ارسال سوپرکامپیوتر لینوکسی شرکت HP به ایستگاه فضایی بین‌المللی

ارسال سوپرکامپیوتر لینوکسی شرکت HP به ایستگاه فضایی بین‌المللی

راکت SpaceX CRS-12 از ایستگاه فضایی کندی در دماغۀ کاناورال (منطقه‌ای در ایالت فلوریدا) لانچ خواهد شد؛ این راکت شامل یک سوپرکامپیوتر از شرکت HP خواهد بود که Spaceborne Computer نام دارد. این سوپرکامپیوتر برای فهمیدن این مسئله استفاده خواهد شد که آیا قطعات کامپیوتری می‌توانند طوری ساخته شوند که شرایط سخت فضا را تحمل کنند یا خیر.

سفر فضایی برای حوزۀ تکنولوژی و تجهیزات تکنولوژی به‌شدت سخت و بی‌رحمانه است به‌طوری‌که این وضعیت اغلب عمر لپ‌تاپ‌ها را به چند ماه کاهش می‌دهد؛ درنتیجه، ناسا همیشه مجبور می‌شود که همراه با ارسال منظم کیسه‌های غذای آماده به ایستگاه فضایی بین‌المللی، تعدادی لپ‌تاپ هم ارسال کند!

همین مسئله منجر به این گشته تا اکثر محاسبات کامپیوتری سنگین در زمین انجام شود و نتیجۀ آن توسط دیتا کانکشن‌های مختلفی به ایستگاه فضایی ارسال شود؛ اما از آنجایی‌که جاه‌طلبی‌های انسان از مدار زمین فراتر رفته و به سمت مریخ و حتی بیرون از منظومۀ شمسی رسیده است، دانشمندان نیاز دارند تا راهی پیدا کنند که بتوانند محاسبات کامپیوتری سنگین را در داخل فضاپیما انجام دهند.

درواقع، ارسال یک پیام از مریخ به زمین شاید 20 دقیقه طول بکشد و 20 دقیقه هم برای دریافت جواب زمان لازم است. در همین راستا، سوپرکامپیوتر HP که با کمک ناسا ساخته شد و Spaceborne Computer نام دارد، بر روی سرورهای تراکم بالای Apollo40 قرار گرفته است. این کامپیوتر ورژن نامشخصی از لینوکس را دارد و از محفظۀ خنک‌کنندۀ دستی آبی برای این مأموریت استفاده می‌کند.

به یاد داشته باشیم که ناسا تنها کامپیوترهایی را قبول می‌کند که سختی لازم را داشته باشند تا بتوانند شرایط نامساعد فضا مانند تشعشعات، شعله‌های خورشیدی، ذرات زیراتمی، میکرومترورها و دیگر موارد را تحمل کند.

برای رسیدن به این ملاک، HP نرم‌افزاری را ساخته است که به‌صورت اتوماتیک برای ارورهای کامپیوتری که در شرایط محرک و القای محیطی اتفاق می‌افتند تنظیم شده است؛ این نرم‌افزار، کارآیی کامپیوتر Spaceborne Computer را براساس شرایط کنونی این مأموریت (فضا) تنظیم خواهد کرد.

لازم به‌ذکر است که روز دوشنبه 14 آگوست ۲۰۱۷، روز لانچ راکت SpaceX حاوی کامپیوتر Spaceborne Computer ساخت شرکت HP بود. 

منبع