آشنایی با Light Table نسل جدیدی از ادیتورهای کد

آشنایی با Light Table نسل جدیدی از ادیتورهای کد

پس از مطرح شدن ایدهٔ Learnable Programming توسط آقای Bret Victor، یکسری استارتاپ‌ها هم شروع به سرمایه‌گذاری روی این ایده کرده و ماحصل آن هم محصولاتی همچون افزونه‌ای تحت عنوان Alive برای ویژوال استودیو است (برای آشنایی بیشتر با این افزونه، به مقالهٔ کدنویسی زنده با استفاده از افزونهٔ Alive برای ویژوال استودیو مراجعه نمایید). علاوه بر افزونهٔ Alive، یک ویرایشگر کد هم به بازار عرضه شده است تحت عنوان Light Table که کاملاً با مفهوم Learnable Programming سازگاری دارد که در این مقاله قصد داریم آن را معرفی نماییم.

Light Table ادیتوری است که شما در حین کدنویسی، خیلی سریع می‌توانید فیدبک (بازخورد) و نتیجهٔ کدهای خود را مشاهده کنید. علاوه بر این، برنامه‌نویس یا دولوپر خواهد توانست هر چیزی که تمایل داشته باشد را در کدهای خود اصطلاحاً Embed (اِمبِد یا جایگذاری) کند؛ از بازی گرفته تا نمودارهای مختلف و ...

یکی از خوبی‌های این ویرایشگر کد این است که شما به سادگی قادر خواهید بود تا آن را کاستومایز (شخصی‌سازی) کنید تا بسته به نیازهای پروژهٔ خود، از یک ویرایشگر کد کاربردی به معنی واقعی کلمه برخوردار باشید. نیاز به توضیح ندارد که رابط کاربری این ادیتور زیبا است و سرعت اجرای آن هم فوق‌العاده بالا است.

منبع