چه عواملی منجر می‌شوند تا تصمیمات نادرستی در کار و زندگی خود بگیریم؟

چه عواملی منجر می‌شوند تا تصمیمات نادرستی در کار و زندگی خود بگیریم؟

هر انسانی به طور روزمره در شرایطی قرار می‌گیرد که مجبور می‌گردد تا تصمیمی اتخاذ کند، راهی را انتخاب کند، از بین دو چیز یکی از آنها را برگزیند و در موارد حساس‌تر هم از بین دو نفر یکی را به عنوان شریک زندگی انتخاب کند؛ اما در عین حال، تحقیقات علمی حاکی از آنند که برخی چالش‌های ذهنی وجود دارند که افراد را از اتخاذ تصمیمات درست باز می‌دارند و گاهی‌اوقات -بدون آنکه حتی متوجه باشیم- منجر به اتخاذ تصمیمات غیرمنطقی می‌شوند که در این مقاله قصد داریم مهم‌ترین‌های این‌گونه چالش‌های ذهنی را مورد بررسی قرار دهیم. 

Anchoring Bias
فرض کنید که تازه از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اید و به دنبال کار هستید. رزومهٔ خود را برای شرکتی می‌فرستید و به مصاحبه دعوت می‌شوید. زمانی که پای حقوق و مزایا به میان می‌آید، پیشنهادی از طرف کارفرما به شما می‌شود (مثلاً برای ۴۰ ساعت کار کردن در هفته، شما قرار است دو میلیون و دویست هزار تومان دریافتی داشته باشید).

این مبلغ اصطلاحاً Anchoring Price نامیده می‌شود. به عبارت دیگر، این رقم همچون لنگری است که در ذهن شما می‌نشیند و خواه در این شرکت مشغول به کار شوید خواه نشوید، سایر فرصت‌های شغلی را نیز با همین معیار می‌سنجید. مثلاً اگر به شرکت دومی برای مصاحبه دعوت شوید و به شما پیشنهاد دو میلیون سیصد هزار تومان بشود، آن را فرصت کاری خوبی تلقی خواهید کرد و اگر به شما یک میلیون هشتصد هزار تومان آفِر داده شود، به احتمال قریب به یقین آن شغل را قبول نخواهید کرد (البته همیشه استثناهایی هم وجود دارد!)

به طور کلی، ما انسان‌ها به طرز فجیعی روی اطلاعات اولیه‌ای که کسب می‌کنیم حساب باز می‌کنیم و همین حساب باز کردن گاهی‌اوقات به ضرر ما تمام خواهد شد. جالب است بدانیم که شرکت‌های تجاری نیز از این چالش ذهنی مشتریان سوء‌ استفاده کرده و پول بیشتری روانهٔ حساب‌های بانکی خود می‌کنند.

مثلاً شرکت اپل را مد نظر قرار می‌دهیم. این شرکت از ابتدا محصولاتی روانهٔ بازار کرد که -فارغ از کیفیت بالایی که دارند- نسبت به رقبا از قیمت بالاتری برخوردارند. در‌ واقع، استیو جابز یک Anchoring Price در ذهن مشتریان محصولات اپل ایجاد کرد و تا زمانی که شرکت اپل پابرجا باشد، مشتریان از قیمت بالای محصولات اپل شکایت نخواهند کرد!

Availability Heuristic
ما انسان‌ها گاهی‌اوقات به داده‌هایی که در دسترس‌مان قرار دارد، خیلی بیش از اندازه اعتماد می‌کنیم و همین موضوع منجر به این می‌شود که متحمل ضرر شویم. فرض کنیم پدر بزرگی داریم که تریاک، سیگار، قلیان و پیپ می‌کشد و این در حالی است که پدر بزرگ عزیز و دوست‌داشتنی ما ۹۸ ساله است. عمر بیش از نرمال پدر بزرگ به نوعی ما را مجاب می‌کند که «انگار دخانیات آن طور هم که می‌گویند بد نیست چرا که اگر بد بود، حتماً پدر بزرگ من به ۶۰ سال هم نمی رسید!»

