Soothe: افزونه‌ای از گوگل کروم جهت حذف محتواهای رکیک در اینترنت

Soothe: افزونه‌ای از گوگل کروم جهت حذف محتواهای رکیک در اینترنت

اگر شما هم مانند خیلی‌های دیگر از خواندن کامنت‌های توهین‌آمیز یا سرتیترهای رکیک و آزاردهنده‌ٔ اخبار و تبلیغات به ستوه آمده‌اید، اکستنشن گوگل کروم Soothe راه‌حلی است که پیش‌روی شما قرار گرفته‌ است.

Soothe یک اکستنشن یا افزونه برای مرورگر کروم است که می‌تواند محتواها و نوشته‌هایی را که رکیک، توهین‌آمیز، خشن یا نژادپرستانه بوده و یا در مورد تبعیض جنسیتی و بدگویی راجع به قشر یا موضوع خاصی هستند را تار و محو یا به‌اصطلاح Blur کند.

روش استفاده از این افزونه بدین صورت است که در میان دسته‌بندی‌ها، دسته‌ای از موارد را که می‌خواهید برای شما سانسور شوند انتخاب می‌کنید و از آن پس این افزونه محتوای سایت‌ها را آنالیز کرده تا هرگونه نوشتار آزاردهنده‌ای دربارهٔ دسته‌بندی‌ای که انتخاب کرده‌اید را تار کند تا شما نتوانید آن‌را ببینید و آزرده‌خاطر شوید!

بنیان‌گذاران و توسعه‌دهندگان این افزونه یعنی Nikola Draca و Angus McLean اکستنشن Soothe را طراحی کردند تا با اضطراب و بیماری‌های روانی که جزو نگرانی‌های مهم و مبرم جامعهٔ امروزی به‌شمار می‌آیند مبارزه کنند.

گفتنی است که Soothe، از الگوریتم آنالیز احساسات استفاده می‌کند و این بدان معنا است که این افزونه قرار نیست فقط یک سری کلمات خاص را بلاک کند، بلکه براساس متن  یک سری جملات را هم بلاک یا محو می‌کند؛ با این حال، کاربران این امکان را دارند تا با کلیک کردن روی نقاط محو شده یا تار شده بتوانند جملات یا کلماتی که در زیر آن‌ها است را مشاهده کنند.

از دیگر ویژگی‌های جالب این افزونه باید به این اشاره کرد که Soothe به‌صورت درلحظه (Real-Time) عمل می‌کند؛ یعنی اگر درلحظه کسی کامنت آزار‌دهنده‌ای بگذارد، Soothe قبل از این‌که شما بتوانید کامنت را بخوانید آن‌را تار می‌کند! این ویژگی برای آن‌دسته از کاربران فیسبوک و توییتر که علاقه دارند از آخرین اخبار باخبر باشند و درجریان همه‌چیز قرار داشته باشند بسیار کاربردی و مفید خواهد بود.

لازم به‌ذکر است که این افزونه هنوز در نسخهٔ بتا است، اما طبق گفتهٔ Nikola Drace -که از دولوپرهای این افزونه می‌باشد- نسخهٔ رسمی این افزونه در آینده‌ای نزدیک وارد بازار خواهد شد.

منبع


نهال سهیلی‌فر