IBM برای مقابله با هکر‌ها قصد دارد همه‌چیز را رمزگذاری کند!

IBM برای مقابله با هکر‌ها قصد دارد همه‌چیز را رمزگذاری کند!

به‌طورکلی می‌توان گفت که ۲ نوع کمپانی در دنیا فناوری وجود دارد: آن‌هایی که تاکنون هک شده‌اند و آن‌هایی که هنوز نمی‌دانند هک شدن چه تبعاتی دارا است! و این درحالی است که کمپانی IBM -یکی از غول‌های دنیای کامپیوتر‌- در صدد است شرکت‌ها از هر نوعی را از شر هکرها خلاص سازد.

اخیراً این کمپانی اعلام کرده که در تکنولوژی‌های امنیتی، به موفقیتی دست یافته‌ است که بااستفاده از آن هر بیزینسی -از بانک‌ها گرفته تا خرده‌فروشان و سایت‌های خدماتی و غیره- می‌تواند اطلاعات مشتریان خود را در مقیاس گسترده رمزگذاری کنند.

Ross Mauri، مدیر تجارت الکترونیک IBM اظهار داشته که نسل گذشتهٔ کامپیوترهای بزرگ رمزگذاری بسیار خوب و سریعی داشته است اما نه به‌صورت گسترده! Mauri تخمین می‌زند که از سال ۲۰۱۳ به بعد تنها ۴٪ اطلاعات رمزگذاری شده به سرقت رفته‌ است.

طبق آمار به‌دست آمده، سرقت اطلاعات در ایالات متحده آمریکا روزبه‌روز افزایش می‌یابد و این امر موجب لو رفتن اطلاعات شخصی میلیون‌‌ها نفر در هر سال می‌شود. IBM می‌گوید که رمز‌گذاری جهانی، پاسخی به اقدامات گستردهٔ هکر‌ها است.

باتوجه به گفته‌های IBM، کلید حل این مشکلات به‌روز‌رسانی قطعات کامپیوتر‌هایی که اطلاعات شخصی میلیون‌ها کاربر در سراسر جهان را نگهداری و پردازش می‌کنند، به سرورهای قدرتمند می‌باشد (این داده‌ها از اطلاعات کارت‌های اعتباری و خودپرداز‌ها گرفته تا اطلاعات رزرو پرواز‌ها را شامل می‌شود).

جالب است بدانید که ۶ میلیارد ترانزیستور در کامپیوتر اصلی این شرکت برای این کار اختصاص داده شده است؛ این سوئیچ‌های دیجیتالی، کامپیوتر‌ها را قادر به انجام محاسبات مختلف و پیچیده‌ای می‌کنند و Mauri در همین راستا می‌گوید که تنها برای رمزگذاری، نیاز به افزایش ۴ برابری استاندارد‌های امروزی داریم.

رمزگذاری، علم تبدیل اطلاعات خوانا توسط انسان به کدهای ناخوانا است که هم‌اکنون توسط سرویس‌دهندگان خدمات ایمیل و ذخیره‌سازی مجازی و دیگر سرویس‌دهندگان اینترنتی استفاده می‌شود. به دلیل قدرت محاسباتی موردنیاز برای سرعت بخشیدن به عملیات رمزنگاری و رمزگشایی اطلاعات و انتقال آن‌ها، بسیاری از شرکت‌ها صرفاً گاهی اوقات از سیستم رمزنگاری استفاده می‌کنند!

