Eve: یک زبان برنامه‌نویسی کاربرپسند به معنای واقعی کلمه

Eve: یک زبان برنامه‌نویسی کاربرپسند به معنای واقعی کلمه

در سال‌های اخیر، تلاش‌های زیادی برای تمرکز بر روی آموزش برنامه‌نویسی به همهٔ افراد در کشورهای آمریکایی و اروپایی مثل ایالات متحده، انگلستان، استونی و ... انجام شده است. در همین راستا، Eve با روش جدیدی چنین هدفی را میسر خواهد کرد چرا که ادعا می‌کند به معنای واقعی کلمه، کاربرپسند است.

Eve علاوه بر ترغیب همه به یادگیری برنامه‌نویسی، این ابزار به دنبال تغییر در روش‌های معمول برنامه‌نویسی و پیدا کردن راه بهتری برای تعامل انسان‌ها با کامپیوتر است. به طور خلاصه، هدف این ابزار، آسان‌تر کردن و در دسترس قرار دادن دانش برنامه‌نویسی برای همگان است. Chris Granger یکی از بنیان‌گذاران این پروژه در پستی در وبلاگ‌اش دربارهٔ Eve می‌گوید:

سال‌هاست که برنامه‌نویسی با مفهوم ایجاد برنامه‌ها گره خورده اما در واقع آنچه افراد تلاش می‌کنن تا انجام بدن اینه که کامپیوترها رو وادار کنن که به جای اون‌ها فکر کرده و نتیجه رو در اختیارشون بگذارن.

اولین تفاوتی که پس از شروع کار کردن با این زبان برنامه‌نویسی متوجه آن خواهید شد این است که برنامه‌های نوشته شده به زبان Eve بیش از آنکه شبیه به سورس‌کد باشند، شبیه به فایل‌های ورد هستند! در زبان‌های برنامه‌نویسی مرسوم مثل جاوا، پایتون و غیره، دولوپرها کد می‌زنند و برخی جاها کامنت‌گذاری می‌کنند اما ساختار زبان Eve به گونه‌ای است که گویی پروژه مجموعه‌ای از مستندات است و مابین آنها بلوک‌های کد قرار داده شده‌اند! نمونه کد نوشته شده با زبان Eve به صورت زیر است:

search @browser
  hand = [#clock-hand degrees length]
  x2 = 50 + (length * sin[degrees])
  y2 = 50 - (length * cos[degrees])
bind @browser
  hand <- line="" x1:="" 50="" y1:="" 50="" x2="" y2="" code="">

آنچه مسلم است اینکه Eve گامی در جهت Learnable Programming است که هدف اصلی‌اش، بازخورد سریع دادن به دولوپر در حین کدنویسی است (برای آشنایی بیشتر با این مفهوم، به مقالهٔ Learnable Programming چیست و چه مزایایی برای دولوپرها دارد؟ مراجعه نمایید). به عبارت دیگر، به محض اعمال تغییرات در کدها، خروجی آپدیت خواهد شد و چنانچه با باگی مواجه شود، در همان لحظه آن را مشاهده خواهید کرد و مستنداتی هم برای رفع آن در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

با مراجعه به ریپازیتوری گیت‌هاب زبان برنامه‌نویسی Eve، می‌توانید اطلاعات بیشتری همچون نحوهٔ نصب، مستندات و ... در مورد این زبان نوین بیابید.

منبع