اگر مشتاق و متعهد نیستید، به سوی DevOps نروید!

اگر مشتاق و متعهد نیستید، به سوی DevOps نروید!

طی یک نظرسنجی جدید از شرکت New Relic، نتایج حاکی از آنند که اگر کسب‌وکاری با میل و اشتیاق تمام در حوزۀ DevOps کار نکند، موجب آسیب به موفقیت شرکت در بخش تحویل به‌موقع محصول خواهد شد!

گرچه درظاهر مفهوم دوآپس ساده است، اما توصیه می‌کنیم خوانندگانی که با این مفهوم خیلی آشنایی ندارند پیش از ادامهٔ مطلب به مقالهٔ دوآپس (DevOps) چیست؟ مراجعه نمایند.

براساس این نظرسنجی، اگر کسب‌و‌کارها در رویکردشان در DevOps به اندازۀ کافی پرتلاش و مشتاق نباشند، تنها وقت و انرژی خود را تلف می‌کنند! درواقع، نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که در شرکت‌هایی که افراد تماماً روی DevOps متمرکز بودند، نتایج خیلی بهتری گرفته‌ شده است اما در شرکت‌هایی که تمایل زیادی به تمرکز کامل روی DevOps نداشتند و با بی‌میلی با آن سازگار شده‌اند، با مشکل مواجه شده‌اند.

همچنین مشخص شده است که سازگاری جزئی و کم با این حوزه، نه‌تنها مؤثر نیست، بلکه بر ضد تولید بهینهٔ نرم‌افزار هم هست؛ اما درعوض تیم‌هایی که سازگاری بالا و کاملی با DevOps داشتند، درنهایت رضایت کاملی از این رویکرد خود کسب کرده‌اند.

واقعیت امر آن است که خطر اصلی زمانی است یک سازگاری متوسط و میانه با این حوزه برقرار شود چراکه در سازگاری‌های بالای تیم‌های توسعهٔ نرم‌افزار با این موضوع، نتایج و بازده‌ خوبی دیده شده است اما تیم‌هایی که سازگاری متوسطی داشته‌اند، نتایجی حتی بدتر از تیم‌هایی دیده‌اند که سازگاری کم و محدود داشته‌اند!

نتیجه این‌که شرکت‌ها و کسب‌و‌کارها یا باید فقط در حد تست در این حوزه بمانند، یا این‌که کامل با آن سازگار شوند زیرا حد وسطی در این حوزه وجود ندارد و درصورت سازگاری متوسط، آسیب‌ جدی به اعضای تیم وارد خواهد شد.

متریک‌های کلیدی برای فهمیدن این‌که DevOps درحال بهبود است چیست؟
این متریک‌ها برای افراد تازه‌کار، ارتباط تیمی است؛ از نظر بهبود در بخش دوآپس، 57٪ از کاربران رده بالای دوآپس بهبود خوبی مشاهده کرده‌اند و در مقایسه با آن، فقط 21٪ از کاربران متوسط و 23٪ از کاربران رده پایین همان نتایج را دیده‌اند.

از طرفی، از هر ۲ گروه کاربران رده بالا و متوسط دوآپس، 30٪ شان در طول چرخۀ توسعه بهبودهایی را مشاهده کرده‌اند (این عدد، ۲ برابر گزارشی است که نشان می‌دهد 14٪ کاربران سطح پایین، بهبودهایی را مشاهده کرده‌اند).

آپ‌تایم اپلیکیشن در بین کاربران سطح بالا 44٪ بهتر شده است و همچنین 17٪ در کاربران متوسط و 22٪ هم در کاربران سطح پایین گزارش شده است.

به‌طور‌کلی، راه‌حل این رویکرد استفاده ابزار مناسب است؛ اما یک راه‌حل اصلی و با ارزش‌تر هم وجود دارد و آن هم این‌که مهندسین باید بتوانند تأثیر اقدامات DevOps را ببینند تا به این فلسفه ایمان بیاورند.

مهندسین باید بتوانند با تلاش‌های تیم‌های DevOps برای پیشرفت‌های قابل‌لمس ارتباط برقرار کنند زیرا این کار برای حرفه و شغل آن‌ها هم مهم است؛ اگر نوآوری‌های پرسنل این حوزه نادیده گرفته شود، سرمایه‌گزاری شرکت به هدر می‌رود و شرکت در حالت بدتری از زمان شروع قرار می‌گیرد. درنهایت و به‌طور خلاصه ۳ مورد که باید در این حوزه رعایت شود عبارت‌اند از:

- کاربران DevOps باید کامل روی این حوزه تمرکز کنند و در غیر این صورت، کار آن‌ها نامؤثر و ناموفق خواهد بود.

- اگر کسب‌و‌کاری نتواند به سازگاری سطح بالایی در این حوزه دست یابد، باید از پذیرش سطح متوسط این رویکرد هم خودداری کند چراکه این مسئله می‌تواند بدتر از حالتی باشد که دوآپس در سطح پایینی پذیرفته شده است!

- مهندسان باید نتایج واقعی حاصل شده از کار پرسنل DevOps را ببینند تا بتوانند با ایشان همسو شوند.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد؛ آیا تاکنون شرکتی را دیده‌اید که توانسته باشد رویکرد دوآپس را پیاده‌سازی کرده و شروع به استفاده از نتایج مثبت آن کرده باشد؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع