WebUSB چیست و چگونه دستگاه‌های USB را به وب وصل می‌کند؟

WebUSB چیست و چگونه دستگاه‌های USB را به وب وصل می‌کند؟

در حال حاضر که عمدهٔ نیازهای محاسباتی ما مستلزم استفاده از اینترنت است، چرا از دستگاه‌های USB استفاده نکنیم؟ USB در اغلب موارد ما را به یاد چیزهایی مثل فلش درایورها، ماوس، کیبورد، گیم‌پد و غیره می‌اندازد اما با استفاده از فناوری WebUSB، به سادگی قادر خواهیم شد تا USB را به اینترنت متصل نماییم.

پشتیبانی مرورگر از USB از طریق APIهای مختلف سطح بالا در دسترس است؛ اما رابط USB از انواع گسترده‌تری از دستگاه‌ها پشتیبانی می‌کند که ما از آن‌ها بی‌اطلاع هستیم، اعم از زمینه‌های صنعتی، علمی، آموزشی و غیره.

اتصال دستگاه‌های USB به طور مستقیم به اپلیکیشن‌های تحت وب، قدمی بزرگ در مسیر آسان‌تر و سریع‌تر کردن کارها است و WebUSB در اینجا می‌تواند نقشی مؤثر ایفا کند. این مشخصه‌ای است که شرح می‌دهد چگونه دستگاه‌های USB می‌توانند از طریق صفحات وب در دسترس باشند.

پشتیبانی از WebUSB در مرورگرها از طریق WebUSB API فعال شده است. Chrome 61 که چندی پیش منتشر شده است، این ویژگی را به عنوان یکی از فیچرهای مهم دولوپرها در خود گنجانده است.

در واقع، با بکارگیری WebUSB API، فرآیند دسترسی یک اپلیکیشن تحت وب به یک دیوایس USB یا سایر دستگاه‌های جانبی به سادگی اتصال آن‌ها به یک کامپیوتر و زدن چند کلیک پس از این‌که اعلان آن به صورت خودکار نشان داده شد است و سیستم قادر خواهد بود که به تنهایی رمزگشایی کند که کدام وب‌سایت برای این دستگاه لود شود و به محض این‌ که وارد وب‌سایت شوید، می‌توانید دستگاه‌های مورد نظرتان را از لیست دیوایس‌ها انتخاب کنید.

گوگل اظهار می‌کند که این اتصال بدون به خطر انداختن امنیت کاربران انجام شده است؛ تدابیر مربوطه برای جلوگیری از در معرض حملات قرار دادن دستگاه‌های USB انجام شده است چرا که WebUSB مجموعه‌ای جدید از خطراتی که مربوط به امنیت و حریم خصوصی افراد هست را بوجود می‌آورد.

به علاوه، WebUSB API مشکلی که برای تولیدکنندگان دستگاه‌های غیراستاندارد بوجود می‌آید را نیز حل می‌کند. این API نیاز به انتقال داده‌ها به درایورهای اصطلاحاً نِیتیو و SDKها برای پشتیبانی از چنین دستگاهی را برطرف می‌کند و به تولیدکنندگان این امکان را می‌دهد تا SDKهای کراس‌پلتفرم جاوااسکریپت برای دلوپرها بسازند.

اپلیکیشن‌هایی که از WebUSB API پشتیبانی می‌کنند آن‌قدر متنوع هستند که نمی‌توان تصور کرد؛ به عنوان مثال، WebUSB می‌تواند همانند یک رسانه برای دانش‌آموزانی عمل کند که از بردهای توسعه (مثل Arduino) برای اتصال مستقیم به ابزارهای توسعهٔ آنلاین استفاده می‌کنند، به جای این‌که از برخی از رابط‌های ساختگی مخصوص میان مرورگر و سخت‌افزار استفاده کنند.

مؤسسات آموزشی بیشتر و بیشتر به سمت شیوه‌های آموزش دیجیتالی حرکت می‌کنند؛ دستگاه‌های مختلف کامپیوتری سنجش و ثبت داده‌ها که در دوره‌های علمی استفاده می‌شوند نیاز به نصب یک قطعهٔ نرم‌افزاری جداگانه دارند که باری اضافه بر روی شانه‌های بخش IT قرار می‌دهد زیرا ممکن است ده‌ها کامپیوتر وجود داشته باشد که نیاز به نصب نرم‌افزار بر روی آن‌ها باشد. این موارد و بسیار مشکل دیگر به سادگی با WebUSB قابل حل هستند. همچنین WebUSB می‌تواند این امکان را به سازندگان سخت‌افزار بدهد تا آپدیت‎های نرم‌افزاری ارائه کنند و دستگاه‌های USB متصل را مستقیماً از طریق سایت پشتیبان‌شان تشخیص دهند.

به عنوان مثال آخر از کاربردهای WebUSB می‌توان وب‌سایتی را مثال زد که طراحی‌های چاپ سه‌بعدی را نمایش می‌دهد. فوق‌العاده نیست اگر این سایت بتواند به پرینتر سه‌بعدی شما دستور بدهد تا طراحی‌های سه‌بعدی‌ای که شما دوست دارید را چاپ کند؟

در یک کلام، WebUSB هنوز در حال رشد است و حتما در آیندهٔ نزدیک وب‌سایت‌ها شروع به ادغام دستگاه‌های USB شما خواهند کرد.

منبع


هانیه نیرومند جلالی