آنالیز رفتار کاربران در شبکه‌­های اجتماعی برای تحقیقات بازاریابی توسط هوش مصنوعی

آنالیز رفتار کاربران در شبکه‌­های اجتماعی برای تحقیقات بازاریابی توسط هوش مصنوعی

هوش ‌مصنوعی و یادگیری ماشینی هر روز نقش مهم‌تری در تعیین استراتژی‌های مارکتینگ پیدا می کنند و به‌زودی شاهد دگرگونی‌های عظیمی در فعالیت‌های تجاری و بازاریابی توسط AI خواهیم بود.

مهمترین عامل در فعالیت‌های بازاریابی، دیتا است و زمانی‌که حجم دیتای جمع‌آوری شده زیاد شود، دیگر نمی‌توان بااستفاده از روش‌های سنتی آن‌ها را آنالیز کرد و باتوجه به نتایج کسب شده تصمیم‌گیری نمود؛ هوش‌مصنوعی و یادگیری ماشینی مفاهیمی هستند که درحال تغییر دادن برخی از بنیادی‌ترین اساس علوم مارکتینگ و تجارت می‌باشند.

هم‌اکنون بسیاری از الگوریتم‌های مورد استفاده در اینترنت مارکتینگ براساس کلیک‌ها و رفتار کاربر در وب‌سایت به وی پیشنهاداتی را ارائه می‌دهند، اما بررسی شبکه‌های اجتماعی با تکنولوژی‌های جدید -همچون هوش مصنوعی- و تشخیص الگوهای رفتاری وی می‌تواند کیفیت فعالیت‌های تجاری را افزایش دهد.

اطلاعات پایه‌ای افراد نظیر سن، جنسیت، نژاد، محل سکونت و ... در مارکتینگ بسیار بااهمیت می‌باشند؛ باتوجه به این موارد و بررسی عملکرد فرد در شبکه‌های اجتماعی، می‌توان به ارائهٔ پیشنهاداتی کاملاً مطابق با سلیقهٔ وی پرداخت و درنتیجه ضریب احتمال پذیرش پیشنهاد ارائه شده را به‌شدت افزایش داد.

اخیراً شرکتی تحت‌عنوان Ayzenberg که در زمینهٔ ارائهٔ راه‌کارهای مبتنی‌ بر هوش مصنوعی فعالیت می‌کند، روشی را معرفی نموده است که شرکت‌ها می‌توانند بااستفاده از آن عملکرد مشتریان‌شان در شبکه‌های اجتماعی را آنالیز کرده و استراتژی‌های ویژهٔ مارکتینگ را باتوجه به نتایج کسب شده مشخص نمایند؛ در این روش بااستفاده از الگوریتم‌های‌ ماشین‌ لرنینگ پست‌ها، لایک‌ها و ارتباطات کاربر در شبکه‌های اجتماعی آنالیز شده و الگوی رفتاری متناسب با وی مشخص می‌شود.

به گفتهٔ Robin Boytos از مدیران شرکت Ayzenberg، در شیوه‌های جدید مارکتینگ برخلاف شیوه‌های سنتی که طبقه‌بندی مشریان بازه‌های بزرگتری را شامل می‌شد، دیتا کاملاً مطابق با سلیقهٔ مشتری در قالب پیشنهادات شخصی‌سازی شده به وی ارائه می‌شود؛ بدین ترتیب می‌توان در کوتاه‌ترین زمان ممکن رفتار مشتریان را آنالیز کرده و استراتژی‌های مارکتینگ را نیز بهتر تعیین نمود.

منبع


علی فلاحی