هوش مصنوعی چگونه آیندهٔ توسعهٔ نرم‌افزار را در آینده تحت‌تأثیر خود قرار خواهد داد؟

هوش مصنوعی چگونه آیندهٔ توسعهٔ نرم‌افزار را در آینده تحت‌تأثیر خود قرار خواهد داد؟

وقتی که پای AI به‌میان می‌آید همواره این سؤال به ذهن می‌رسد که پیشرفت این نوع از تکنولوژی چگونه جامعه و دنیا را تحت‌تأثیر خود قرار خواهد داد؛ اگر همهٔ آنچه که تصور می‌شود روزی به تحقق بپیوندد، هوش مصنوعی بدون شک دنیا را متحول خواهد کرد و این پیشرفت بزرگ اثر خود را به‌وضوح در زمینهٔ توسعهٔ اپلیکیشن نیز نشان خواهد داد.

هوش مصنوعی و اتوماسیون
فرآیند اتوماتیک شدن کارها یکی از دغدغه‌های اصلی بشر است و اپلیکیشن‌ها در این میان نقش زیادی در تسهیل کردن امور بشری داشته‌اند اما تاکنون رابطه‌ای جدی میان آن‌ها و هوش مصنوعی وجود نداشته است؛ اما بدون شک در آینده‌ای نه‌چندان دور می‌توان شرایطی را متصور شد که نرم‌افزارها حتی بتوانند -همچون ما انسان‌ها- فکر کنند.

هوش مصنوعی و تجربهٔ کاربری (UX)
هوش مصنوعی پدیدهٔ جدیدی نیست اما به‌تازگی وارد زندگی شخصی ما شده است و اثراتش را در زندگی روزمرهٔ ما برجای گذاشته است؛ چیزی که امروزه شاهد آن هستیم، همهٔ کاربرد هوش مصنوعی نیست و قدرت واقعی آن چندی دیگر برای همگان مشخص می‌شود. درواقع، روزی که هوش مصنوعی چنان تأثیری بر تجربهٔ کاربری می‌گذارد که کاربر را شوکه می‌کند چندان دور نیست!

کامپیوترها همیشه برای زندگی ما مفید بوده‌اند اما آن‌ها فقط آنچه را که ما به‌عنوان داده در اختیارشان می‌گذاشتیم پردازش می‌کردند؛ حال هوش مصنوعی قرار است بفهمد که  ما چه می‌خواهیم و آن‌را برایمان انجام دهد، آن هم بدون نیاز به داده‌های دستی!

اپلیکیشنی را تصور کنید که با بهره‌گیری از هوش مصنوعی همهٔ کارهای شخصی ما را رصد می‌کند؛ این اپلیکیشن حتی می‌تواند با کنترل کردن کار سایر اپلیکیشن‌ها تصمیم بگیرد چه‌چیز باید ادامه پیدا کند و چه کاری بهتر است متوقف شود. به‌طور مثال، هوش مصنوعی به کار گرفته شده در اپلیکیشنی را متصور شوید که بااستفاده از آنچه شما پیش از این در یک اپلیکیشن سفارش غذا انجام داده‌اید، می‌تواند بفهمد که چه‌زمانی گرسنه خواهید شد و غذای مورد علاقهٔ شما چیست و درنهایت برایتان نوتیفیکیشن مخصوص بفرستد و غذای دلخواه‌تان را پیش‌بینی کند.

در آینده، دیوایس‌های هوشمندی که امروز مورد استفادهٔ ما هستند چنان قدرتمند خواهند شد که گویی صحنهٔ آی‌تی را تبدیل به میدان جنگ کرده‌اند و خود گلادیاتورهای آن هستند و هر کدام تلاش می‌کنند تا بیشتر محبوب کاربرانی که از آن‌ها استفاده می‌کنند گردند و همهٔ این اتفاقات فقط به این دلیل می‌افتند که هوش مصنوعی به آن‌ها قدرت تصمیم‌گیری داده است.

هوش مصنوعی و توسعهٔ اپلیکیشن
در آینده‌ای نه‌چندان دور، توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها حتی کنترل کیفیت (QC) را به‌دست هوش مصنوعی خواهند سپرد؛ با داده‌هایی مختصر، یک اپلیکیشن پس از تولید شدن خواهد توانست کیفیت خود را تضمین، باگ‌ها را شناسایی کرده و به رفع آن‌ها بپردازد. آپدیت کردن منظم و دقیق و به‌موقع نیز از دیگر فیچرهایی است که این نوع اپلیکیشن‌ها را از انواع مشابه اما تجهیز نشده به هوش مصنوعی متمایز می‌کند.

اپلیکیشنی که تمام مسئولیت‌های ارتقاء خودش را برعهده می‌گیرد، بدون شک هزینه‌های کمتری را بر دوش سازندگان و استفاده‌کنندگان خواهد گذاشت. برای شروع، ابتدا باید دولوپرها آشنایی کامل با هوش مصنوعی پیدا کنند و آن‌را به‌طور کامل درک کنند که در غیر این‌صورت هیچ‌یک از وعده‌های فوق محقق نخواهند شد. ایشان همچنین باید برای به تحقق پیوستن این پیش‌بینی‌ها صبور و منعطف باشند چراکه دنیای رقابتی امروز انعطاف زیادی را می‌طلبد و برای پیشرفت باید آزمون و خطاهای بی‌شماری را پشت‌سر گذاشت.

هوش مصنوعی و ترس‌های پیش‌رو
استفاده‌های مهم و ضروری هوش مصنوعی تقریبأ برای همه افرادی که با تکنولوژی سروکار دارند روشن است اما تعداد افرادی که با فکر کردن به نقاط تاریک و سیاه این دستاورد دچار استرس می‌شوند هم کم نیست (برای مثال، می‌توان به ایلون ماسک اشاره کرد که تاکنون بارهاوبارها در این‌باره هشدار داده است؛ در همین راستا، می‌توانید به مقالات هشدار ایلون ماسک به تعدادی از فرمانداران آمریکایی در خصوص کنترل هوش مصنوعی و هشدارهای استفان هاوکینگ و ایلون ماسک درباره روبات های نظامی نسل آینده مراجعه مراجعه نمایید).

دیوایس‌های هوشمندی که در اختیار همگان هستند باعث شده‌اند که این روزها دیگر چیزی تحت‌عنوان حریم‌خصوصی امن وجود خارجی نداشته باشد! در تأیید چنین ادعایی، چندی پیش شرکت سامسونگ به کاربران پیشنهاد کرد که از مطرح کردن صحبت‌های خصوصی و محرمانهٔ خود در نزدیکی تلویزیون‌های هوشمند خودداری کنند. علاوه‌بر این، هوش مصنوعی قادر خواهد بود منظورشناسی نیز انجام دهد؛ بدین معنی که در کنار درک لغات مشخص، مفهوم کلی صحبت‌ها و حتی کنایه‌ها را نیز آنالیز می‌کند. تن صدای ما نقش بسزایی در ارتباطات دارد و هوش مصنوعی هم قادر خواهد بود با بررسی این مورد حتی به احساسات ما نیز پی‌ببرد و این یعنی نابودی کامل حریم خصوصی.

منبع