راه‌کارهای گوگل جهت تست نرم‌افزار در سرویس‌ بهداشتی!

راه‌کارهای گوگل جهت تست نرم‌افزار در سرویس‌ بهداشتی!

تست به بخشی لاینفک از فرایند توسعهٔ نرم‌افزار تبدیل شده است؛ زمانی که خواه خودمان و خواه دیگر دولوپرها فیچر جدیدی به سورس‌کد اضافه می‌کنند، نیاز به تست کردن محصول داریم که گاهی این فرایند به‌صورت دستی انجام می‌شود و گاهی‌اوقات هم از طریق یونیت تست‌ها.

به‌خاطر اهمیت موضوع تست نرم‌افزار، تعدادی از Googlerها (دولوپرهای گوگل) گروهی تحت‌عنوان Google Testing Grouplet تشکیل داده‌اند که هدف اصلی‌شان تمرکز بر فرایند تست نرم‌افزار است.

جالب است بدانیم که این گروه از گوگلرها مفهومی تحت‌عنوان Testing on the Toilet به‌معنی «تست نرم‌افزار در سرویس بهداشتی» را باب کرده‌اند که از آن طریق درصدد هستند تا دیگر دولوپرهای گوگل را تشویق به نوشتن تست‌های نرم‌افزاری خوب کرده و الهام‌بخش ایشان باشند!

این گروه نکته‌های مختلفی -از Type Hint گرفته تا Dependency Injection و غیره- را در سرویس‌های بهداشتی دفاتر گوگل نصب می‌کنند تا در آن زمان نیز دولوپرها را درگیر حل مسأله کنند.

پس از راه‌ افتادن این حرکت، هم فیدبک‌های مثبت دریافت شده و هم فیدبک‌های منفی (جالب است که این اقدام حتی در روزنامهٔ واشنگتن‌پست نیز بازتاب داشته است). به‌طور مثال، یکی از دولوپرهای گوگل که ظاهراً خیلی از این حرکت خوشش نیامده است در کامنتی اعلام کرده است:

آمدم دستشویی کنم، می‌شه جان مادرتون اینجا دیگه دست از سرم بردارید؟

به گفتهٔ نمایندهٔ این گروه، هدف اصلی از انتشار این خبر و به اشتراک گذاشتن چنین راه‌کاری با دیگر دولوپرهای دنیا این بوده تا نشان دهند که فرایند تست نرم‌افزار چقدر برای گوگل مهم است و این درحالی است که از راه‌ها و مکان‌های غیرمعمول -همچون سرویس بهداشتی- نیز می‌توان برای نشر علم و آگاهی‌رسانی نیز استفاده نمود.

در پایان هم یادآوری این نکته ضروری است که این گروه نسخهٔ قابل پرینتی از این نکات را در وبلاگ testing.googleblog.com منتشر می‌کند که علاقمندان می‌توانند درصورت تمایل از آن‌ها استفاده نمایند.

حال نوبت به‌ نظرات شما می‌رسد؛ به‌نظر شما آیا راه‌کارهایی از این دست -که گاهی‌اوقات غیرمعمول به‌نظر می‌رسند- می‌توانند به دولوپرها به بهبود فرایند‌های کاری‌شان کمک کنند؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را در این رابطه با ما و سایر کاربران سکان به اشتراک بگذارید.

منبع


بهزاد مرادی