خواب یا بیداری، میزان عمیق بودن خواب و همچنین خواب دیدن‌مان در چنگال هوش مصنوعی!

خواب یا بیداری، میزان عمیق بودن خواب و همچنین خواب دیدن‌مان در چنگال هوش مصنوعی!

دانشمندان الگوریتمی ابداع کرده‌اند که به‌منظور مانیتور کردن افراد در حین خواب سیگنال‌های RF را تجزیه تحلیل می‌کند؛ این عمل بااستفاده از دستگاهی شبیه به روتر وایفای انجام می‌گیرد تا همه‌چیز -از عمق تنفس فرد گرفته تا این‌که خواب می‌بینید یا نه- را مشخص کند.

این مطالعه توسط گروهی متشکل از محققین MIT و دپارتمان مربوط به خواب General Hospital ماساچوست انجام شده‌ است؛ به گفتهٔ Dina Katabi پروفسور دانشگاه MIT:

فرض کنین روتر وایفای شما می‌تونه تشخیص بده که شما کی دارین خواب می‌بینین! و همین‌طور می‌تونه نظارت کنه و ببینه که آیا شما خواب عمیق و کافی که بسیار هم برای تقویت و تثبیت حافظه مهمه رو دارین یا نه. ما با چشم‌اندازی که دنبال می‌کنیم، درحال توسعهٔ سنسورهایی هستیم که می‌تونه سیگنال‌های فیزیولوژیکی و معیارهای مهم سلامتی رو دریافت و اندازه‌گیری کنه بدون این‌که حتی لازم باشه کاربر تغییری در رفتار طبیعیش به‌وجود بیاره.

این سنسور با فرستادن سیگنال‌های RF (رادیو فرکانس) سطح‌پایین کار می‌کند و این سیگنال‌ها وقتی به افراد می‌خورند برمی‌گردند؛ حرکات دقیق و ظریف بدن انسان هم توسط یک دستگاه RF که شبیه روتر است شناسایی شده و توسط الگوریتم مذکور آزمایش می‌شود. این هوش مصنوعی هم همان اندازه‌گیری‌های تشخیصی و اطلاعاتی را که پیش از این توسط اتصال سنسورهای الکترودی به‌طور مستقیم به شخص به‌دست می‌آمده را جمع‌آوری می‌کند، منتها این بار به اتصال هیچ‌گونه سیمی به بیمار احتیاج نیست!

در حقیقت، این شیوهٔ تحقیقاتی پیش از این منجر به ایجاد دستگاهی شده بود که می‌توانست به‌صورت وایرلس، احساسات انسان را شناسایی کند که برای آشنایی بیشتر، توصیه می‌کنیم به مقالهٔ استفاده از امواج Wi-Fi برای خواندن احساسات انسان بااستفاده از هوش مصنوعی مراجعه نمایید.

این دستگاهِ توسعه داده شده توسط هوش مصنوعی، پتانسیل این را دارا است تا انقلابی در زمینهٔ تحقیقات مربوط به اختلالات خواب به پا کند چراکه در این روش به‌جای این‌که افراد را در محیط‌های عجیب‌وغریب و ناآشنا قرار دهیم، می‌توانیم فقط از یک دستگاه که در حد و اندازه‌های یک لپ‌تاپ است و به‌طور مجزا در اتاق خواب شخص قرار داده می‌شود استفاده کنیم.

برای درک این موضوع هم لازم نیست حتماً دانشمند باشید، چراکه مسلم است اگر بیمار همان‌طور که همیشه می‌خوابد بخوابد و در همان فضای معمول و همیشگی خوابش باشد و هیچ الکترود و سیمی به او وصل نشده و خبری هم از ماشین‌ها و دستگاه‌های پر سر و صدا نباشد، پزشکان راحت‌تر می‌توانند وضعیت بیمارشان را آن‌هم به‌صورت ریموت بررسی کنند.

در آمریکا حدوداً ۵۰ میلیون نفر -یعنی چیزی حدود ۱۶٪ از جمعیت- به‌نوعی از اختلالات مربوط به خواب رنج می‌برند؛ این بدان معنا است که خیلی از افرادی که کار می‌کنند، رانندگی می‌کنند، بچه‌داری می‌کنند، درس می‌خوانند و به‌طورکلی نوعی فعالیت دارند از خواب خوب و کافی شب بهره‌مند نیستند ‌و موفقیت در این نوع روشِ نظارت و آنالیز لحظه‌به‌لحظهٔ نحوهٔ خواب افراد می‌تواند به سود خیلی‌ها باشد.

در آینده‌ای نه‌چندان دور، پزشک‌تان بااستفاده از روتر وایفای شما می‌تواند بفهمد که شما خوب می‌خوابید یا نه! حتی شاید به یمن اینترنت اشیاء بتواند وقتی فهمید درحال دیدن خواب بدی هستید، موزیکی پخش کند تا دوباره به خواب عمیق و شیرین خود بازگردید!

شما ظهور و استفاده از این تکنولوژی را چقدر مفید و ارزشمند می‌دانید؟ نظرات خود را با ما و دیگر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع


نهال سهیلی‌فر