براساس گزارش منتشر شده توسط Sophos، چیزی در حدود ۳ شرکت از هر ۴ شرکت فعال در زمینهٔ فناوری، اطلاعات مشتریان را رمزگذاری می‌کنند اما این درحالی است که داده‌های مرتبط با خود شرکت‌ها مثل اطلاعات پرسنل و غیره را هرگز رمزگذاری نمی‌کنند. باتوجه به این گزارش، ۶۰٪ این شرکت‌ها حتی فایل‌های ایجاد شده توسط کارکنان خود را نیز کدگذاری نمی‌کنند! Austin Carson، مدیر اجرایی TechFreedom در این راستا می‌گوید اقداماتی که توسط این شرکت‌ها انجام می‌شوند، راه‌ را برای ارتکاب به جرایم سایبری باز می‌کنند. به گفتهٔ وی:

یکی از بزرگترین مشکلات این است که اطلاعات زیادی به صورت خوانا و کدگذاری نشده ذخیره می‌ش اما اگه از یک سیستم رمزگذاری یکپارچه استفاده کنیم، حتی اگر هکر‌ها به شبکهٔ یک شرکت هم وارد بشن، نمی‌تونن به اطلاعات دسترسی پیدا کنن چراکه کلیهٔ داده‌ها برای آن‌ها ناخواناست و این یک قدم بزرگ و رو به جلو برای محافظت از اطلاعات شخصی و شرکتیه.

اما اجرای چنین تکنولوژی پیشرفته‌ای می‌تواند اجرای قانون را تاحدودی مختل کند (در سال‌های اخیر، همین مسئلهٔ رمزگذاری اطلاعات به یک جنگ تمام‌عیار دولت آمریکا با سیلیکون ولی تبدیل شده است). شاید دلیل چنین مخالفت‌هایی به‌خاطر اتفاقی است که سال گذشته برای شرکت اپل رخ داد؛ در این ماجرا، دادگاه حکم دسترسی مأموران پلیس به اطلاعات کدگذاری شدهٔ آیفون که توسط حمله‌کنندگان واقعهٔ San Bernardino استفاده شده بودند را صادر کرد اما اپل اجازه‌ٔ این کار را نداد و اعلام کرد که توسعهٔ ابزار‌هایی برای شکستن تکنولوژی رمزگذاری محصولات این شرکت، تعداد مشتریان این شرکت را کاهش داده و ایشان را نسبت به اپل بی‌اعتماد می‌سازد، علی‌الخصوص زمانی‌که از این ابزار‌ها به درستی استفاده نشود.

نگرانی‌های اپل در این مورد کاملاً به‌جا هستند؛ به‌طور مثال، باج‌افزار WannaCry که به آسیب‌پذیری ویندوز مرتبط است و در سال ۲۰۱۷ هزاران کامپیوتر را گروگان گرفت، توسط سازمان امنیت ملی آمریکا کشف شد و مورد سوءاستفاده قرار گرفت!

در همین راستا، برای آن‌که IBM بتواند اهداف خود را به پیش برد، در مناقشهٔ اپل با دولت ایالات متحده، این شرکت طرف اپل را گرفته است. شرکت IBM با انتشار بیانیه‌ای گفته که این شرکت به‌صورت کامل دولت‌ها را برای حفاظت از شهروندان خود در برابر تهدیدات سایبری حمایت می‌کند. همچنین این شرکت اظهار کرده‌ است که تکنولوژی‌های رمزنگاری فعلی که غالباً ضعیف هم هستند، پاسخگو نیاز‌های کسب‌وکارها نبوده و یک جامعهٔ مدرن، نیاز به یک سیستم رمزگذاری پیشرفته و جامع دارد.

رمزنگاری بدین شکل برای شرکت IBM یک فرصت بزرگ تجاری محسوب می‌شود؛ کسب‌وکارهای مختلف سالیانه بیش‌ از ۱ تریلیون دلار صرف سیستم‌های امنیتی خود براساس استاندارد‌های دولتی می‌کنند. در همین راستا، IBM قصد دارد بخشی از درآمد سالیانهٔ خود را به این کار اختصاص دهد. Mauri همچنین گفته است که شرکت IBM انتظار درآمد ۵۰۰ هزار دلاری را به‌خاطر گرویدن مشتریان جدید به استفاده از تکنولوژی این شرکت دارا است (تجربه نشان داده است که این شرکت، قیمت نهایی را برای استارتاپ‌های کوچک که این قیمت برای آن‌ها بسیار بالا است، کاهش خواهد داد). 

منبع


علی شهاب‌زاده