آشنایی با EditorConfig: مدیریت استایل سورس‌کد در ادیتورهای مختلف

آشنایی با EditorConfig: مدیریت استایل سورس‌کد در ادیتورهای مختلف

EditorConfig پلاگینی است که به دولوپرها کمک می‌کند تا بتوانند استایل‌های کدنویسی مدنظر خود را در ادیتورها و IDEهای مختلف حفظ کنند تا از این طریق پس از سوئیچ کردن بین ادیتورهای مختلف، به‌خاطر اختلاف فضای محیط کدنویسی دچار سردرگمی نشوند.

به‌طورکلی، نحوهٔ استفاده از EditorConfig بدین شکل است که در فایل به‌خصوصی، فرمت‌ها و استایل‌های مدنظر را وارد کرده سپس بااستفاده از پلاگین‌های اختصاصی هر ادیتور یا IDE، می‌توان این فایل را مورد استفاده قرار داده و از فرمت یکسانی -همچون Syntax Highlighting یکسان و غیره- در ادیتورهای مختلف برخوردار بود تا در صورت سوئیچ کردن بین ادیتورهای مختلف، دولوپری که به یک نوع هایلایت سورس‌کد و یا یک نوع فرمت نمایش کدها عادت کرده است، سردرگم نشود.

به‌عنوان مثال، آنچه در ادامه می‌بینید محتویات فایلی تحت‌عنوان editorconfig. است که این امکان را به دولوپر می‌دهد تا برخی استایل‌ها -همچون Indentation- را در زبان‌های پایتون و جاوااسکریپت مشخص سازد:

# EditorConfig is awesome: http://EditorConfig.org

# top-most EditorConfig file
root = true

# Unix-style newlines with a newline ending every file
[*]
end_of_line = lf
insert_final_newline = true

# Matches multiple files with brace expansion notation
# Set default charset
[*.{js,py}]
charset = utf-8

# 4 space indentation
[*.py]
indent_style = space
indent_size = 4

# Tab indentation (no size specified)
[Makefile]
indent_style = tab

# Indentation override for all JS under lib directory
[lib/**.js]
indent_style = space
indent_size = 2

# Matches the exact files either package.json or .travis.yml
[{package.json,.travis.yml}]
indent_style = space
indent_size = 2

سازوکار این پلاگین بدین صورت است که وقتی در ادیتور دلخواه خود فایلی را باز می‌کنید، EditorConfig به‌دنبال فایلی تحت‌عنوان editorconfig. گشته و درصورت پیدا کردن چنین فایلی، تنظیمات اعمال شده در آن‌را را فراخوانی می‌کند.

از جمله ادیتورها و IDEهایی که از EditorConfig پشتیبانی می‌کنند می‌توان به ویژوال‌ استودیو، ویژوال استودیو کد، اتم، برکتس، اکلیپس، سابلایم، نودپد++ و دیگر ادیتورهای معروف نام برد.

منبع