5 دلیل برای این‌که چرا باید به JavaScript اهمیت داد!

5 دلیل برای این‌که چرا باید به JavaScript اهمیت داد!

امروزه زبان برنامه‌نویسی JavaScript در اپلیکیشن‌هایی از هر دست دیده می‌شود؛ از اپ‌های موبایل گرفته تا وب اپلکیشن‌ها و غیره و این‌ درحالی است که این زبان به‌منظور ایجاد تعامل کاربران با نرم‌افزار یا اپلیکیشن لازم و ضروری است. امروزه آن‌قدر سطح انتظارات کاربران بالا رفته که ایشان انتظار دارند که تعاملشان با یک صفحهٔ وب یا اپ موبایل به بهینه‌ترین شکل ممکن صورت گیرد و این کاری است که زبان جاوااسکریپت در آن تبحر دارد و آن‌را آن‌قدر خوب انجام می‌دهد. گرچه گونه‌های مختلفی از این زبان -همچون TypeScript- به بازار عرضه شده است، اما کماکان هیچ‌کدام از آن‌ها نتوانسته گوی سبقت را از این زبان برباید!

سؤالی که در این مقاله قصد داریم بدان پاسخ گوییم این است که چه چیزی جاوااسکریپت را مهم کرده است؟ که در ادامه ۵ مورد از مهم‌ترین دلایلی که به‌منزلهٔ پاسخی درخور به سؤال فوق هستند را آورده‌ایم.

جاوااسکریپت همه‌جا هست
جاوااسکریپت مورد پذیرش کمپانی‌های بزرگی مانند لینکداین، گوگل و غیره قرار گرفته است که نه‌تنها این کمپانی‌ها تصمیم گرفتند از آن استفاده کنند، بلکه بر آن شده‌اند اکثر اپلیکیشن‌های خود را بااستفاده از آن ریفکتور کنند.

این یک سرمایه‌گذاری کوچک نیست بلکه چنین اقدامی نشان‌دهندهٔ میزان زیاد اعتماد و ایمان به یک زبان برنامه‌نویسی است که ریسک بازنویسی یک اپلیکیشن را به حداقل می‌رساند.

جاوااسکریپت منعطف است 
جاوااسکریپت تنها یک زبان برنامه‌نویسی فرانت‌اند نیست بلکه این زبان به‌عنوان یک زبان بک‌اند نیز به‌دلیل معماری به‌اصطلاح Event-driven، مقیاس‌پذیری و عملکرد فوق‌العاده‌اش بسیار محبو‌ب‌تر از رقبای خود شده است.

باتوجه به این‌که JS زبانی هم سمت‌ کلاینت و هم سمت سرور است، به‌خوبی توانسته دولوپرهایی که در هر دو سمت کد می‌زنند را به خود جذب کند. علاوه‌بر این، سازگاری جاوااسکریپت چیزی است که هرساله دولوپرهای بیشتری را به خود جذب می‌کند.

این زبان می‌تواند تعاملات فوق‌العاده‌ای در سمت فرانت‌اند ایجاد کرده و عملیات به‌اصطلاح Asynchronous (غیرهمزمانی) را در اختیار شما قرار دهد علاوه‌بر این‌که به هیچ مرورگر یا سیستم‌عاملی خاصی محدود نیست. در یک کلام، امکانات این زبان به‌خاطر ماهیت داینامیک و سازگاری غیرقابل وصف‌اش، نامحدود است.

جاوااسکریپ به آسانی قابل یادگیری است
تنها با یک ویریشگر کد و یک مرورگر، هرکسی می‌تواند شروع به یادگیری جاوااسکریپت کند. علاوه‌بر این، هنگام یادگیری JavaScript شما با HTML و CSS که بخش‌های سازندهٔ هر وب‌سایتی هستند نیز تعامل خواهید داشت (برای شروع یادگیری این زبان، می‌توانید به دورهٔ رایگان زبان برنامه‌نویسی جاوااسکریپت در سکان آکادمی مراجعه نمایید).

کامیونیتی جاوااسکریپت
به دلیل محبوبیت این زبان، کامیونیتی (جامعه) جاوااسکریپت با حضور متخصصان و دولوپرهای این زبان مملو از جمعیت شده است. ایده‌ها و لایبرری‌های جدید این زبان هر روز به بازار عرضه می‌شوند تا مشکلات دولوپرهای علاقمند به استفاده از این زبان را مرتفع کنند، راه‌حل‌های مشکلات موجود را بهبود بخشند یا متدهای جدیدی را معرفی کنند. این جامعه دائما نوآوری می‌کند و از همین طریق است که جاوااسکریپت تکامل می‌یابد.

جاوااسکریپ یک نیاز است 
اگر شما می‌خواهید به‌عنوان برنامه‌نویس یا دولوپر طراحی سایت وارد بازار کار شوید، باید جاوااسکریپت بیاموزید چراکه این زبان به‌طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد و پس از HTML و CSS، جزو زبان‌های زیربنایی وب محسوب می‌گردد.

درعین‌حال، جاوااسکریپت کامل و بی‌عیب‌و‌نقص هم نیست؛ این زبان تناقض‌های فراوان دارد گرچه بخشی از سرگرمی یادگیری آن، یافتن همین این تناقضات است!

منبع


هانیه نیرومند جلالی