3 اشتباه دولوپرها در مصاحبه‌های استخدامی که باید از آن‌ها پرهیز کرد!

3 اشتباه دولوپرها در مصاحبه‌های استخدامی که باید از آن‌ها پرهیز کرد!

برای به‌دست آوردن یک موقعیت شغلی در یک شرکت نرم‌افزاری، بدون شک باید قابلیت‌های خود را چه در زمینهٔ کاری و چه در زمینهٔ مهارت‌های ارتباطی به رخ فرد مصاحبه‌کننده بکشانیم و به صاحبان آن شرکت ثابت کنیم که اهداف شرکتشان را به‌خوبی درک کرده‌ایم. به رخ کشیدن این همه توانایی یک راه بیشتر ندارد و آن هم شرکت در مصاحبه‌های شغلی است. مصاحبهٔ ما با مسئول استخدام، بهترین زمانی است که می‌توان به شرکت مذکور کمک کرد تا تصمیم نهایی را برای استخدام ما به‌عنوان بهترین گزینهٔ ممکن برای موقعیت شغلی مهندسی نرم‌افزار درنظر بگیرد. برخی از شرکت‌ها به پرسیدن سؤال‌های غیرمنتظره معروف هستند اما بیشتر آن‌ها خیلی ساده تنها به‌دنبال استخدام یک مهندس معمولی هستند که آمادگی کار تیمی را داشته باشد. اگر شما هم یک برنامه‌نویس هستید که روزی بر روی یکی از این صندلی‌ها خواهید نشست، با این این 3 اشتباه دولوپرها آشنا شوید و سعی کنید از تکرار آن‌ها در مصاحبه‌های شغلی جلوگیری کنید.

۱. عدم داشتن اطلاعات کافی
حتی اگر قرار است در یک روز به 10 مصاحبهٔ متفاوت بروید، برای هر کدام از آن‌ها جداگانه آماده شوید؛ مطالعه در مورد این‌که هر شرکت برای دستیابی به اهدافش چه کارهایی را انجام می‌دهد، یک اصل پایه‌ای است چراکه به‌طور حتم بیشتر سؤالات در مصاحبه در این مورد خواهند بود و داشتن آمادگی لازم شما را یک قدم به کار موردنظر نزدیک‌تر می‌کند.

مدیران منابع انسانی که وظیفهٔ مهم استخدام فرد مناسب را نیز برعهده دارند، به‌طور حتم بهترین گزینه برای قانع کردن رؤسای رده‌بالا در این‌که شما اطلاعات کافی در مورد شرکت و دورنمای آن دارید هستند و اینجا است که مطلع بودن از مأموریت و چشم‌انداز شرکت مدنظر، می‌تواند راه را جهت استخدام در آن شرکت هموارتر سازد.

برقراری ارتباط مؤثر با مسئول استخدام همچنین فرصتی مناسب برای نشان دادن مهارت‌های ارتباطی و تعامل با دیگران نیز هست؛ وقتی با دست پر برای مصاحبه حاضر می‌شوید، به مثابهٔ دانش‌آموزی هستید که تمامی تکالیف خود را با دقت کافی انجام داده، درس‌هایش را خوانده و بی‌صبرانه منتظر امتحان است. به‌طور معمول، از میان افراد با مهارت‌های یکسان کاری، فردی پشت یکی از میزهای شرکت خواهد نشست که اهداف شرکت را به‌خوبی درک کرده باشد.

2. عدم داشتن تمرین کافی
احتمال این‌که مصاحبه‌گر شما نگاهی به رزومهٔ شما بیندازد، اصلاً دور از ذهن نیست؛ خود را برای توضیح دادن آماده کنید و به او بگویید که در بک‌گراند کاری شما چه گذشته است و چرا فکر می‌کنید صندلی خالی آن شرکت باید از آن شما باشد. برای اطلاعات دادن در مورد شرکت‌های قبلی و این‌که مهارت‌های فعلی خود را کجا و چگونه کسب کرده‌اید هم آماده باشید.

