آشنایی با دلایل پشت‌پردهٔ وایرال شدن برخی ویدیوها از نگاه علمی!

آشنایی با دلایل پشت‌پردهٔ وایرال شدن برخی ویدیوها از نگاه علمی!

امروزه ویدیوهایی را در فضاهای مجازی میبینم که بارها‌و‌بارها دیده شده‌اند و لازم است بدانیم که این بازدیدهای میلیونی به هیچ‌وجه اتفاقی نیستند! درواقع، 6 اصل کلیدی باعث پربازدید شدن یا در اصطلاح «وایرال» شدن این کلیپ‌های کوتاه می‌شوند. Malcom Gladwee، روانشناسی است که در مقاله‌ای تحت‌عنوان Tipping Point به بررسی این موضوع پرداخته است که در ادامه به‌طور خلاصه به نکات مطرح شده در این مقاله می‌پردازیم.

1. اعتبار سایبری
ما با چیزی که در فضاهای مجازی با دیگران به اشتراک می‌گذاریم درحقیقت نوعی دیدگاه اجتماعی یا به تعبیری «اعتباری سایبری» را برای خودمان می‌خریم؛ برای ما مهم است که سایرین در موردمان چه فکر می‌کنند و علاقمند به رسیدن به محبوبیت آنلاین هستیم. بنابراین برای این‌که به‌عنوان فردی باحال و یا حتی مطلع جلوه کنیم، می‌بایست محتوایی عامه‌پسند تولید کنیم و برای نشر آن از برداشت‌های خودمان نیز بهره بگیریم.

2. وجود محرک‌های مناسب
اعتبار سایبری باعث می‌شود مردم شما را بشناسند اما اگر در ویدیوی شما محرک‌های جذاب وجود نداشته باشد، به‌زودی از یاد خواهید رفت؛ این محرک‌ها درواقع ایده‌ها و مفاهیم آشنا و مرتبطی هستند. گاهی ممکن است با گفتن تنها یک کلمه، مفهومی مرتبط به ذهن شخصی دیگر بیاید و با استفادهٔ هوشمندانه از همین مفهوم ویدیویی وایرال ساخته می‌شود.

قرار نیست این محرک‌ها همیشه هم مثبت باشند؛ به‌طورحتم همهٔ ما به کلیپ‌هایی که به دلیل داشتن نکات منفی و گاهاً مسخره و یا حتی به علت تنفر آدم‌ها از آن‌ها وایرال شده‌اند روبه‌رو شده‌ایم؛ همین مضحک بودن یا تنفر می‌تواند باعث شود یک ویدیو مدت‌ها به اشتراک گذاشته شود و نتیجهٔ چنین عملی چیزی جز وایرال شدن نیست.

3. احساسات
به عقیدهٔ محققین، استارت وایرال شدن زمانی می‌خورد که چیزی برای ما مهم باشد؛ از آنجایی که انسان‌ها موجوداتی اجتماعی هستند، علاقهٔ زیادی به تبادل نظرات خود با دیگران دارند و حس پذیرفته شدن برای همهٔ ما خوشایند است. بنابراین، زمانی‌که به‌چیزی بامزه برخورد می‌کنیم، اولین فکری که به ذهنمان می‌رسد این است که دوستان ما نیز از دیدن آن لذت خواهند برد و اینجا است که بازنشر شروع می‌شود.

عواطف یکی از مهم‌ترین عواملی هستند که باعث بازنشر زیاد ویدیوهای فیسبوک شده‌اند (به‌خصوص اگر در مورد فردی بی‌خانمان یا آدمی خَیِر باشد). در چنین مواقعی، قلب ما به درد می آید، اشک از چشم‌مان جاری می‌شود و احساساتمان جریحه‌دار می‌شود؛ همهٔ این شرایط احساسی، ما را به انتشار مجدد ویدیو تشویق می‌کند.

4. عامه‌پسند بودن
هرچقدر جنبهٔ عمومی چیزی پررنگ‌تر باشد، احتمال جذب شدن مردم به آن بیشتر است که به این پدیده «اثبات اجتماعی» گفته می‌شود؛ شرایطی را متصور شوید که در مورد موضوعی خاص هیچ نظری ندارید اما با مراجعه به شبکه‌های اجتماعی مطرحی مانند توییتر متوجه عقاید یک فرد مهم در خصوص موضوع مدنظر می‌شوید. از آنجایی که بی‌نظری را نمی‌پسندید، ناخودآگاه عقیدهٔ آن فرد مهم را دنبال می‌کنید تا شاید مردم شما را نیز به‌عنوان فردی آگاه تلقی کنند!

5. ارزش‌های کاربردی
افراد علاقه دارند که اگر ویدیویی یا مطلبی را مفید و کاربردی می‌دانند، آن‌را به‌سرعت در اختیار دوستان و اعضای خانواده‌ٔشان نیز بگذارند؛ به‌طورمثال، ویدیوهایی همیشه جزو وایرال‌ها هستند که نکات ساده، جذاب و به‌صرفه‌ای به کاربرانشان معرفی می‌کند (مانند دستورپخت غذاها، شیرینی‌ها و غیره). کاربر وفادار نیز پس از استفاده از آنچه دیده است، آن‌قدر خوشحال است که دوست دارد آن‌را با عزیزانش نیز در میان بگذارد.

6. داستان‌ها
یکی از روش‌هایی که می‌توان افراد را به دیدن و دنبال کردن چیزی مجاب کرد، وجود یک داستان خوب است؛ یک قصهٔ گیرا باعث می‌شود که مخاطب همهٔ چیزهایی که در ذهن دارد را کنار بگذارد و تمام وقت خود را صرف داستان جدید کند چراکه قدرت مقاومت در برابر آن را ندارد.

امروزه ویدیوها به بخش لاینفک بازاریابی تبدیل شده‌اند و همان‌طور که ضرب‌المثلی می‌گوید «ارزش یک تصویر بیش از هزار کلمه است!»، با این تفاسیر می‌توان گفت که «ارزش یک ویدیوی خوب بیش از هزاران کلمه است!». 

درواقع، متخصصین شبکه‌های اجتماعی با درنظر گرفتن ۶ مورد بالا، می‌توانند ویدیوهایی از معرفی خدمات و محصولات مختلف در فضای آنلاین منتشر کنند که پس از نشر، تک‌تک کاربرانی که آن‌را مشاهده کرده‌اند به‌عنوان یک کارشناس بازاریابی کمک به نشر آن خواهند کرد.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد؛ چقدر فکر می‌کنید که یک ویدویی وایرال می‌تواند در موفقیت یک کسب‌وکار تأثیرگذار باشد؟ علاوه‌بر این، در فضای مجازی فارسی‌ زبان از چه تکنیک‌هایی می‌توان برای وایرال شدن یک ویدیو استفاده کرد؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید. 

منبع