چین قصد دارد تا به قدرت برتر در زمینهٔ تحقیق و توسعه هوش­ مصنوعی تبدیل شود

چین قصد دارد تا به قدرت برتر در زمینهٔ تحقیق و توسعه هوش­ مصنوعی تبدیل شود

کشور چین برای چند سال پیش‌رو، بودجه‌ای معادل با 22 میلیارد دلار به حوزهٔ AI اختصاص داده است و قصد دارد تا سال 2025، این رقم را به 60 میلیارد دلار برساند.

با توجه به نقش بسیار کلیدی هوش‌مصنوعی و یادگیری ماشینی در انقلاب صنعتی چهارم، چین نیز همانند بسیاری از قدرت‌های بزرگ جهان نظیر ایالات متحده تحقیق و توسعه در این زمینه را در اولویت‌های صنعت آی‌تی خود قرار داده است (برای آشنایی با انقلاب صنعتی چهارم، می‌توانید به مقالهٔ  10 مهارتی که برای موفقیت پس از انقلاب صنعتی چهارم باید آن‌‌ها را کسب کرده باشید مراجعه نمایید).

فعالیت در زمینه‌های معرفی شده محدود به دولت‌ها نبوده و بسیاری از شرکت‌های خصوصی نیز با بودجه‌های کلانی مشغول ارائه خدمات مرتبط با هوش‌مصنوعی و یادگیری ماشینی هستند؛ در جدیدترین نمونه همکاری بین شرکت‌های تراز اول دنیا، پس از اعلام همکاری ۲ شرکت مایکروسافت و بایدو در زمینهٔ خودروهای بدون سرنشین، ارزش سهام این ۲ شرکت -پس از اعلام این همکاری- افزایش یافت.

رقابت دولت‌های بزرگ در زمینهٔ هوش‌ مصنوعی هرروز شدیدتر می‌شود و هشدارهای مقام‌های مسئول در زمینهٔ پیشرفت این علم در صنایع نظامی، رقابت‌های شدید برای حضور زودتر و قوی‌تر در فضا و یا حتی جنگ سرد را تداعی می‌کند.

منبع


علی فلاحی