تاریخچهٔ اینترنتی‌تان با پاک کردن هم کماکان قابل‌ردیابی است!

تاریخچهٔ اینترنتی‌تان با پاک کردن هم کماکان قابل‌ردیابی است!

تیمی از محققین آلمانی اعلام کرده‌اند که تاریخچهٔ جست‌وجوی اینترنتی شخصی یک فرد و همچنین عادت‌های جست‌و‌جویش قابل‌ردیابی هستند؛ نکتهٔ شگفت‌انگیز این مسئله این است که اگر شما به‌طور ناشناس هم جست‌وجو کنید، بازهم تاریخچهٔ جست‌وجوی‌تان قابل‌ردیابی و رصد کردن خواهد بود! ۲ کارشناس امنیتی به نام‌های Svea Eckert و Andreas Dewes تحقیقاتی را در این‌باره بر روی ۳ میلیون کاربر آلمانی انجام دادند و گفتنی است که از میان این ۳ میلیون، تعدادی هم شخصیت‌های شناخته‌شده و معروفی بوده‌اند.

این اطلاعات به‌دست آمده در کنفرانس DefCon Hacking لاس‌وگاس ارائه شد؛ همان‌طور که گفته شد، ۲ متخصص امنیتی به نام‌های Svea Eckert و Andreas Dewes توانستند با موفقیت عادت‌های جست‌وجوی اینترنتی حدود ۳ میلیون آلمانی را پیدا کنند؛ این کارشناسان حتی توانستند عادت‌های اینترنتی شخصیت‌های مشهور و شناخته‌شده‌ای همچون یک سری از قضات و سیاستمداران را نیز رصد کنند.

این تیم تحقیقاتی با کمک ۱۰ افزونهٔ مرورگر محبوب و همچنین با کمک کمپانی‌هایی که Click Stream جمع آوری می‌کردند توانستند به اطلاعاتی دربارهٔ تاریخچهٔ مرورگرهای مختلف دست پیدا کنند (Click Stream کلیک‌هایی است که فرد در بازدید از یک وب‌سایت انجام می‌دهد یا کلیک‌هایی است که برای مرور داخل وب‌سایت‌های مختلف انجام می‌دهد؛ درواقع، بااستفاده از Click Stream یک فرد می‌توانیم بفهمیم در چه وب‌سایت‌هایی می‌رود، چه مدت زمانی را در آنجا صرف می‌کند، صفحات را چگونه مرور می‌کند و به چه طریقی از یک سایت به سایت دیگر می‌رود).

با این‌که تاریخچهٔ گشت‌وگذار در فضای وب چیزی است که باید برای هر شخص به‌صورت انحصاری و شخصی باشد، اما سیستم‌های مختلف به‌منظور کارهای تبلیغاتی و بازاریابی خود از آن بهره می‌گیرند؛ کارشناسان فوق‌الذکر دریافتند که ۹۵٪ از اطلاعاتی که پیدا کرده‌اند به لطف ۱۰ مورد از محبوب‌ترین افزونه‌های مرورگری بوده است! به‌عبارت دیگر، درواقع این افزونه‌ها در جمع‌آوری تاریخچهٔ جست‌وجوی افراد نقش دارند. به گفتهٔ Eckert:

کاری که این کمپانی‌ها تو اروپا انجام می‌دن، غیرقانونیه ولی اونا اصلاً اهمیتی نمیدن!

با اقدامات تشخیصی‌ای که این کارشناسان انجام دادند حتی می‌توانستند پیشینهٔ استفاده از اینترنت فرد را هم پیدا کنند؛ مثلاً ویدیوهایی که در اینترنت دیده، پست‌هایی که ارسال کرده، خبرهایی که خوانده و درواقع تقریباً هر چیزی که فرد دیده باشد یا تماشا کرده باشد را می‌توانند پیدا کنند!

آقای Dewes گفته که حتی پیدا کردن اسم کاربر هم برایشان کاری ندارد چراکه بااستفاده از Click Stream می‌توانند اکانت‌های شخصی فرد را هم پیدا کنند؛ در همین راستا وی گفته است که اطلاعات عمومی دربارهٔ کاربران رو به افزایش بود و به همین دلیل هم هست که پیدا کردن هویت و عملکرد افراد در اینترنت روزبه‌روز در حال آسان‌تر شدن است.

منبع


نهال سهیلی‌فر