مایکروسافت از چشم‌انداز خود برای فرماندهی در صنعت هوش مصنوعی می‌گوید!

مایکروسافت از چشم‌انداز خود برای فرماندهی در صنعت هوش مصنوعی می‌گوید!

چندی پیش، مایکروسافت گزارش سالانهٔ خود را به سازمان SEC تحویل داد که در آن بر روی چشم‌انداز خود برای صنعت هوش مصنوعی تأکید کرده بود. براساس این مدارک، از این پس تمرکز این شرکت به‌جای موبایل، بر روی راه‌کارهای صنعت هوش مصنوعی خواهد بود.

در این اسناد، در قسمتی که «چشم انداز ما» نام دارد، این شرکت چنین بیان می‌کند:

استراتژی ما، ساخت بهترین پلتفرم‌ها و سرویس‌های بهره‌وری برای یک فضای ابری هوشمند و یا یک لبهٔ هوشمند (فرایندی که در آن داده‌ها از نقطه‌ای نزدیک در شبکه گرفته شده و تجزیه‌و‌تحلیل می‌شوند) مجهز به هوش مصنوعی است.

بنابراین برای هیچ‌کس جای تعجب نخواهد بود که مایکروسافت شرکت‌های فعال در زمینهٔ هوش مصنوعی مانند Pac-Man را جذب خود کرده تا به کامپیوترها آموزش بدهد که چگونه در بازی Pac-Man خبره شوند.

مایکروسافت سال 2017 را با خرید یک شرکت هوش مصنوعی شروع کرد که به تیم قدرتمند تحقیقاتی یادگیری ماشینی این شرکت اضافه شد. همچنین تاکنون گروه تحقیقاتی هوش مصنوعی مایکروسافت (MSR AI) کارهای تحسین‌برانگیزی انجام داده است که از آن جمله می‌توان به کمک به نابینایان برای درک بهتر محیط اطرافشان اشاره کرد و در‌حال‌حاضر هم مایکروسافت دست به طراحی سخت‌افزاری در قالب چیپِ کمک پردازشگرِ هوش مصنوعی برای هولولنز نسخه 2 زده است.

مایکروسافت تنها شرکت بزرگ قدیمی صنعت تکنولوژی نیست که کاملاً آمادهٔ تغییر مسیر به سمت صنعت هوش مصنوعی است؛ شرکت IBM هم با نسخهٔ کلودِ اَبَر کامپیوتر واتسون، ابزارهای خود را به هوش مصنوعی تجهیز کرده است و اپل هم که سیری را دارد. پیش از این هم در مقاله‌ای تحت‌عنوان چین قصد دارد تا به قدرت برتر در زمینهٔ تحقیق و توسعه هوش‌ مصنوعی تبدیل شود، گفتیم که کشور چین هم درصدد است تا سرمایه‌گذاری عجیبی روی AI کند.

دیگر جایی برای این سؤال که آیا آینده در دستان هوش مصنوعی خواهد بود یا نه؟ نیست چراکه پاسخ به این سؤال قطعاً آری است و درحال‌حاضر فقط مسأله سرعت‌عمل است که کدام شرکت می‌تواند در این صنعت پیشرو شود.

نظر شما چیست؟ آیا بیشتر به جنبه‌های مثبت هوش مصنوعی علاقه دارید یا این‌که مثل خیلی از افراد ترس این را دارید که هوش مصنوعی کنترل دنیای ما را به دست بگیرد؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع