آشنایی با Nitrux: زیباترین نسخهٔ حال حاضر لینوکس

آشنایی با Nitrux: زیباترین نسخهٔ حال حاضر لینوکس

چه اتفاقی می‌افتد زمانی که گروهی از عالی‌ترین طراحان UI روی نسخهٔ لینوکس خودشان کار می‌کنند؟ پاسخ ساده است: Nitrux پدید می‌آید! نیتروکس توزیعی جدید از لینوکس است که بر طراحی حرفه‌ای تمرکز دارد؛ این توزیع، محیط دسکتاپ Nomad را معرفی می‌کرده که مبتنی‌بر محیط‌های KDE Plasma5 و Qt ساخته شده‌ است.

گرچه نیتروکس برپایهٔ Ubuntu ساخته شده‌ است، اما کمی متفاوت است از سایر توزیع‌های برگرفته از Ubuntu است به دلیل این‌که از مدل توسعهٔ غیرپایدار (Unstable Dev Branch) استفاده می‌کند؛ بنابراین، نسخهٔ منتشرشدهٔ فعلی Nitrux 1.0 برپایهٔ نسخهٔ کماکان درحال توسعهٔ Ubuntu 17.10 ساخته شده است! 

ظهور دوبارهٔ توزیع قدیمی Nitrux Linux
اگر تصور می‌کنید که نام نیتروکس را قبلاً شنیده‌اید اما به‌خاطر نمی‌آورید در کجا، اجازه دهید کمی به شما کمک کنیم؛ قبلاً همین تیم توسعه توزیعی با نام Nitrux Linux را به بازار عرضه می‌کرد که همانند نسخهٔ فعلی، آن نسخهٔ قدیمی نیز بر روی Dev Branch درحال توسعهٔ Ubuntu ساخته شده بود و از KDE 4 به‌عنوان محیط دسکتاپ استفاده می‌کرد (این نسخه از تم مشهور Nitrux نیز برای محیط دسکتاپ استفاده می‌کرد). پس چه چیزی موجب شد تا آن‌ها نسخهٔ لینوکسی را که درحال ارتقاء به نسخهٔ ۷ بود را بازبینی کنند و آن‌را به‌عنوان Nitrux 1.0 ریبرندینگ کنند؟ به گفتهٔ تیم نیتروکس:

آن نسخه از نیتروکس برپایهٔ (Ubuntu (15.10 ساخته شده بود که آخرین نسخه‌اش 7.15 بود؛ ما توسعهٔ آن نسخه رو به‌دلیل مشکلی که با systemd و networkmanager داشتیم، متوقف کردیم. طی آن مدت، اوبونتو از upstart به systemd منتقل شد و پشتیبانی systemd زیاد بی‌عیب و نقص نبود. چون‌که ما از مدل درحال توسعهٔ اوبونتو استفاده می‌کردیم (Dev Branch)، این انتقال به نیتروکس ضربه زد. نسخهٔ فعلی نیتروکس نیز برپایهٔ Dev Branch اوبونتو ساخته می‌شود اما درعین‌حال آپدیت‌های پشت‌سرهم ارائه می‌دیم.

آشنایی با برخی بارزترین فیچرهای Nitrux Linux
به‌طور خلاصه، تفاوت اصلی بین نسخهٔ جدید Nitrux با نمونهٔ قبلی این است که نیتروکس جدید دارای نرم‌افزارهای سفارشی است؛ در ادامه، به‌ معرفی برخی بارزترین ویژگی‌های Nitrux 1.0 پرداخته‌ایم:
- ساخته شده برپایهٔ Dev Branch اوبونتو
- استفاده از آخرین نسخهٔ KDE Plasma برای Nomad Desktop
- داشتن فایروال Nomad مخصوص خود با توانایی استفاده از پروفایل‌ها
- فعال و غیرفعال کردن سریع فایروال
- ایجاد قوانین ورودی و خروجی به‌آسانی
- نشان دادن این‌که کدام اپلیکیشن از کدام پورت‌ها استفاده می‌کند
- اضافه یا حذف کردن قوانین بدون دردسر
- عرضه‌شده فقط برای سیستم‌های 64‌بیتی

در پایان هم خالی از لطف نیست که به این نکته هم اشاره‌ای داشته باشیم که مدت زمانی است می‌بینیم جنبش‌هایی انقلابی در زمینهٔ بهبود رابط‌کاربری پروژه‌های اپن‌سورسی همچون همین نیتروکس صورت می‌گیرد؛ پیش از این در مقاله‌ای تحت‌عنوان Ura: آژانس طراحی و زیباسازی پروژه‌های اپن‌سورس گفتیم که تیمی از دولوپرها به‌نام Ura درصدد است پلی مابین پروژه‌های اپن‌سورس و طراحان حرفه‌ای و درنهایت کاربران ایجاد کند.

حال نوبت به‌ نظرات شما می‌رسد؛ به‌نظر شما آیا با این جنبش‌هایی که ایجاد شده، می‌توانیم روزی را شاهده باشیم که گنو/لینوکس و سایر پروژه‌های اپن‌سورس توان رقابت با نرم‌افزارهای غیررایگان -که غالباً در طراحی کاملاً حرفه‌ای هستند- را داشته باشد؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را در این رابطه با ما و سایر کاربران سکان به اشتراک بگذارید.

منبع


هانیه نیرومند جلالی