مقایسهٔ راه‌کارهای Azure مایکروسافت و AWS آمازون در زمینهٔ کلود از دید استک اورفلو

مقایسهٔ راه‌کارهای Azure مایکروسافت و AWS آمازون در زمینهٔ کلود از دید استک اورفلو

در این مقاله به بررسی و مقایسهٔ تکنولوژی Azure از مایکروسافت و وب‌سرویس شرکت آمازون (Amazon Web Services) یا به‌اختصار AWS در زمینهٔ کلود از نگاه بررسی‌های صورت گرفته توسط سایت استک اورفلو خواهیم پرداخت.

چگونه این دو پلتفرم کلود مقایسه می‌شوند؟
پیش‌تر در مطلبی با عنوان Stack Overflow Trends: امکانی جدید و رایگان برای ارزیابی محبوبیت زبان‌های برنامه‌نویسی، سرویسی از سایت محبوب استک اورفلو را معرفی کردیم که بااستفاده از آن می‌توان اطلاعات و آمار دقیقی دربارهٔ محبوب‌ترین‌های حوزهٔ برنامه‌نویسی و فناوری به‌صورت رایگان کسب نمود؛ این سرویس، اطلاعات خود را براساس آنالیزهای انجام شده از تعداد پرسش و پاسخ‌های ثبت شده پیرامون یک موضوع به کاربران ارائه می‌کند.

آماری که از سال 2008 تاکنون ثبت شده است، حاکی از آن است که گرچه در آن سال‌ها تنها کمتر از 1% از کل موارد مطرح شده در این سایت، دربارهٔ AWS و Azure  بوده است اما نمودارهای مربوط به این ۲ موضوع همواره روندی صعودی داشته‌اند و هم‌اکنون بیش از 5% از پرسش‌های جدید سایت استک اورفلو به آن‌ها مربوط است. همچنین در اواخر سال 2011، شاهد بیشترین رشد لاگ و ترافیک ثبت شده پیرامون این ۲ موضوع هستیم.

اگرچه همان‌طور که گفته شد در ۶ سال گذشته این ۲ عنوان دارای رشدی قابل‌توجه بوده‌اند، اما AWS از سال 2012 سرعت رشد بیشتری داشته و همچنین تعداد دفعات بازدید از پرسش‌های مطرح شده پیرامون آن نیز به نسبت Azure مایکروسافت بیشتر بوده است.

یکی از دلایلی که بیشترین تأثیر را در انتخاب یکی از ۲ موضوع عنوان شده توسط دولوپرها دارا است، زبان‌های برنامه‌نویسی و تکنولوژی‌هایی است که از آن‌ها استفاده می‌کنند؛ باتوجه به نتایج ارائه شده، همان‌طور که انتظار می‌رود اکثر دولوپرهای #C از Azure استفاده می‌کنند، اما دولوپرهای دیگر ترجیح می‌دهند گزینه‌ای را انتخاب کنند که آزادی‌ عمل بیشتری در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد (به‌عبارت دیگر، تمایل آن‌ها به AWS آمازون است).

دولوپرهای Node.js ،Python و Ruby اغلب پرسش‌های AWS را با اولویت بیشتری به نسبت Azure مطرح کرده‌اند و به‌طورکلی دولوپرهای C و ++C کمتر پرسش‌هایی درباره موضوعات مربوط به پلتفرم‌‌های کلود مطرح کرده‌اند چراکه کلود محیط رایجی برای ارائهٔ اپلیکیشن‌های توسعه داده شده توسط دولوپرهای این حوزه نمی‌باشد (دولوپرهای زبان C بیشتر در حوزهٔ سیستم‌عامل‌ها و سیستم‌های امبدد فعال هستند و دولوپرهای زبان ++C هم بیشتر در حوزهَ توسعهٔ نرم‌افزار، گیم و ... فعالیت می‌کنند).

همچنین مشخص شده است دولوپرهای فرانت‌اند و طراحان وب که پرسش‌های مربوط به HTML را بیشتر از سایرین مطرح نموده‌اند تمایل زیادی به موضوعات کلود ندارند، چراکه مسئولیت انجام تنظیمات پلتفرم‌های مورد نیاز برای اجرای نهایی کدها اغلب با دولوپرهای بک‌اند می‌باشد.

مورد دیگری که می‌تواند بر انتخاب دولوپرها تأثیرگذار باشد، زمینهٔ کاری است که در آن مشغول به فعالیت هستند؛ اگرچه به‌طور‌کلی AWS در بسیاری از صنایع بیشتر مورد جستجو قرار گرفته است اما در صنایعی همچون انرژی به Azure علاقهٔ بیشتری وجود دارد (آنالیزهای بیشتر نشان می‌دهد دلیل این علاقه‌مندی، استفادهٔ بیشتر صنایع این‌چنینی از محصولات مایکروسافت است). درعین‌حال، AWS در صنایع مربوط به وب و نرم‌افزار و به‌ویژه شرکت‌های فعال در زمینهٔ سرگرمی و انواع مدیا محبوبیت بیشتری دارد.

جستجوی دانشجویان و محققان و فعالان فضای آکادمیک نیز به‌طور تقریبی هر ۲ موضوع را پوشش می‌دهد، اما Azure توانسته است در این زمینه قدری از AWS پیشی بگیرد.

یکی دیگر از نکات قابل‌توجه در نتایج استک اورفلو مقایسهٔ کشورها در میزان علاقه‌مندی به موضوعات مرتبط با کلود است؛ این آمار از ماه جولای 2016 تا جوئن 2017 تهیه شده است. مطابق این آمار، دولوپرهای کشورهای استرالیا، ژاپن، انگلستان و ایالات متحده به نسبت کشورهایی نظیر اندونزی، چین و روسیه پرسش‌های بیشتری در ارتباط با این پلتفرم‌ها مطرح نموده‌اند.

در این میان، کاربران هلند نیز تقریباً دربارهٔ Azure چیزی در حدود ۲ برابر AWS جستجو نموده‌اند؛ شاید دلیل این موضوع تعداد زیاد دیتاسنترهای مربوط به مایکروسافت در این کشور و در نتیجهٔ آن تعداد دولوپرهای فعال در زمینه کلود بااستفاده از Azure باشد.

منبع


علی فلاحی