از تمرین برای توضیح دادن آنچه در رزومهٔ‌تان نوشته‌اید غافل نشوید به‌خصوص نکاتی که فکر می‌کنید لازم است سایر افراد در مورد شما بدانند (برای آشنایی بیشتر در مورد نوشتن یک رزومهٔ حرفه‌ای‌ به‌عنوان یک دولوپر، می‌توانید به مقالهٔ چگونه یک روزمهٔ خوب به‌عنوان برنامه‌نویس یا توسعه‌دهنده بنویسیم؟ مراجعه نمایید).

مدیران HR همچنین ممکن است سؤالاتی از شما بپرسند که کاملأ بی‌ربط به کارتان باشند اما در این خصوص اصلاً نگران نباشید! هدف از این کار، آشنایی بیشتر با شخصیت شما است و این‌که آیا پویایی کافی برای حضور در تیم کاری آن‌ها را دارید یا خیر. این سؤالات عمدتأ چیزهایی از قبیل چگونه سپری کردن اوقات‌فراغت، روش‌های فردی شما برای مقابله با موانع کاری و یا استراتژی‌های شما برای رد شدن از این دست موانع هستند. آمادگی داشتن برای پاسخ به چنین پرسش‌های شخصی نیز کار عاقلانه‌ای است (البته اگر به ۱ یا ۲ سؤال پاسخ ندهید و یا کمی بیشتر در مورد آن‌ها تأمل کنید، هیچ‌چیز از ارزش‌های شما کم نخواهد کرد).

۳. وارد نشدن به عمق مطلب
در مراحل ابتدایی مصاحبه، تمام تمرکز خود را بر روی ثابت کردن خود به‌عنوان یک برنامه‌نویس قابل بگذارید و توضیحات در مورد مسائل تکنیکی و بحث‌های پیچیده را به زمانی دیگر موکول کنید. سعی کنید پرسش‌ها را با ساده‌ترین زبان ممکن توضیح دهید چراکه قطعأ به این روش سریع‌تر پاسخ خواهید داد. هرچه سریع‌تر از این مرحله عبور کنید، زودتر به مراحل اصلی می‌رسید و شاید بتوانید به کار مورد علاقهٔ‌تان چنگ بزنید.

مسئولین استخدام پس از عبور از مراحل اولیه، اکنون به دنبال پیدا کردن عمق مهارت‌های شما هستند اما باز هم جای نگرانی نیست! هرآنچه در توان دارید برایشان رو کنید. آن‌ها جذب افرادی می‌شوند که بتوانند چیزی را که پیش از این نمی‌دانسته‌اند به آن‌ها بیاموزند. فارغ از این‌که مطلب چقدر ساده است، آن‌را به بهترین شکل بیان کنید و تحت هیچ عنوان در این مورد که فرد مقابل شما چه‌چیز را می‌داند و در مورد چه‌چیز اطلاعات ندارد، قدرت‌نمایی نکنید.

اشاره کردن به تمایل خود به یادگیری مستمر را هم از قلم نیندازید؛ هیچ‌گاه از یاد نبرید که شما قرار است به‌عنوان یک متخصص وارد آن مجموعه شوید، بنابراین ورود به عمق دانسته‌هایتان کمترین لطفی است که می‌توانید در حق خودتان بکنید و شرایط استخدام را تسهیل نمایید.

در پایان هم لازم به‌ذکر است که اگر تمایل به آشنایی با فرصت‌های شغلی برنامه‌نویسی در شرکت‌های نرم‌افزاری ایرانی دارید، با مراجعه به سرویس کاملاً رایگان استخدام برنامه نویس (جابز) سکان آکادمی، می‌توانید از آخرین فرصت‌های شغلی تخصصی موجود مطلع گردید.

منبع