Bandwagon Effect
اگر ما در موقعیتی قرار بگیریم که افراد جامعه به یک چیز خاصی اعتقاد و باور داشته باشند، احتمال آنکه ما هم به آن چیز خاص باور و اعتقاد پیدا کنیم به مراتب بیشتر خواهد شد که چنین چیزی اصطلاحاً در علم روانشناسی تحت عنوان Group Thinking شناخته می‌شود.

شاید شما هم در یکسری جلسات کاری شرکت کرده باشید و در بیشتر مواقع چنین جلساتی خیلی مفید نیستند. یکی از دلایل این غیرمفید بودن جلسات این است که Group Thinking (تفکر گروهی) در آن اتفاق می‌افتد. مثلاً سرپرست، مدیر و یا کسی که از همه اعتبار بیشتری در جمع دارد یک چیزی می‌گوید و همین اظهار نظر وی منجر به این می‌گردد تا نظر سایرین را هم تحت‌تأثیر قرار داده شده و جلسه یک‌بُعدی به پیش رود و سایر مدعوین در جلسه نظراتشان تحت‌تأثیر فرد مذکور قرار گیرد.

Blink-spot Bias
یکی از چالش‌هایی که اکثر ما آدم‌ها با آن سر و کار داریم این است که خودمان هم از مدل تصمیم‌گیری خود آگاهی نداریم و این قضیه یک چالش بزرگ محسوب می‌شود. اکثر آدم‌ها فکر می‌کنند که خودشان همواره تصمیم درست را می‌گیرند و این دیگران هستند که راه اشتباه را می‌پیمایند و این مسأله نیز منجر به این می‌گردد تا در زندگی گاهی‌اوقات گمراه شویم.

Choice-supportive Bias
وقتی ما چیزی یا کسی را انتخاب می‌کنیم (مثلاً یک لپ‌تاپ ایسوس می‌خریم)، همواره سعی ما بر این خواهد بود که حس مثبتی در مورد آن چیز داشته باشیم حتی اگر در ارتباط با خرید آن لپ‌تاپ تصمیم اشتباهی گرفته باشیم. این قضیه در مورد پدر و مادرها به شدت دیده می‌شود به این شکل که ایشان باور دارند که فرزند ایشان خوشکل‌ترین، باهوش‌ترین، بامزه‌ترین و ده‌ها ترین دیگر در مقایسه با سایر بچه‌های هم سن و سال است.

Clustering Illusion
گاهی‌اوقات ما آدم‌ها با توهمی روبه‌رو می‌شویم که ما را متمایل به شبیه‌سازی الگویی در رویدادهایی که به صورت تصادفی رخ می‌دهند می‌سازد. مثلاً اگر ۲ روز پشت سر هم از خیابانی رد شویم که در یک نقطهٔ خاصی ماشینی با عبور از داخل خیابان باعث پاشیده شدن آب روی شلوار ما شود، این الگوی ذهنی در ما شکل می‌گیرد که دیگر نباید از آن محل عبور کرد!

Confirmation Bias
متأسفانه ما آدم‌ها از نظرات، پیشنهادها و انتقاداتی خوشمان می‌آید که هم سو با پیش‌فرض‌های ذهنی ما باشند. به عبارت دیگر، همهٔ ما دوست داریم که دیگران ما را تأیید کنند. برای روشن شدن این مسأله مثالی می‌زنیم. فرض کنید که سر کار با یکی از همکاران خود دعوا کرده‌اید و اعصاب شما حسابی خُرد است. پس از اتمام کار و زمانی که به خانه برمی‌گردید، برای پدر، مادر، خواهر، برادر و یا همسر خود شروع به تعریف داستان اتفاق افتاده می‌کنید و سعی می‌کنید که داستان را به نفع خود تمام کنید اما پس از اتمام صحبت‌های شما، مخاطب حق را به همکار شما می‌دهد و از آنجا که این فیدبک در تضاد با پیش‌فرض‌های ذهنی شما است، خیلی فیدبک طرف مقابل را عادلانه نمی‌بینید و از تعریف کردن داستان هم شاید پشیمان شوید.

