همکاری مایکروسافت و فیسبوک برای پیشرفت هوش مصنوعی

همکاری مایکروسافت و فیسبوک برای پیشرفت هوش مصنوعی

چندی پیش، فیسبوک و مایکروسافت اعلام کردند که در یک همکاری مشترک قصد دارند تا یک منبع اطلاعاتی قدرتمند از پروژۀ هوش مصنوعی اپن‌سورس خود را در اختیار همگان قرار دهند. این پروژه که Open Neural Network Exchange (به اختصار ONNC) نامیده می‌شود، به دولوپرهای اپلیکیشن این اجازه را می‌دهد که در صورت نیاز، در هر مرحله‌ای از تولید اپلیکیشن که باشند از یک موتور هوش مصنوعی به موتور دیگری سوییچ کنند و این در حالی است که نتیجۀ این همکاری برای محققانی که در زمینۀ هوش مصنوعی فعالیت می‌کنند نیز بسیار مفید خواهد بود.

یکی از نمایندگان مایکروسافت در این باره می‌گوید:

مایکروسافت و فیسبوک یک هدف مشترک رو دنبال می‌کنن و آن هدف اینه که هوش مصنوعی هرچه آسون‌تر در اختیار همگان قرار گیره و نزدشون ارزشمندتر تلقی بشه. آنها همچنین به دنبال این هستن که محیط هوش مصنوعی رو روزبه‌روز گسترش بدن. پروژۀ ONNX سبب ایجاد همکاری‌های بسیاری در آینده میشه که نهایتاً منجر به ابتکارات و نوآوری‌های فراوانی در فریمورک‌های هوش مصنوعی خواهد شد. با روی کار اومدن این پروژه، همچنین شاهد سریع‌تر شدن روند توسعۀ اپلیکیشن‌های حوزۀ هوش مصنوعی خواهیم بود چون دیگه لازم نیست که دولوپرها وقت زیادی رو صرف یادگیری مدل‌های گوناگون جهت انتقال داده‌ها میون فریمورک‌های مختلف کنن. ONNX به اون‌ها اجازه می‌ده تا در هر مرحله از کار خود که هستن، به راحتی بهترین فریمورک رو برای اون مرحله انتخاب کنن و به همین ترتیب تا پایان کار میون فریمورک‌های مختلف سوییچ کنن.

می‌توان گفت این پروژه یک پیروزی برای همه است؛ هم برای محققان حوزۀ هوش مصنوعی و هم برای دولوپرها چرا که سبب می‌شود روزبه‌روز به رؤیاهایی مانند ماشین‌های بدون راننده و روبات‌های انسان‌نما نزدیک‌تر شویم. دیگر هوش مصنوعی مختص فیلم‌های علمی-تخیلی هالیوودی نیست و در آیندۀ نه چندان دور، شاهد حضور این تکنولوژی در خانه‌های خود خواهیم بود. شاید این خبر اخیر فیسبوک و مایکروسافت تغییر چشمگیری در کوتاه مدت ایجاد نکند اما قطعاً ارزش این را دارد که برای لحظه‌ای درنگ کنیم و دربارۀ آن و تغییراتی که در آینده ایجاد خواهد کرد، بیندیشیم. در همین راستا، مدیر بخش یادگیری ماشینی فیسبوک، Joaquin Quinonero Candela، در یک اعلامیۀ رسمی گفت:

تیم‌های بخش هوش مصنوعی فیسبوک (FAIR و AML) همواره می‌کوشند تا مرزهای هوش مصنوعی رو به جلو برونن و الگوریتم‌های بهتری برای یادگیری تولید کنن. وقتی دستاورد مهمی از این فعالیت‌ها حاصل می‌شه، ما تمایل داریم تا اون رو هرچه سریع‌تر با مردم به اشتراک بگذاریم. با پروژۀ ONNX ما می‌تونیم محققان و دولوپرهای هوش مصنوعی رو به هم نزدیک‌تر کنیم تا شاهد نوآوری‌های جدیدی در این زمینه باشیم.

اخیراً خبری منتشر شده مبنی بر اینکه شرکت اپل هم قصد دارد سمت و سویی تازه به پروژۀ هوش مصنوعی خود بدهد. البته به نظر می‌رسد مدیران اپل بیش از حد به حفظ اسرار خود اهمیت می‌دهند و تمایلی به اپن‌سورس کردن پلتفرم خود ندارند! اما امیدواریم که این اقدام مایکروسافت و فیسبوک در آینده بر اپل و سایر غول‌های تکنولوژی تأثیر بگذارد و آنها هم پروژه‌هایشان را با هم به اشتراک بگذارند.  

منبع