ARCore: ابزار توسعهٔ واقعیت افزودهٔ گوگل برای رقابت با ARKit شرکت اپل

ARCore: ابزار توسعهٔ واقعیت افزودهٔ گوگل برای رقابت با ARKit شرکت اپل

گوگل پیش‌نمایشی از کیت واقعیت افزودهٔ خود به‌نام ARCore ارائه کرده است که قابلیت‌های واقعیت افزوده را به دستگاه‌های اندرویدی اضافه می‌کند که حتی شامل دستگاه‌هایی نیز می‌شود که شامل سخت‌افزار‌هایی قوی همچون دوربین‌های به‌اصطلاح Depth Sensing (درک عمق تصاویر) نمی‌گردند.

لازم به‌ذکر است که درحال‌حاضر گوگل یک پلتفرم دیگر با نام Tango در حوزهٔ واقعیت افزوده دارا است اما این درحالی است که تلاش قبلی گوگل فقط روی تعداد محدودی از تلفن‌های هوشمند رده‌بالا کار می‌کرد که با دستکاری‌هایی توسط سنسورهای مورد نیاز، به شما این اجازه را می‌داد که یک شیٔ سه‌بعدی مجازی را در یک مکان فیزیکی قرار دهید و توسط گوشی تلفن همراه خود با آن تعامل داشته باشید به‌نوعی که گویا آن شیٔ واقعی است.

با ارائه ARCore، گوگل امکان استفاده از واقعیت افزوده را برای کاربران به‌مراتب بیشتری فراهم کرده است؛ این شرکت بیان می‌کند که امیدوار است که تا پایان ارائه این نسخه از پیش‌نمایش، بتواند این فناوری را روی بیش از 100 میلیون دیوایس اندرویدی راه‌اندازی کند.

گوگل همچنین قصد دارد که دولوپرهای بیشتری را وارد عرصه تولید محتوا و نرم‌افزارهای واقعیت افزوده کند. ماه گذشته، این شرکت Blocks را معرفی کرد، که به‌وسیله آن می‌توانید مدل‌ها و محیط‌های سه‌بعدی را بدون داشتن دانش قبلی در این زمینه ایجاد کنید (هرچند به یکی از دستگاه‌های HTC Vive و یا Oculus Rift نیاز خواهید داشت).

چه انتظاراتی می‌توان از ARCore داشت؟
کاراکترهای سه‌بعدی که می‌توانند در محیط فیزیکی حرکت کنند، افکت‌های نورپردازی جالب مانند آتش‌بازی که انگار در جلوی چشمان شما اتفاق می‌افتند و بزرگراه‌های مجازی که در آن می‌توانید روبات‌هایی طراحی و تنظیم کنید تا در فضای اتاق شما حرکت کنند تنها بخشی از قابلیت‌های این SDK واقعیت مجازی گوگل هستند.

درحال‌حاضر فقط آیتم‌های اسباب‌بازی شکل در این تکنولوژی وجود دارند و طبق اطلاعاتی که منتشر شده است، مدت زمانی طول خواهد کشید تا مصرف‌کنندگان شروع به خریدن تلفن‌های مخصوص و آماده به کار با تکنولوژی واقعیت افزوده کنند و شاهد استفاده از اپلیکشن‌های کاربردی‌تری مانند نقشه‌هایی همراه با دستیار مسیریابی باشند.

ولی به‌هرحال، تکنولوژی ARCore این شانس را به گوگل می‌دهد تا با همتای خود یعنی ARKit از شرکت اپل رقابت داشته باشد که توانایی‌های قانع‌کننده‌ای از جمله نورپردازی و جابه‌جایی اشیاء را به دستگاه‌های iOS داده است (برای آشنایی بیشتر با این فناوری، به مقالهٔ ARKit: کیت واقعیت افزودهٔ شرکت اپل مراجعه نمایید).

به احتمال زیاد درخواست‌ها برای نسخهٔ بعدی آیفون، مربوط به بهبود و تقویت توانایی‌های واقیت افزوده می‌باشد و ARCore می‌تواند عاملی باشد تا کاربران دستگاه‌های اندرویدی هم بی‌بهره از این موج هیجان‌انگیز نباشند!

گوگل اعتقاد دارد به‌منظور ارتقای واقعیت افزوده به سطحی بالاتر، باید این تکنولوژی را به حوزهٔ وب وارد کرد و به همین خاطر است که این شرکت درحال تولید مرورگرهایی است که از محتواهای واقعیت افزوده در وب‌سایت‌ها پشتیبانی می‌کنند و حتی به آن‌ها اجازهٔ اجرا در دیوایس‌های اندوریدی و آی‌او‌اسی را نیز می‌دهد.

وارد کردن تکنولوژی واقعیت افزوده به دیوایس‌های بیشتر، موضوع جالبی به‌نظر می‌رسد، ولی برای این‌که کاربران به این موضوع علاقه نشان دهند، گوگل نیاز دارد به‌طور پیوسته تکنولوژی و اپلیکیشن‌های بیشتری را وارد این حوزه کند (در همین راستا، برای مشاهدهٔ نمونه سورس‌کدهای گوگل، می‌توانید به صفحهٔ کدهای واقعیت مجازی گوگل در گیت‌هاب مراجعه نمایید).

منبع