Conservatism Bias
خیلی از ما انسان‌ها با شرایط، واقعیت‌ها و هنجارهای خاصی بزرگ می‌شویم و زمانی که دنیا کمی تغییر می‌کند، خیلی تمایل به شکستن چارچوب‌های ذهنی خود نداریم و ترجیح می‌دهیم داده‌های قدیمی خود را حفظ کنیم (که این قضیه در بزرگسالان به مراتب بیشتر دیده می‌شود).

Information Bias
اطلاعات زیادی داشتن همیشه هم خوب نیست چرا که هرچه داده‌های ورودی به ذهن ما بیشتر باشند، تصمیم‌گیری هم دشوارتر خواهد شد. خیلی از ما آدم‌ها فکر می‌کنیم اگر در مورد هر چیزی اطلاعات کامل و جامعی داشته باشیم، تصمیمات اتخاذ شده از جانب ما به مراتب درست‌تر خواهند بود اما این در حالی است که این یک چالش ذهنی است که ما همواره دوست داریم به دنبال اطلاعات بیشتر و بهتر باشیم.

Ostrich Effect
تحقیقات حاکی از آنند که بسیاری از سرمایه‌گذاران در شرایط رکود بازار، سرمایهٔ خود را نسبت به زمانی که بازار رونق دارد به مراتب کمتر چک می‌کنند و دلیل این مسأله هم آن است که گاهی‌اوقات ما آدم‌ها خیلی تمایلی به دریافت اطلاعات منفی، خطرناک و بر علیه چارچوب‌های ذهنی‌مان نداریم و همین مسأله منجر می‌گردد تا در آینده تصمیمات نادرستی اتخاذ نماییم.

Outcome Bias
خیلی وقت‌ها ما بر اساس نتایج یک اتفاق یا رویداد شروع به تصمیم‌گیری می‌کنیم فارغ از این اینکه اصلاً آیا در زمان تصمیم‌گیری، تصمیم درست را گرفته‌ایم یا خیر. فرض کنید شما چیزی در حدود ۲۰ میلیون تومان پول در حساب خود دارید و در خیابان در حال گشت زنی هستید که با خودرویی مواجه می‌شوید که پشت آن نوشته شده «برای فروش». با رانندهٔ آن خودرو وارد مذاکره شده و معامله جوش می‌خورد و دو هفته بعد شما خودرویی که ۲۰ میلیون خریده بودید را ۲۳ میلیون می‌فروشید. این سود حدوداً ۱۰ درصدی هرگز بدان معنا نیست که شما در لحظهٔ خرید خودرو تصمیم درست را گرفته‌اید.

Overconfidence
اعتماد به نفس کاذب هم گاهی‌اوقات کار دست ما می‌دهد و مواردی در زندگی ما پیش می‌آید که به خاطر دید نادرستی که نسبت به توانایی‌های خود داریم، تصمیماتی می‌گیریم که در نهایت منجر به شکست ما خواهند شد. جالب است بدانید که این قضیه در مورد افراد خُبره بسیار پررنگ‌تر است. مثلاً یک برنامه‌نویس حرفه‌ای به مراتب بیشتر در معرض اعتماد به نفس کاذب قرار می‌گیرد تا یک برنامه‌نویس مبتدی.

Placebo Effect
وقتی ما باور داشته باشیم که انجام دادن یا انجام ندادن کاری، دارای تأثیر خاصی روی زندگی ما خواهد بود، در بیشتر مواقع آن قضیه درست از آب در خواهد آمد و شاهد این ادعا هم آزمایش‌های فراوانی است که روی بیماران مختلف به‌خصوص کسانی که دارای عارضه‌های روانی هستند انجام شده و نشان داده‌اند که گاهی‌اوقات داروهای غیرواقعی که فقط ظاهرشان واقعی به نظر می‌رسد، دارای تأثیرات واحدی با داروهای واقعی هستند.

