Brainwave: سخت‌افزار جدید مایکروسافت برای بهبود پیشرفت‌ها در زمینهٔ هوش مصنوعی

Brainwave: سخت‌افزار جدید مایکروسافت برای بهبود پیشرفت‌ها در زمینهٔ هوش مصنوعی

مایکروسافت از معماری سخت‌افزار جدید به‌اصطلاح Real-time (در لحظه) خود که با نام Brainwave نیز شناخته می‌شود، پرده برداشت که اختصاصاً برای Deep Learning (یادگیری ژرف) طراحی شده است. با افزایش روزافزون اپلیکیشن‌هایی که از Deep Learning استفاده می‌کنند، Brainwave یک انقلاب در خدمات متکی بر هوش مصنوعی محسوب می‌شود.

پروژۀ Brainwave یک پلتفرم دیپ لرنینگ جدید محسوب می‌شود که مایکروسافت در حال کار بر روی آن است و هدف اصلی این پروژه، بهبود بخشیدن توانایی اجرا و انعطاف‌پذیری روش‌های کلود دیپ لرنینگ است. به طور کلی، این کار با معرفی ایدۀ هوش مصنوعی Real-time انجام می‌گیرد که اطلاعات را به‌ جای اینکه دسته‌دسته و با تأخیر پردازش کند، آن‌ها را در لحظه‌ای که به دیوایس می‌رسند مورد پردازش قرار می‌دهد که این کار باعث می‌شود تا کارهایی که به پاسخ‌های سریع نیاز دارند، بدون فوت وقت انجام شوند و در زمان صرفه‌جویی شود.

نگاهی عمیق‌تر به پروژۀ Brainwave
در قلب پروژۀ Brainwave، یک FPGA (مدار مجتمع برنامه‌پذیر) اینتل به نام Stratix 10 وجود دارد که می‌تواند به سرعت 39.5 ترافلاپس و با تأخیر تنها 1 میلی‌ثانیه دست یابد. این پروژه برای پشتیبانی از مدل‌های هوش مصنوعی مختلفی مثل CNN ،LSTM و GRU طراحی شده و همچنین برای کاهش تأخیر، از نوعی پردازش جمعی (Batch-processing) استفاده می‌کند.

همچنین پژوهشگران مایکروسافت، یک واحد پردازش شبکۀ عصبی دینامیک یا به‌اختصار DPU طراحی کرده‌اند که می‌تواند در FPGAهای موجود در بازار تعبیه شود. این روش سعی بر حفظ ویژگی‌های هر دو طرف می‌کند؛ قدرت فوق‌العادۀ معماری DPU در کنار انعطاف‌پذیری و جامع بودن FPGAها.

در حال حاضر این سخت‌افزار از تولکیت Cognitive Toolkit مایکروسافت و Tensorflow پشتیبانی می‌کند. یکی دیگر از نوآوری‌های این غول نرم‌افزاری و سخت‌افزاری دنیا، توسعۀ یک اینترفیس بر پایۀ گراف از شبکۀ عصبی است که مدل‌های فریمورک نرم‌افزاری برای آن تبدیل و سپس کامپایل می‌شوند تا اختصاصاً برای این سخت‌افزار پرقدرت کار کنند.

گوگل سخت‌افزار بسیار قوی TPU خود را به‌عنوان سرویسی کلود به صورت تجاری به بازار کرد و انتظار می‌رود مایکروسافت هم همین کار را از طریق سرویس ابری Azure انجام دهد (برای کسب اطلاعات بیشتر، به مقالهٔ TPU: اولین تراشهٔ یادگیری ماشینی گوگل که 30 برابر سریع‌تر است از CPUها و GPUهای فعلی بازار! مراجعه نمایید). اگر سخت‌افزار Brainwave به‌خوبی TPUها عمل کند، مایکروسافت شانس بسیار بزرگی برای از راه به در کردن رقبا دارد چرا که پلتفرم ابری Azure در حال حاضر کاربران زیادی در سراسر دنیا دارد.

با اینکه دستاوردهای جدید مایکروسافت عالی به نظر می‌رسند، برای اینکه ایدۀ بهتری از توانایی‌های واقعی Brainwave داشته باشیم، می‌بایست منتظر نتایج بنچمارک‌ها بمانیم. حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. نظر شما در مورد Brainwave چیست و آیا این سخت‌افزار همان‌طور که ادعا می‌کند، می‌توان منجر به افزایش سرعت محاسبات هوش مصنوعی گردد؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع