امکان هک کردن کامپیوتر از طریق DNA آلوده به بدافزار!

امکان هک کردن کامپیوتر از طریق DNA آلوده به بدافزار!

هکرها دیگر این روزها از هر راهی که دم دستشان برسد- از درایوهای USB گرفته تا ایمیل‌های قلابی- برای هک و نفوذ به کامپوترها و دستگاه‌های دیگر استفاده می‌کنند؛ در همین راستا هم اخیراً محققین دانشگاه واشنگتن پیش‌بینی کرده‌اند که ممکن است روزی برسد که ویروس‌ها و بدافزارها بتوانند از طریق DNA، سیستم‌ها و دستگاه‌های مختلف را آلوده کنند!

درحال‌حاضر، این قضیه شاید قدری بعید به‌نظر برسد، اما ارزش فکر کردن را دارا است! چراکه محققینی که درحال کار و بررسی بر روی این موضوع هستند، درمقاله‌ای به شرح این قضیه پرداخته‌ و گفته‌اند امکان این‌که بتوانیم بدافزار را به یک مولکول ژنتیکی تزریق کنیم و به‌وسیلهٔ آن سیستمی که نمونه یا مولکول ژنتیکی را آنالیز می‌کند آلوده کنیم، وجود دارد.

بااستفاده از این روش می‌توان فقط با اضافه کردن بدافزار موردنظر به خون مصنوعی یا نمونه‌های بزاقی، شبکه‌های کامپیوتری دانشگاه‌ها، آزمایشگاه‌های پزشکی قانونی و تجهیزات تحقیقاتی دانشمندان را مورد حمله و هدف قرار داد.

محققین همچنین اظهار داشته‌اند که فعلاً لازم نیست خیلی نگران اتفاق افتادن این موضوع باشیم، چراکه خود این محققین هم چنین نفوذی را در شرایط بسیار ناامن و نامطمئنی آزمایش کرده‌اند؛ اما با همهٔ این‌ها، آزمایشی که این محققین انجام دادند نشان می‌دهد که بالاخره امکان اضافه کردن بدافزارها به چیزهایی همچون DNA انسان وجود دارد و با پیشرفت و در دسترس قرار گرفتن هرچه بیشتر این رشته و زمینهٔ‌ کاری، شاید باید به فکر اجرای اقدامات امنیتی مناسب برای جلوگیری از سوء‌استفاده و دستکاری سیستم‌ها و نمونه‌های DNA در آینده‌ای نزدیک باشیم.

منبع


نهال سهیلی‌فر