Pro-innovation Bias
اکثر شرکت‌های سیلیکون‌ولی مثل مایکروسافت، گوگل، اپل، فیسبوک و … از این رویکرد استفاده می‌کنند تا مشتریان بیشتری را به سمت خدمات و محصولات خود سوق دهند. به عبارت دیگر، گاهی‌اوقات افرادی پیدا می‌شوند که ارزش‌های واقعی یک نوآوری، سرویس و یا محصول جدید را بیش از آنچه که واقعیت هست جلوه می‌دهند و این حس را به مخاطب القاء می‌کنند که محصول جدید ایشان اصلاً نقطهٔ ضعفی ندارد و همین مسأله منجر به این می‌گردد تا مشتریان تصمیم درستی اتخاذ نکند.

Recency
معمولاً ما آخرین داده‌های ورودی به ذهنمان را نسبت به داده‌هایی که قبلاً دریافت کرده‌ایم -هرچند هم که درست باشند- ارجحیت می‌دهیم. فرض کنیم فردی مبتدی هستیم که می‌خواهیم وارد حوزهٔ برنامه‌نویسی شویم. در گذشته چندین مقاله در مورد زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف، میزان درآمد آنها در نقاط مختلف جهان، دشواری یادگیری و … خوانده‌ایم و تصمیم نهایی را گرفته‌ایم که مثلاً زبان برنامه‌نویسی جاوا را یاد بگیریم.

حال خبرنامه‌ای در ایمیل خود می‌بینید مثلاً تحت عنوان The Best Programming Language in 2017 و پس از خواندن آن مقاله، متوجه می‌شوید که نگارنده، زبان برنامه‌نویسی پایتون را نسبت به رقبا از آیندهٔ درخشان‌تری قلمداد کرده است. در چنین شرایطی، خواننده بدون مد نظر قرار دادن صحت اطلاعات موجود در خبرنامه، تا حد زیادی اطلاعات گذشتهٔ خود را نادیده می‌گیرد و مجدد بر سر دوراهی قرار می‌گیرد چرا که اطلاعات جدید از تاثیرگذاری بیشتری روی وی برخوردارند.

Salience
خیلی از افراد تمایل دارند تا ویژگی‌هایی که راحت‌تر به چشم می‌آیند را در مورد یک چیز، شخص و … مد نظر قرار دهند. این قضیه در مورد ازدواج خیلی پررنگ است چرا که افراد ویژگی‌های ظاهری که راحت‌تر می‌توان آنها را مد نظر قرار داد را به عنوان داده‌هایی برای تصمیم‌گیری نهایی در نظر می‌گیرند.

Selective Perception
برخی مواقع هم ما انتظاراتی که در ذهن خود در مورد یک رویداد داریم منجر به این می‌گردد که دنیای واقعی را از همان زاویه نگاه کنیم. در انتخاب شغل، هر کسی دوست دارد که محل کاری خوب، پویا و با حقوق عالی داشته باشد. اینها همه انتظارات ما هستند اما به هیچ وجه به این معنی نمی‌باشند که این چنین دیدگاهی که فقط از ذهن ما نشآت گرفته را در مورد محل کار خود بیابیم.

Stereotyping
این یکی از فاحش‌ترین اشتباهاتی است که ما مرتکب می‌شویم به این صورت که وقتی فردی به گروه خاصی متعلق است، کلیهٔ ویژگی‌های آن گروه اعم از خوب و بد را به فرد مذکور مرتبط می‌سازیم. برای روشن شدن این مسأله مثالی می‌زنیم.

فرض کنید که قرار است با آقایی که استاد دانشگاه است ازدواج کنید. معمولاً پیش‌فرض آدم‌ها این است که اساتید دانشگاه آدم‌های باشخصیت، باوقار، کاملاً علمی، باادب و … هستند. در‌ واقع، ویژگی‌هایی که جامعه از بچکی در ذهن ما در مورد اساتید دانشگاه شکل داده را به همهٔ این گروه از جامعه اطلاق می‌کنیم که این کاری بس اشتباه است (در این مورد خیلی نیازی به مثال زدن نیست چرا که اگر کمی به ذهن خود رجوع کنید، اساتید دانشگاه زیادی را می یابید که یک فردی با شغل سطح پایین را به آنها ترجیح خواهید داد!)

Survivorship Bias
برخی مواقع هم برای ما پیش می‌آید که ما به جای آنکه روی تمامی شاهد مثال‌ها تمرکز کنیم، صرفاً روی مثال‌های خاصی از یک چیز، شخص، رویداد و … فوکوس می‌کنیم. برای روشن شدن این مسأله مثالی می‌زنیم. امروزه واژهٔ استارتاپ به کرات دیده می‌شود و گویی مُد شده است که آدم‌ها یک استارتاپ راه بیندازند.

با توجه به اینکه ما شنیده‌ایم استیو جابز از گاراژ خانهٔ پدرش شرکت اپل را شروع کرد، یا مارک زاکربرگ در خوابگاه دانشگاه ایدهٔ فیسبوک را عملی ساخت و بسیاری مثال دیگر که اکنون سرمایه هنگفتی دارند، ما بر این باوریم که تمامی استارتاپ‌ها به موفقیت می‌رسند که این چیزی بس اشتباه است (آمار و ارقام حاکی از آنند که در کشورهای جهان اول چیزی در حدود ۳٪ از استارتاپ‌ها به موفقیت جهانی می‌رسند و این در حالی است که این آمار در ایران مسلماً کمتر هم خواهد بود!)

Zero-risk Bias
جامعه‌شناسان دریافته‌اند که بشر عاشق قطعیت، شفافیت و عدم سردرگمی است حتی اگر این شفافیت به ضرر وی تمام شود. زمانی که ما در شرایطی قرار بگیریم که هیچ‌گونه ریسکی وجود نداشته باشد، حالتی که خیال ما از بابتش راحت باشند، می‌تواند به ضرر ما تمام شود. برای روشن شدن این مسأله مثالی می‌زنیم.

فرض کنید که شما به عنوان کارآموزی وارد یک شرکت برنامه‌نویسی می‌شوید. شرکت برنامه‌نویسی این شرط را برای شما می‌گذارد که ظرف مدت دو ماه می‌بایست مثلاً به توسعهٔ اپلیکیشن برای اندروید مسلط شوید که در غیر این صورت، امکان همکاری دراز مدت با شما وجود نخواهد داشت. در چنین شرایطی شما تمام تلاش خود را به کار می‌بندید تا در آن بازه، برنامه‌نویسی اندروید را بیاموزید.

حال بیاید شرایط را به گونهٔ دیگری فرض کنیم. شما وارد یک شرکت دولتی می‌شوید که نیاز به کارآموز برنامه‌نویسی اندروید دارند. مدت کارآموزی شما صرفاً دو ماه است و در این مدت می‌بایست چیزی یاد بگیرید. اما اینجا یک تفاوت فاحش وجود دارد؛ چه شما در این بازهٔ زمانی توسعهٔ اپ اندروید را فرا بگیرید و چه چیزی یاد نگیرید، پس از دو ماه شما به استخدام دولت درخواهید آمد.

در‌ واقع، در شرایطی که برخی چیزها برای ما شفاف هستند و خیال ما از نتیجه راحت است، ما هم خیلی تلاش نخواهیم کرد تا به نتیجهٔ مطلوب دست یابیم چرا که می‌دانیم به فلان چیز، فلان فرصت، فلان پول و … دست خواهیم یافت (شاید یکی از دلایلی که برخی بچه‌های خانواده‌های مرفه در زندگی خود خیلی موفق نمی‌شوند هم همین باشد که خیال ایشان راحت است که پدر حامی مالی وی در همهٔ زمینه‌ها خواهد بود!)

آنچه در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت، برگرفته از تحقیقات علمی است که در مجلهٔ بیزینس اینسایدر بریتانیا منتشر شده است و این در حالی است که ما همیشه و در همه جا استثنائاتی داریم و موارد بالا هرگز بدان معنا نیستند که همیشه ما با چنین چالش‌های ذهنی رو‌به‌رو خواهیم بود.

نظر شما چیست؟ آیا تاکنون در چنین دام‌های ذهنی گیر افتاده‌اید؟ در صورتی که تجربهٔ مشابهی دارید، می‌توانید نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و دیگر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع


بهزاد مرادی