از کجا بدانم دولوپر خوبی هستم؟

از کجا بدانم دولوپر خوبی هستم؟

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که شروع به یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی نموده باشید و پس از مدتی در مورد این‌که به سطح مهارت مطلوبی رسیده‌اید یا نه دچار تردید شده و از خود پرسیده باشید که از کجا بدانم برنامه‌نویس خوبی هستم؟ یا این‌که باید چکار کنم تا به برنامه‌نویس خوبی تبدیل شوم؟ در این مقاله معیارها و متریک‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که شما را در یافتن به سؤالات فوق یاری خواهند کرد.

مواردی مانند تجربیات شخصی،‌ مطالعهٔ‌ کتاب، گذراندن دوره‌های مرتبط،‌ کار مشترک با برنامه‌نویسان خوب و همچنین مشارکت در پروژه‌های‌های اپن‌سورس می‌توانند در تبدیل شدن شما به یک برنامه‌نویس خوب مؤثر باشند؛ از سوی دیگر، بازخورد‌هایی که در حین انجام تمرینات، گذراندن آزمون پایان دوره و … دریافت می‌کنید دیدگاه شما در مورد میزان مهارتی که کسب نموده‌اید را تعیین می‌کنند.

اما درنهایت اگر بخواهید پاسخ سؤال خود را بگیرید که آیا برنامه‌نویس خوبی هستید یا نه، یک معیار خیلی خوب در دسترس دارید که باید روی آن کار کنید و آن‌هم چیزی نیست جز این‌که آیا به‌عنوان یک برنامه‌نویس، کدهای خوبی می‌نویسید؟ پس اگر قرار باشد برنامه‌نویس خوبی باشید، الزاماً باید کدهای خوبی بنویسید.

به‌طورکلی منظور از کد خوب چیست؟
همهٔ‌ کدها به این خاطر ایجاد شده‌اند تا تسک‌ها و وظایفی را تکمیل نموده و به انجام برسانند؛ صرف‌نظر از میزان پیچیدگی تسک‌های مختلف، کد خوب کدی است که بتواند تسک موردنظر را انجام دهد. پس اگر می‌خواهید بدانید که کد خوبی نوشته‌اید یا نه، باید از خود بپرسید که آیا فلان کد، من را به اهداف مورد نظرم می‌رساند؟ برای پاسخ به این سؤال، می‌توانید کدهای خود را تست کنید.

اگر با کدی که نوشته‌اید به اهداف تعیین‌شدهٔ خود نرسیدید، هرگز نگران نباشید؛ نرسیدن به اهداف، درس خوبی به شما می‌دهد و به شما می‌گوید که کجا کمبود دارید و نیاز به یادگیری چه‌چیزی دارید. دقت داشته باشید که به انجام رساندن اهداف تنها مشخصهٔ کدهای خوب نیست. اگر واقعاً می‌خواهید بدانید که کد خوبی نوشته‌اید یا نه، باید به موارد زیر نیز دقت کنید:

آیا کد شما خوانایی کافی دارد؟
کد خوب کدی است که به‌صورت مختصر و مفید و به ساده‌ترین شکل ممکن نوشته شده باشد؛ کدی که به این صورت نوشته شده،‌ به‌راحتی برای دیگر دولوپرها قابل‌درک بوده و به‌اصطلاح خوانا است. به‌عنوان یک قانون کلی، سعی کنید کدهای طولانی ننویسید؛ به‌عنوان مثال، اگر می‌توانید کاری را با یک خط کد انجام دهید، دلیلی برای طولانی‌تر کردن آن وجود ندارد.

موضوع دیگری که رعایت آن به افزایش خوانایی سورس‌کد کمک می‌کند‌، مستندسازی سورس‌کد است؛ کدهای خود را مستند کنید و توضیح دهید که هر بخش از آن چه کاری انجام می‌دهد. پس به‌طور خلاصه، یک کد خوانا کدی است که ساده،‌ کوتاه و مستند باشد.

آیا تصحیح و توسعهٔ کدهای شما آسان است؟
در دنیای واقعی، همواره نیازها و شرایط درحال تغییر هستند؛ ممکن است کد خوبی را بنویسید اما با تغییر شرایط و نیازها، کد نوشته شده دیگر مناسب شرایط جدید نبوده و نیاز به تغییر داشته باشد. ممکن است کدی در شرایط جدید هنوز هم مناسب باشد اما نیاز به توسعهٔ‌ بیشتری داشته باشد. برنامه‌نویس خوب همیشه آینده‌نگر بوده و به تغییر و تحولات بعدی نیز فکر می‌کند؛ بنابراین کدهای خود را همواره به‌نحوی بنویسید که توسعه و تغییر آن‌ها آسان باشد.

آیا بهره‌وری را در کدهای خود رعایت کرده‌اید؟
بهره‌وری از چند جزء مختلف تشکیل شده است؛ سرعت اجرا،‌ فضایی که از مموری و سی‌پی‌یو درگیر کد می‌شود و … از جملهٔ این اجزاء هستند و خبر خوب این‌که همهٔ این موارد به‌راحتی قابل‌بررسی هستند. در مورد اکثر زبان برنامه‌نویسی، ابزارهایی برای بررسی این موارد وجود دارند. سعی کنید با این ابزارها آشنا شده، از آن‌ها استفاده کنید و ببینید که با آگاهی از این موارد چگونه می‌توانید بهره‌وری کدهای خود را افزایش دهید.

آیا در کد نوشتن سریع هستید؟
هنگامی که به‌تازگی یادگیری زبانی را شروع کرده‌اید، سرعت کدنویسی اهمیت زیادی ندارد؛ در این مرحله مهم این است که مفاهیم را بیاموزید و با ساختار و کاربرد هر کد آشنا شده و بااستفاده از آن بتوانید مسائل را حل کنید. اما پس از این‌که به‌قدر کافی مهارت کسب نمودید که بتوانید مسائل را حل نموده، بهره‌وری و خوانایی را رعایت نموده و کدی بنویسید که توسعه و تغییر آن آسان باشد،‌ آن‌گاه نوبت به تمرین سرعت می‌رسد. یعنی باید سعی کنید همهٔ این موارد را در مدت زمان کوتاه‌تری انجام دهید.

درواقع،‌ با مدیریت زمان خود در مورد انجام تسک‌های اصلی و فرعی،‌ خودکار نمودن تست‌ها و استفاده از ابزارهای مناسب و تمرکز ذهن، می‌توانید تا حد زیادی بر سرعت کدنویسی خود بیفزایید.

نکتهٔ‌ پایانی این‌که اگر با چند دولوپر دیگر به‌صورت تیمی کد می‌زنید، دقت داشته باشید که علاوه‌بر رعایت همهٔ موارد گفته شده باید خود را با اصول کار تیمی نیز هماهنگ کنید تا بتوانید به یک برنامه‌نویس خوب تبدیل شوید. بدیهی است که رعایت این موارد پایان راه نیست و پیشرفت و کسب مهارت، موضوعی است که همواره و هر روز باید به آن پرداخت.

دیدگاه شما چیست؟ شما در مواردی که در این مقاله مطرح شد مهارت خود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ به‌نظر شما یک برنامه‌نویس خوب چه مهارت‌های دیگری دارد و چه نکاتی را رعایت می‌کند؟ دیدگاه‌ها و  تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان به اشتراک بگذارید.

منبع


رائفه خلیلی