرگونه ریسک پذیری بیزار است و نه تنها خودش بلکه شما و سایر اعضای تیم را از هر گونه ریسک پذیری وا می دارد، بدانید که شرکت شما حرفه ای نیست. در شرکت های حرفه ای، نه تنها ریسک پذیری چیز خوبی است، بلکه کارمندانی که ریسک می کنند تشویق هم می شوند. شرکت های ریسک پذیر معمولا افراد خلاق، نه ترس و جسور را به خود جذب می کنند و در مقابل، شرکت های محافظه کار هم پر هستند از افراد اصطلاحا Yes Man.

بدون تعصب
شرکت های حرفه ای همواره می دانند آنچه که به صلاح جامعه باشد، به صلاح شرکت شان هم هست. نژاد (این که فلان کارمند لر است، دیگری ترک، سومی تهرانی و آخری افغانی)، جنسیت، ملیت و ... را هرگز نمی بایست به عنوان موانع برای جذب نیرو در نظر گرفت. این دست شرکت ها به عقاید پرسنل خود احترام می گذارند و هر کسی را همان طوری که هست می پذیرند مادامیکه که در کار خود حرفه ای باشند.

فیلتر استخدامی دشوار
شرکت های حرفه ای ساز و کار استخدامی بسیار پیچیده و دشواری دارند. ورود به این شرکت ها اصلا با پارتی و آشنا بازی امکان پذیر نیست و تنها ملاک پذیرفته شده یا نشدن یک عضو جدید، میزان تجربه، مهارت و استعدادهای وی است (اگر آشنایی برای شما در یک شرکت کاری دست و پا کرده است و خود شما می دانید که مناسب آن پوزیشن شغلی نیستید، شکی نداشته باشید که آن شرکت حرفه ای نیست!)

سود آور
شرکت های حرفه ای معمولا از درآمد سرانه ی بسیار بالایی برخوردارند. شرکتی که نمی تواند حقوق کارمندان خود را به موقع پرداخت کند و یا دائما با مدیران بانک های مختلف برای جذب اعتبار جلسه می گذارد، بدون شک خیلی جای حساب باز کردن رویشان وجود ندارد. اگر در شرکتی مشغول به کار هستید که این اعتماد را به شما می دهد تا از آینده ی درخشانی -هم در کار خود و هم در زندگی شخصی- برخوردار می شوید، شرکت شما یک شرکت طراز اول است!

به نظر می رسد اگر مدیر استارتاپی بخواهد پله های موفقیت را یکی پس از دیگری سپری کند، نیاز دارد تا موارد فوق الذکر -و شاید چندین مورد دیگر- را مد نظر داشته تا از همین ابتدای کار بنای یک شرکت حرفه ای را پی ریزی کند.

حال نوبت شما است. با دانستن موارد بالا، آیا شرکتی که در آن کار می کنید یک شرکت حرفه است یا خیر؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

Six Ways to Tell if You Work for a Really Great Company

0


بهزاد مرادی

از جمله علائقم می‌شه به نشر علم،‌ سرمایه‌گذاری روی نسل آینده، برنامه‌نویسی به خصوص زبان PHP و جامعهٔ اپن‌سورس و همچنین راه‌اندازی استارتاپ و کارآفرینی اشاره کرد و اعتقاد دارم که سکان آکادمی می‌تونه بستری باشه که از اون طریق به علائقم جامهٔ عمل بپوشونم!


  • Sina Deuxshiri در تاریخ: 1394/06/26

    من در یک شرکتی رفتم برای استخدام که گزینه "یادگیری مداوم" و داشت و تمام کلاس هاش هم به زبان انگلیسی برگذار میشد.

از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)