PlusPrivacy: سرویسی اپن‌سورس با حمایت اتحادیهٔ اروپا جهت فروش داده‌ها و حفظ حریم خصوصی

PlusPrivacy: سرویسی اپن‌سورس با حمایت اتحادیهٔ اروپا جهت فروش داده‌ها و حفظ حریم خصوصی

PlusPrivacy یک سرویس اپن‌سورس از کنسرسیوم OPERANDO است که هدف این سرویس این است که تنظیمات حریم خصوصی کاربران مختلف را بر روی یک پلتفرم قرار دهد و به آن‌ها اجازه دهد تا کنترل کنند که چه داده‌ای را به اشتراک بگذارند. جذابیت اصلی این سرویس مربوط به ویژگی جدیدی به نام Privacy for Benefit است که به کاربران اجازه می‌دهد تا داده‌های خود را با پول یا سایر مزایا داد و ستد کنند!

بسیاری از مردم نگران حریم خصوصی خود هستند و دلایل آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد؛ برخی ممکن است نخواهند اطلاعات خود را به یک سازمان ناشناخته یا سازمان‌های دولتی بدهند و از طرف دیگر، برخی با دادن داده‌های شخصی مشکلی ندارند اما از این واقعیت که مدام بر آن‌ها نظارت شود، نگرانند.

کنسرسیوم OPERANDO به کاربران اجازه می‌دهد تا تسلط بیشتری داشته باشند بر این‌که کدام یک از داده‌هایشان توسط ارائه دهندگان خدمات آنلاین به اشتراک گذاشته می‌شود (یک مثال زمانی است که شما از دکمهٔ Login with Facebook یا Google در وب‌سایت‌های مختلف استفاده می‌کنید).

این کنترل از طریق یک سرویس اپن‌سورس به نام PlusPrivacy عرضه شده که به کاربران با یک راه‌حل چند منظوره کمک می‌کند؛ جایی که آن‌ها می‌توانند همهٔ تنظیمات حریم خصوصی خود را از پلتفرم‌های توییتر، لینکداین، فیسبوک و غیره مدیریت کنند. برای آن‌هایی که راه‌حل‌های ساده می‌خواهند، دکمه‌ای تحت‌عنوان Single Click Privacy وجود دارد که تنظیمات موردنظر را برای همهٔ شبکه‌های اجتماعی که از نظر امنیت و راحتی باارزش‌ترین هستند، ایجاد می‌کند.

یک داشبورد جداگانه برای اپلیکیشن‌های تحت وب و اکستنشن‌های مرورگرها هم وجود دارد که به کاربران این امکان را می‌دهد که مراقب باشند تا چه اندازه دیگران در حریم خصوصی‌شان دخالت می‌کنند. همچنین کاربران می‌توانند ایمیل خود را بااستفاده از سرویس هویت‌های جایگزین ایمیل که تا ۲۰ ایمیل مستعار را مجاز می‌داند، مخفی کنند.

نقطهٔ برجستهٔ این پلتفرم ویژگی جدید PlusPrivacy به نام Privacy for Benefit است که فعلاً در حال توسعه است؛ این راهی است تا داده‌های خود را ایمن به اشخاص ثالث بفروشید و پول نقد به‌دست آورید. البته علیرغم تصورات بسیاری از مردم، درحال‌حاضر کاربرانی که داده‌های خود را از طریق PlusPrivacy به اشتراک می‌گذارند نباید انتظار سودهای پولی مستقیم از شرکای تجاری داشته باشند.

Arteevo Technologies یکی از شرکای کنسرسیوم OPERANDO است و Zeev Pritzker از این شرکت جایی اظهار داشته که سودها ممکن است به شکل تخفیف‌ و کمیسیون کوچک برای PlusPrivacy باشند؛ به‌علاوه، داده‌هایی که مایل به فروش آن‌ها هستید تقریباً همان داده‌هایی هستند که شما زمانی که وارد حساب‌های کاربری‌ اجتماعی‌ خود می‌شوید و از آن‌ها استفاده می‌کنید، برای اشخاص ثالث فاش می‌کنید.

همچنین سودها ممکن است از شریکی به شریک دیگر متفاوت باشند؛ اما این موضوع یک امکان دیگر را برای مردم عرضه کرده‌ است و آن هم این‌که ایشان نه‌تنها می‌توانند از داده‌های خود محافظت کنند، بلکه می‌توانند تجزیه و تحلیل کنند که کدام اطلاعات حریم خصوصی آن‌ها را به خطر می‌اندازد و کدام یک می‌توانند به اشتراک گذاشته شوند.

PlusPrivacy از طرف برنامهٔ Horizon 2020 اتحادیهٔ اروپا حمایت می‌شود و این سرویس برای کاربران عادی رایگان خواهد بود -که البته این سرویس درحال‌حاضر در نسخهٔ بتای خود است- اما برای ارائه دهندگان خدمات مسلماً مستلزم صرف هزینه است. 

منبع


هانیه نیرومند جلالی